Obrazem: Finové jako první na světě skryjí jaderný odpad pod zem. Mají vystaráno do roku 2145

Obrazem: Finové jako první na světě skryjí jaderný odpad pod zem. Mají vystaráno do roku 2145
Návštěvníky obklopuje pouze mohutný skalní masiv.
Zájem o prohlídku podzemních prostor je velký.
Život si najde cestu i do hlubokého podzemí. Například v podobě mechu pod věčně svítícími zářivkami na místě, kde skálou prolíná voda.
Připravená "studna" v několikasetmetrové hloubce jednou pojme měděný kontejner s vyhořelým jaderným palivem.
Foto: Martin Ťopek
Martin Ťopek Martin Ťopek, Obrazová sekce
11. 2. 2017 17:01
Finsko je první evropskou zemí, která staví hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Finové se jej rozhodli vybudovat v těsné blízkosti jaderné elektrárny Olkiluoto na jihozápadním pobřeží Finska. Úložiště v hloubce 420 metrů pod povrchem bude v provozu do roku 2145, do té doby se tady uskladní kolem tří tisíc kontejnerů s vyhořelým palivem. Následně se opět zasype.

Eurajoki (Finsko) – Zatímco například v České republice je stavba jaderného úložiště hluboko pod zemí ve fázi ministerských plánů, politických dohadů a protestů v obcích, nedaleko finského města Eurajoki už zahájili stavbu. Místní informační středisko každý rok přiláká 15 tisíc zájemců o seznámení s hlubinnou stavbou. Ukládat mnohatunové kontejnery v půlkilometrové hloubce bude úložiště Onkalo − v překladu Jeskyně − až v příštím desetiletí. Už teď je ale názornou ukázkou, jak to vypadá hluboko v podzemí.

Doba bezpečného uložení, která se počítá až na sto tisíc let, určuje také způsob umístění jaderného odpadu v podzemí. Vyhořelé uranové tyče se budou vkládat do ocelové nádoby o průměru necelý metr. Ta se následně vloží do měděného kontejneru, jehož stěna je asi 10 centimetrů silná. Kontejnery pak budou téměř v půlkilometrové hloubce ukládat do svislých šachet dva automobily, speciálně vyvinuté jen pro tento účel.

Onkalo bude v provozu do roku 2145. Do té doby se tady má uskladnit kolem tří tisíc kontejnerů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 47 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy