Obrazem: Finové jako první na světě skryjí jaderný odpad pod zem. Mají vystaráno do roku 2145

Obrazem: Finové jako první na světě skryjí jaderný odpad pod zem. Mají vystaráno do roku 2145
Návštěvníky obklopuje pouze mohutný skalní masiv.
Zájem o prohlídku podzemních prostor je velký.
Život si najde cestu i do hlubokého podzemí. Například v podobě mechu pod věčně svítícími zářivkami na místě, kde skálou prolíná voda.
Připravená "studna" v několikasetmetrové hloubce jednou pojme měděný kontejner s vyhořelým jaderným palivem.
Foto: Martin Ťopek
Martin Ťopek Martin Ťopek, Obrazová sekce
11. 2. 2017 17:01
Finsko je první evropskou zemí, která staví hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Finové se jej rozhodli vybudovat v těsné blízkosti jaderné elektrárny Olkiluoto na jihozápadním pobřeží Finska. Úložiště v hloubce 420 metrů pod povrchem bude v provozu do roku 2145, do té doby se tady uskladní kolem tří tisíc kontejnerů s vyhořelým palivem. Následně se opět zasype.

Eurajoki (Finsko) – Zatímco například v České republice je stavba jaderného úložiště hluboko pod zemí ve fázi ministerských plánů, politických dohadů a protestů v obcích, nedaleko finského města Eurajoki už zahájili stavbu. Místní informační středisko každý rok přiláká 15 tisíc zájemců o seznámení s hlubinnou stavbou. Ukládat mnohatunové kontejnery v půlkilometrové hloubce bude úložiště Onkalo − v překladu Jeskyně − až v příštím desetiletí. Už teď je ale názornou ukázkou, jak to vypadá hluboko v podzemí.

Doba bezpečného uložení, která se počítá až na sto tisíc let, určuje také způsob umístění jaderného odpadu v podzemí. Vyhořelé uranové tyče se budou vkládat do ocelové nádoby o průměru necelý metr. Ta se následně vloží do měděného kontejneru, jehož stěna je asi 10 centimetrů silná. Kontejnery pak budou téměř v půlkilometrové hloubce ukládat do svislých šachet dva automobily, speciálně vyvinuté jen pro tento účel.

Onkalo bude v provozu do roku 2145. Do té doby se tady má uskladnit kolem tří tisíc kontejnerů.

 

Právě se děje

Další zprávy