Fotovoltaické panely – tipy na co si dát pozor a co nezanedbat

Aktuálně.cz Aktuálně.cz - za podpory: fotovoltaika
23. 3. 2023 4:27
Pořízení domácí solární elektrárny je chytrý způsob, jak ve středně až dlouhodobém horizontu ušetřit na provozních nákladech domácnosti, dosáhnout energetické soběstačnosti, a ještě udělat něco pro ochranu životního prostředí. Při současných vysokých cenách energií s využitím dotace se investice do fotovoltaiky vrátí už za 5 až 6 let. Jejich potenciál v Česku je přitom obrovský.

Princip fungování fotovoltaické elektrárny je zdánlivě jednoduchý - sluneční paprsky dopadají na fotovoltaické panely, které je přeměňují na energii. Fotovoltaická instalace potřebuje k provozu a výrobě energie nosič elektrických interakcí, tedy foton. Právě tato částice uvádí elektrony do pohybu, díky čemuž vzniká elektrické napětí. Stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů jde do střídače, kde se přemění na střídavý proud, který odebíráte z vaší elektrické zásuvky. Díky vyššímu napětí elektřina ze slunce vytlačí síťovou elektřinu z domu, přičemž její přebytek jde do sítě nebo do bateriového úložiště.

Foto: Columbus Energy

Finance

Nejčastějším důvodem, proč si lidé fotovoltaiku pořizují, je finanční úspora. Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) vstupní náklady značně snižuje. Dotace z NZÚ může pokrýt až 50 % všech nákladů na pořízení fotovoltaiky. V letošním roce je možné získat maximálně 225 500 Kč - tato výše je však určena pouze pro Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj. V ostatních krajích je dotace maximálně 205 000 Kč. Konkrétní částky, které lze dotací získat jsou určené podle toho, o jak velkou instalaci se jedná a čím je systém vybaven.

 

Právě se děje

Další zprávy