Obrazem: Finové jako první na světě skryjí jaderný odpad pod zem. Mají vystaráno do roku 2145

Foto: Martin Ťopek
Martin Ťopek Martin Ťopek, Obrazová sekce
11. 2. 2017 17:01
Finsko je první evropskou zemí, která staví hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Finové se jej rozhodli vybudovat v těsné blízkosti jaderné elektrárny Olkiluoto na jihozápadním pobřeží Finska. Úložiště v hloubce 420 metrů pod povrchem bude v provozu do roku 2145, do té doby se tady uskladní kolem tří tisíc kontejnerů s vyhořelým palivem. Následně se opět zasype.

Eurajoki (Finsko) – Zatímco například v České republice je stavba jaderného úložiště hluboko pod zemí ve fázi ministerských plánů, politických dohadů a protestů v obcích, nedaleko finského města Eurajoki už zahájili stavbu. Místní informační středisko každý rok přiláká 15 tisíc zájemců o seznámení s hlubinnou stavbou. Ukládat mnohatunové kontejnery v půlkilometrové hloubce bude úložiště Onkalo − v překladu Jeskyně − až v příštím desetiletí. Už teď je ale názornou ukázkou, jak to vypadá hluboko v podzemí.

Doba bezpečného uložení, která se počítá až na sto tisíc let, určuje také způsob umístění jaderného odpadu v podzemí. Vyhořelé uranové tyče se budou vkládat do ocelové nádoby o průměru necelý metr. Ta se následně vloží do měděného kontejneru, jehož stěna je asi 10 centimetrů silná. Kontejnery pak budou téměř v půlkilometrové hloubce ukládat do svislých šachet dva automobily, speciálně vyvinuté jen pro tento účel.

Onkalo bude v provozu do roku 2145. Do té doby se tady má uskladnit kolem tří tisíc kontejnerů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy