Zpoždění do půl hodiny už se nepočítá. České dráhy zpřísňují podmínky pro vrácení jízdenky

Petr Kučera Petr Kučera
11. 9. 2017 7:05
Skončí dosud velkorysé pravidlo, díky němuž lze vrátit jízdenku i při sebemenším zpoždění odjezdu. Nově bude v zásadě potřeba alespoň půlhodinové zpoždění. Současně ale České dráhy výrazně zjednoduší možnost zrušit jízdenku až do 15 minut před plánovaným odjezdem. Spěchajícím lidem se tak vyplatí zjistit si případné zpoždění s větším předstihem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Přijdete na nádraží pět minut před plánovaným odjezdem vlaku, ale z informační tabule zjistíte, že má půl hodiny zpoždění. Dosud jste mohli rychle zkusit alternativní dopravu, třeba autobus. České dráhy vám pak vrátily plnou cenu jízdenky. Od poloviny září to už tak snadné nebude. Státní dopravce zpřísní podmínky.

Skončí tak dosud nezvykle velkorysé pravidlo, díky němuž lze vrátit jízdenku, pokud je odjezd vlaku jakkoliv opožděn. Na délce nezáleží - stačí tedy i pět nebo deset minut.

Od 15. září začnou platit nové přepravní podmínky, které tuto možnost omezí. Rozmyslet si odjezd a získat všechny peníze zpět půjde pouze u vlaku, který má na odjezdu alespoň 30 minut zpoždění. U kratšího jen tehdy, když "lze předpokládat příjezd do cílové stanice (uvedené na jízdence) o 60 a více minut později" - typicky když ujede navazující spoj.

České dráhy změnu k horšímu obhajují tím, že jen chtějí srovnat pravidla s konkurencí. Například RegioJet nebo Arriva vrací jízdné při zpoždění vlaku alespoň 30 minut, Leo Express nebo GW Train Regio (na lince Plzeň-Most) alespoň 60 minut.

I po zpřísnění zůstanou České dráhy vstřícnější, než jim ukládá legislativa. "Vyhláška o přepravním řádu pro veřejnou drážní a silniční osobní dopravu uvádí, že zákazník má právo na vrácení jízdného v případě, že se jeho spoj opozdí na odjezdu z nástupní stanice 60 a více minut," připomíná Radek Joklík z tiskového oddělení Českých drah.

Cestující, který se kvůli zpoždění odjezdu rozhodne hned využít alternativní dopravu, tak bude oproti nynějšku více riskovat, že peníze nedostane zpět. Rozhodující totiž není ohlášené zpoždění, ale až skutečné.

Jestliže tedy vlak nakonec odjede "jen" o 27 minut později oproti původně očekávané půlhodině, nárok na vrácení plné ceny jízdenky nevznikne. I v tomto případě ji lze vrátit, ale pouze osobně (ne přes e-shop), přičemž dráhy si strhnou vždy 100 korun.

Pozdě do cíle? Náhradu dostanete jen výjimečně

Ohledně náhrady zpoždění při příjezdu vlaku do cílové stanice se od poloviny září nic podstatného nemění. I nadále tedy platí, že přinejmenším do hodinového zpoždění nemá cestující nárok ani na částečnou slevu z jízdného.

U více než hodinového zpoždění vracejí České dráhy 25 procent ceny, ovšem pouze u jízdenky v hodnotě alespoň 400 korun. U zpoždění nad dvě hodiny se vrací 50 procent ceny, ale jen u jízdenek za alespoň 200 korun.

Změna k lepšímu: Jízdenku zrušíte do 15 minut před odjezdem

Od poloviny září ale dráhy současně zavádějí změnu k lepšímu. Jak už on-line deník Aktuálně.cz informoval, umožní bezplatnou výměnu či vrácení nevyužité jízdenky až do patnácti minut před odjezdem vlaku. Musí jít o jízdenky zakoupené přes vyhledávač spojení v e-shopu.

