Zveřejnění čerpacích stanic pomohlo, paliva jsou lepší

Petr Kučera Petr Kučera
12. 7. 2011 12:25
Z jiných oborů se však zatím nedozvíme ani ty největší podvodníky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Zveřejňování názvů čerpacích stanic, u nichž Česká obchodní inspekce našla nekvalitní palivo, pomohlo.

Podíl pohonných hmot, které nevyhověly jakostním normám, klesl za letošní leden až červen téměř o polovinu oproti stejnému období loňského roku.

Inspekce zatím letos našla 5,7 % vzorků nekvalitní nafty a 1,7 % vzorků nekvalitního benzinu. Za loňské první pololetí to bylo 9,9 % u nafty a 5,5 % u benzinu.

Při 989 letošních kontrolách nevyhovělo jakostním požadavkům 37 vzorků nafty či benzinu, vloni při nižším počtu kontrol (810) nevyhovělo 64 vzorků. Velká většina loňských závadných vzorků se od normy odchýlila jen mírně.

"Markantní zlepšení je hlavně v kvalitě benzinů - ze 481 kontrolovaných vzorků jich nevyhovělo jenom osm. V praxi to znamená, že na problematický benzin ČOI narazila jen u jedné z 60 zkontrolovaných benzinek," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, do jehož kompetence tato oblast spadá.

Konec tajností

Právě ministerstvo průmyslu a obchodu přitom v předchozích letech podpořilo snahu bývalé ředitelky ČOI Jany Příhodové tajit konkrétní výsledky kontrol.

Změna nastala až poté, co do čela ministerstva přišel právě Kocourek. První seznam čerpacích stanic se rozhodl zveřejnit v polovině letošního ledna - jen pár týdnů předtím, co by tuto povinnost stejně zavedl nový zákon.

Současně vzrostl počet kontrol - ministerstvo a ČOI tím reagovaly na předpisy Evropské unie.

Od letošního roku může inspekce využít také nový nástroj - mobilní laboratoř. Jestliže zjistí opravdu závažné nedostatky, může následně okamžitě zakázat prodej nekvalitního paliva až do vyčištění nádraží a následné bezproblémové kontroly.

Více informací od dubna

Kromě postupného doplňování seznamu začala ČOI od 21. dubna zveřejňovat podrobnější informace o pravomocných rozhodnutích. Uložila jí to novela zákona.

U pokut, které nabyly právní moci po tomto termínu, si tedy zájemci mohou přečíst i případné argumenty provozovatelů pump.

Řidiči však nadále nemají přístup ke kompletnímu přehledu všech kontrolovaných pump - tedy včetně těch, jejichž vzorky vyhověly normám.

Jiné pokuty se jen tak nedozvíme

Vedle kontrol pohonných hmot zveřejňuje ČOI pouze varování před konkrétním zbožím nebo službou, které ohrožují život nebo zdraví spotřebitelů - typicky jde o hračky nebo kočárky.

Automatického zveřejňování výsledků všech ostatních kontrol se však spotřebitelé jen tak nedočkají. Seznam restaurací nebo taxislužeb, jimž vloni ČOI dala nejvyšší pokutu, a pak jej poskytla na žádost online deníku Aktuálně.cz, tak zřejmě zůstane výjimkou.

Plošné zveřejňování konkrétních výsledků kontrol - i kdyby mělo jít jen o nejzávažnější nebo opakovaná porušení zákona - je podle šéfa inspekce Jana Štěpánka příliš organizačně náročné.

"Máme sice interní databázi, ale ta je zaměřena jen pro naši potřebu, nikoliv pro medializaci," vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy