reklama
 
 

Ztracené rybičky, luxusní kabelky i erotické pomůcky. Pražské letiště hlásí rekordní počet nálezů

8. 10. 2017 17:05
Množství věcí ztracených na pražském letišti je dvakrát vyšší než loni. Zájem lidí vyzvednout si drahé předměty přitom není vyšší než u malých částek.

Praha - Letiště v Ruzyni si letos v létě připsalo zajímavý rekord. Ve skladu ztrát a nálezů se nakupilo nejvíc věcí v historii. Pracovníci letiště nacházeli v halách či na toaletách v průměru dvě desítky zapomenutých předmětů denně, za měsíc až 650.

Počet ztracených předmětů na Letišti Václava Havla každým rokem přibývá. Souvisí to mimo jiné s tím, že výrazně roste počet cestujících. Počet ztrát ale přesto rostl ještě rychleji - je jich dvakrát více než loni. Pro zapomenutou věc se vrátí zhruba jen každý třetí člověk.

Jak se ztrácejí věci na ruzyňském letišti
Rok Počet ztracených věcí
2012 1714
2013 1929
2014 2148
2015 2977
2016 3343
2017* 2798
červen a červenec 2017** 650 za měsíc
Zdroj: Letiště Praha; * údaje za leden až červen, ** odhad 

"Tolik věcí jako letos v létě jsme tu ještě neměli. Odhadujeme že jejich počet vzrostl meziročně o 100 procent. Přesně nevíme, čím to je. Svou roli určitě hraje nárůst počtu cestujících, ale určitě ne v takové míře. Musí za tím být i něco jiného. Vypadá to, že lidé zkrátka zapomínají víc," říká Petr Kopuletý, manažer provozu terminálů Letiště Praha.

Nejčastěji podle něj lidé ztrácejí věci po průchodu bezpečnostním rámem. Bezpečnostní pravidla jsou přísnější než dříve, a to cestujícím na klidu při spěchání na let nepřidává. Druhým nejčastějším místem pro zapomínání jsou toalety a třetím odletové brány.

Nejvíce nechávají cestující na letišti ošacení a dále elektroniku včetně drahých iPhonů. Oproti dřívějšku naopak ubývají fotoaparáty. Od ledna prošlo skladem 500 ztracených mobilních telefonů, což jsou dva mobily denně, pak také 200 počítačů a 250 tabletů. K drahým věcem, které lidé ztrácejí, patří také značkové parfémy, šperky (například zásnubní prsten s briliantem Cartier), kabelky "vuittonky", peníze v hotovosti (až 100 000 korun) či hodinky Rolex nebo Breitling.

Ztráty a nálezy - Letiště Praha

Když něco ztratíte:
Volejte na telefonní číslo 220 11 5005. Identifikujte se snažte, se doložit jeho vlastnictví (popište přesně ztracený předmět včetně věcí uvnitř zavazadel), upřesněte místo, den či čas, kdy byl ztracen. Ztracené věci je následně možné vyzvedávat osobně, nebo prostřednictvím zplnomocněné osoby (musí se při výdeji prokázat osobním dokladem). Lze je též zaslat zásilkovou službou (hradí ji příjemce). Provozní doba ztrát a nálezů je denně od 7 do 19 hodin. 

Když něco najdete:
Zajděte s danou věcí na informace, kde s vámi pracovník sepíše krátký formulář o nálezu. Věc pak po následném ohledání pracovníků letiště putuje do skladu, kde zůstává tři měsíce.

Poznámka:
Letiště Praha schovává předměty ztracené v budově Letiště Václava Havla. Když se něco ztratí přímo na palubě letadel, je třeba kontaktovat oddělení reklamací zavazadel handlingové společnosti zajišťující pozemní služby dané letecké firmy. 

"Cestující však nechávají v našich halách i kuriózní předměty jako jsou akvarijní rybičky, dětské kočárky, invalidní vozíky, firemní prezentace, obrazy, klíčky od auta, saxofon či erotické pomůcky," říká Roman Pacvoň, mluvčí Letiště Praha.

Množství nalezených spinnerů také ukazuje na to, čím si při čekání na letadlo krátí čas děti. V minulosti zůstávaly na lavičkách ležet Rubikovy kostky.

Ačkoliv hodnota ztracených věcí se pohybuje nejčastěji od desítek korun do desítek tisíc. V ojedinělých případech přesahuje i statisícové částky. Ochota lidí vyzvednout si drahé předměty přitom není vyšší než u malých částek.

"Zapomenuté předměty si v průměru vyzvedává jen 30 procent cestujících a neplatí, že by procento těchto lidí stoupalo s růstem hodnoty ztracené věci," upřesňuje manažer provozu terminálů Kopuletý. Relativně často se lidé vracejí pro knihy, i když jejich hodnota žádných astronomických částek nedosahuje.

Přestože počet ztracených předmětů na ruzyňském letišti roste, Letiště Praha pro ně větší sklady budovat nebude, ani neplánuje zaměstnat další lidi. Společnost totiž uchovává ztracené předměty jen tři měsíce. Pak je předává Magistrátu hlavního města Prahy, které je uchovává další tři roky.

autor: Iva Špačková | 8. 10. 2017 17:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama