Ztráty a nálezy pro 21. století. Centrální databáze na webu sílí, má přes 700 partnerů

Markéta Zemánková Markéta Zemánková
10. 10. 2017 6:53
Ambiciózní projekt eZtráty.cz má za sebou více než rok existence. Spolupracuje například s Českými dráhami, které jsou největším nálezcem ztracených věcí. Do projektu se zapojila i města, obchodní centra, dopravní podniky, nemocnice nebo některé hudební festivaly.
Vrátí se k majiteli? (ilustrační foto)
Vrátí se k majiteli? (ilustrační foto) | Foto: Eztráty.cz

Praha - Centrální evidenci ztrát a nálezů se snaží vytvořit projekt eZtráty.cz, který odstartoval loni v létě. "Začínali jsme s pouhými třiceti partnery a po roce od spuštění už jich máme sedm set," říká zakladatel portálu Marko Nguyen. Uveřejněno zde bylo již přes 14 tisíc nalezených předmětů, v databázi hledá pět set lidí denně. Projekt také vyhrál soutěž IT Projekt roku 2016.

Základní částí je internetová databáze, do níž mohou vkládat nálezy jednotliví lidé, úřady, firmy i instituce. Ke správě nálezů slouží rozšiřující část nazvaná Ztratos - i ta je pro uživatele bezplatná.

Druhou částí webu eZtráty.cz je takzvaná Vrátilka, umožňující přímé vrácení předmětů. Jedná se o samolepku s anonymním kódem, která se dá umístit například na klíče nebo jinou cennost. Díky kódu se ztracený předmět snáze dostane zpět ke svému majiteli. Vrátilku si lze koupit na webu za cenu od 49 korun. K lidem se takto zatím vrátilo 43 věcí.

EZtráty.cz spolupracují například s Českými dráhami, které jsou také největším nálezcem ztracených věcí. Do projektu se zapojila i města, například České Budějovice, Ústí nad Labem, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Most, Litvínov, Třebíč nebo Poděbrady. Z pražských městských částí s projektem spolupracuje například Praha 5.

Zapojila se také obchodní centra, mimo jiné pražský Nový Smíchov či Novodvorská nebo Babylon Liberec. S portálem spolupracují i městské dopravní podniky z Prahy, Plzně, Liberce nebo Jablonce nad Nisou, nechybějí ani pražské Letiště Václava Havla, Správa železniční dopravní cesty, některé hudební festivaly nebo nemocnice (Motol, Královské Vinohrady, Na Bulovce nebo v Liberci).

Ztráty a nálezy mají jasná pravidla

Pro nálezy ztracených věcí platí přísná pravidla. Zákon zavazuje především obce, dopravce a provozovatele veřejných budov zavést systém evidence, hlášení a uchovávání nalezených věcí.

Práva a povinnosti platí i pro nálezce ztracených věcí. Nálezce není oprávněn si nalezenou věc nechat, nýbrž ji musí oznámit, nejčastěji právě obci. Pokud tuto povinnost poruší, čeká ho pokuta, a v extrémním případě trest odnětí svobody. Pokud naopak nalezená věc najde svého majitele, má nálezce právo na odměnu ­ "nálezné" ve výši deseti procent z ceny věci.

Z průzkumu, který si služba nechala zpracovat v lednu letošního roku, vyšlo, že 23 procent z pěti set respondentů našlo díky portálu eZtráty.cz svou ztracenou věc. "Necelá čtvrtina opravdu není mnoho, zároveň pro nás ale zůstává velký prostor a motivace celý proces hledání a vracení dál vylepšovat," říká Nguyen. Už na konci léta bylo z deseti tisíc nálezů vložených do databáze označeno jako vrácené 52 procent.

Nejčastěji se ztrácí různé tašky a zavazadla, portál eZtráty.cz jich zatím evidoval skoro dva a půl tisíce. Druhou nejčastější skupinou jsou telefony a dále peněženky, klíče a kabáty. Mimo to portál eviduje například 128 ztracených spacích pytlů nebo 42 hůlek.

K myšlence založit portál eZtráty.cz inspirovaly Marka Nguyena jeho vlastní ztracené klíče. Neúspěšně volal na místa, kde mohl klíče zapomenout a bez úspěchu také obcházel "kamenné" ztráty a nálezy. Cílem jeho nápadu bylo usnadnit hledání ztracených věcí přes internet.

Nálezce má sice ze zákona povinnost předmět nahlásit, ale lidem to mnohdy přijde časově i jinak náročné a málokdo to skutečně udělá. Právě centrální internetová databáze by to měla ulehčit.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy