Foto: František Kriegel odmítl okupaci, z komunisty se stal sledovaným disidentem

Foto: František Kriegel odmítl okupaci, z komunisty se stal sledovaným disidentem
Mladý doktor Kriegel v době, kdy odešel bojovat do španělské občanské války. Z Prahy odjel v roce 1936 a vrátil se o deset let později.
František Kriegel se svou budoucí ženou Rivou, tehdy ještě Friedovou, v Poděbradech v roce 1946. Riva byla komunistka, kterou za protektorátu zatkli společně s Juliem Fučíkem a dalšími odbojáři. Jediná z celé skupiny přežila. Za Kriegla se provdala v srpnu 1948.
Rok 1968 byl vrcholem politické činnosti Františka Kriegla. Zde s prvním tajemníkem KSČ Alexandrem Dubčekem a předsedou ově vzniklé České národní rady Čestmírem Císařem (vpravo). Následující měsíce kariéry všech tří mužů zásadně promění.
18. říjen 1968 a Národní shromáždění právě schválilo smlouvu o dočasném pobytu sovětských vojsk na Československém území. Deset poslanců se zdrželo a jen čtyři byli proti - Božena Fuková, Gertruda Sekaninová-Čakrtová, František Vodsloň a František Kriegel.
Foto: Archiv Františka Kriegla
Domácí dap Domácí, dap
8. 7. 2019 14:40
Komunistická strana i celá společnost se v létě 1969 začíná dělit na vyloučené a ohnuté. KSČ nově vede Gustáv Husák, zatímco Alexander Dubček a další reformátoři postupně a potupně odcházejí.

Prvním ze strany vyloučeným mužem pražského jara byl František Kriegel, muž, který v srpnu 1968 v Moskvě odmítl podepsat protokol dodatečně ospravedlňující okupaci Československa. Jeho odchod ale nebyl ani v nejmenším nenápadný, spíš připomínal poslední bouchnutí do stolu.

 

Právě se děje

Další zprávy