Přemnožená zvěř ničí les, míní lesníci. Stavy jsou jen někde zvýšené, tvrdí myslivci

Přemnožená zvěř ničí les, míní lesníci. Stavy jsou jen někde zvýšené, tvrdí myslivci
Lesy se touto dobou měly vzpamatovávat po kůrovcové kalamitě a extrémním suchu. Vysazovaly se miliony nových stromků a prováděla další opatření za miliardy.
S tímto tvrzením nesouhlasí myslivci. "Přesnější je, že stavy zvěře jsou místně zvýšené. Jednak tedy nejde o přemnožení a jednak nejde o plošný problém. Vyšší stavy zvěře jsou opravdu pouze v některých oblastech. Zvěř navíc migruje, takže jde o věc proměnlivou," říká Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ).
"Spárkatá zvěř kromě vysázených stromků spase i přirozené zmlazení, kterým se lesy samy obnovují. A to je ještě horší, protože právě lesy vzniklé z přirozeného zmlazení jsou odolnější než lesy uměle vypěstované z výsadby," upozorňuje lesnický expert Hnutí Duha Jaromír Bláha. Na snímku ukazuje mladé doubky, které již stačila zvěř okousat.
Podle lesníků, zemědělců, ochránců přírody, vlastníků lesních pozemků i vlastníků honiteb nepřináší vládní novela zákona o myslivosti zásadní nástroj, jak dostat zvěř a les do rovnováhy. Rádi by měli větší možnost regulovat zvěř na svém pozemku. To jim prý ani schvalovaná novela zákona o myslivosti neumožňuje.
Foto: Hnutí Duha
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 6. 2021 11:26
Do obnovy lesů se během kůrovcové kalamity a období sucha investovaly miliardy. Jenže ty podle lesníků a ekologů "mizí v žaludcích přemnožené spárkaté zvěře". Než stačí stromky vzrůst, spasou je jeleni či srnky. Lesníci volají po větší možnosti regulovat počet zvěře. Myslivci tvrdí, že není přemnožená, jen jsou její stavy v některých oblastech zvýšené. A že na ni nelze svalit všechny škody.
 

Právě se děje

před 9 minutami

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy