Háj na střeše banky, dům ze slámy i obnovená Dyje. To jsou vítězové v boji s klimatem

Posezení v březovém hájku. Nacházíte se na střeše bankovního sídla.
Vítěz kategorie Volná krajina: Systém malých tůněk a mezí k zadržování vody. Lubor Křížek z osady Dřevniště u Sedlčan se namísto přemítání o klimatických změnách pustil do budování soustavy tůní, hrázek a svodů, které vodu v okolí jeho domu umí udržet déle, když je sucho, a nedovolí jí páchat škody, když přijdou přívalové deště.
Jak sám s nadsázkou říká, stačí pozorovat přírodu, hnát vodu po vrstevnici, přerušit meliorace, strouhy a rovná koryta, sehnat šikovného bagristu a nebát se vzít také do ruky nějaké to nářadí.
Louky kolem hájovny, do jejichž proměny se Lubor Křížek pustil, zná od svého dětství. Tehdy zde chodívali raději v holínkách. Za ta léta se ale něco změnilo. Půda vyschla. V posledních letech se v létě objevují v zemi praskliny, kam by člověk strčil ruku. I když se může zdát, že jsou srážky hojné a intenzivní, kvůli rozsáhlým zastavěným plochám a mrtvé půdě udusaných lánů polí voda z krajiny odtéká pryč a do půdy se nedokáže dostatečně vsáknout. Právě to se alespoň na svém pozemku rozhodl Lubor Křížek změnit.
Dům obklopovala zmeliorovaná louka bez pravidelné seče. Meze byly rozorané, takže nic nebránilo erozi a splachu půdy z okolních polí. Ve studni, která náleží k domu, rapidně ubývalo vody. Při prudkém dešti byla pravidelně poškozovaná příjezdová cesta, podmáčené stěny domu a vyplavený sklep i stodola. K tomu vždy přívalové deště přinesly bahno do rybníka.
Foto: Vojta Herout
hrz hrz
7. 11. 2020 14:05
Ceny Adapterra Awards za nejlepší nápady, jak čelit projevům klimatické změny, si od Nadace Partnerství odnáší šestice projektů. Letos se do soutěže přihlásilo rekordních 78 projektů, 21 z nich odborná porota poslala do finále. Všech šest vítězů teď získá příležitost zúčastnit se exkurze za inspirativními příklady adaptačních opatření v Rakousku a Bavorsku, jakmile to situace dovolí.
 

Právě se děje

Další zprávy