Podnik se tak vyrovná standardu u soukromé vlakové i autobusové konkurence. Zjednodušení systému, který je komplikovaný a zdlouhavý, slíbily České dráhy už před rokem. Nyní musí reagovat i na sílící autobusovou konkurenci na některých trasách po vstupu FlixBusu.

Od letošního 15. září půjde jízdenku vrátit nebo vyměnit beze srážky, formalit a dalších podmínek. "Peníze budeme vracet přímo na účet, ze kterého byl nákup hrazen - tedy i na platební kartu. Nepůjde o nějaký kredit, který je možné později čerpat, jako to dělají jiní dopravci," upřesnil mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Aby se zabránilo zneužití, mění se však dosavadní pravidla pro platnost takové jízdenky. Dosud ji lze (až na výjimky) využít na kterýkoliv spoj na dané trase v určený den. Nově začne jízdenka platit až od času odjezdu vybraného spoje. Když bude cestující chtít využít dřívější spoj, než si původně vybral, musí vrátit jízdenku (nejpozději 15 minut před začátkem její platnosti) a koupit si novou. Možnost využít pozdější spoj v daný den zůstane, už ji pak ale nepůjde vrátit.

Zajímejte se o zpoždění s předstihem

Lidem, kteří spěchají a mají možnost - při zpoždění vlaku na odjezdu - využít autobusovou alternativu, se tedy ještě více než dosud vyplatí zjistit si informace předem. Pokud je zpoždění hlášeno už více než čtvrt hodiny před plánovaným odjezdem, mohou jízdenku zrušit "bezplatně" a zpřísnění pravidel popsané v úvodu textu se jich tedy nedotkne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Elektřina je v Evropě na rekordu, megawatthodina v Německu stojí 475 eur

Ceny elektřiny v Evropě se vyšplhaly na další rekord, podle analytiků je to zejména reakce na pokračující zdražování zemního plynu. Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu v Německu se v pondělí na evropské energetické burze European Energy Exchange (EEX) zvýšila o více než tři procenta na 475 eur (11 600 korun) za megawatthodinu (MWh). Za poslední dva měsíce se zhruba zdvojnásobila a je téměř šestkrát vyšší než před rokem, uvedla agentura Bloomberg.

Na trhu kvůli omezeným dodávkám plynu panují obavy, zda Evropa dokáže v zimě vyrobit dostatek elektřiny. Situace kolem dodávek ruského plynu do Evropy se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Podle analytiků z dánské elektrárenské společnosti Energi Danmark zatím neexistují žádné jasné známky toho, že růst cen elektřiny by měl v brzké době polevit. "Tento týden očekáváme další růst cen," uvedli analytici.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Británie schválila první vakcínu upravenou na variantu koronaviru omikron

Británie se stala první zemí, jež schválila vakcínu proti nemoci covid-19, která je zaměřena jak na původní variantu viru, tak na omikron. Očkování americké společnosti Moderna schválil britský lékový úřad MHRA jako posilující dávku pro dospělé, uvedla agentura Reuters.

Regulátor své rozhodnutí zdůvodnil údaji z klinických studií, podle kterých posilovací dávka vyvolala "silnou imunitní odpověď" proti variantě omikronu BA.1 i proti původní verzi viru.

Očkování podle další analýzy vyvolalo dobrou imunitní odpověď i proti v současné době dominantním a nakažlivějším submutacím BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron.

"První generace vakcín proti covidu-19 používaná v Británii nadále poskytuje důležitou ochranu proti tomuto onemocnění a zachraňuje životy," uvedla v prohlášení šéfka MHRA June Raineová. "Tato bivalentní vakcína nám do naší výzbroje přidává ostřejší nástroj, který nám pomůže chránit se před tímto onemocněním, protože virus se stále vyvíjí," dodala.

Další zprávy