Zpoždění do půl hodiny už se nepočítá. České dráhy zpřísňují podmínky pro vrácení jízdenky

Petr Kučera Petr Kučera
11. 9. 2017 7:05
Skončí dosud velkorysé pravidlo, díky němuž lze vrátit jízdenku i při sebemenším zpoždění odjezdu. Nově bude v zásadě potřeba alespoň půlhodinové zpoždění. Současně ale České dráhy výrazně zjednoduší možnost zrušit jízdenku až do 15 minut před plánovaným odjezdem. Spěchajícím lidem se tak vyplatí zjistit si případné zpoždění s větším předstihem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Přijdete na nádraží pět minut před plánovaným odjezdem vlaku, ale z informační tabule zjistíte, že má půl hodiny zpoždění. Dosud jste mohli rychle zkusit alternativní dopravu, třeba autobus. České dráhy vám pak vrátily plnou cenu jízdenky. Od poloviny září to už tak snadné nebude. Státní dopravce zpřísní podmínky.

Skončí tak dosud nezvykle velkorysé pravidlo, díky němuž lze vrátit jízdenku, pokud je odjezd vlaku jakkoliv opožděn. Na délce nezáleží - stačí tedy i pět nebo deset minut.

Od 15. září začnou platit nové přepravní podmínky, které tuto možnost omezí. Rozmyslet si odjezd a získat všechny peníze zpět půjde pouze u vlaku, který má na odjezdu alespoň 30 minut zpoždění. U kratšího jen tehdy, když "lze předpokládat příjezd do cílové stanice (uvedené na jízdence) o 60 a více minut později" - typicky když ujede navazující spoj.

České dráhy změnu k horšímu obhajují tím, že jen chtějí srovnat pravidla s konkurencí. Například RegioJet nebo Arriva vrací jízdné při zpoždění vlaku alespoň 30 minut, Leo Express nebo GW Train Regio (na lince Plzeň-Most) alespoň 60 minut.

I po zpřísnění zůstanou České dráhy vstřícnější, než jim ukládá legislativa. "Vyhláška o přepravním řádu pro veřejnou drážní a silniční osobní dopravu uvádí, že zákazník má právo na vrácení jízdného v případě, že se jeho spoj opozdí na odjezdu z nástupní stanice 60 a více minut," připomíná Radek Joklík z tiskového oddělení Českých drah.

Cestující, který se kvůli zpoždění odjezdu rozhodne hned využít alternativní dopravu, tak bude oproti nynějšku více riskovat, že peníze nedostane zpět. Rozhodující totiž není ohlášené zpoždění, ale až skutečné.

Jestliže tedy vlak nakonec odjede "jen" o 27 minut později oproti původně očekávané půlhodině, nárok na vrácení plné ceny jízdenky nevznikne. I v tomto případě ji lze vrátit, ale pouze osobně (ne přes e-shop), přičemž dráhy si strhnou vždy 100 korun.

Pozdě do cíle? Náhradu dostanete jen výjimečně

Ohledně náhrady zpoždění při příjezdu vlaku do cílové stanice se od poloviny září nic podstatného nemění. I nadále tedy platí, že přinejmenším do hodinového zpoždění nemá cestující nárok ani na částečnou slevu z jízdného.

U více než hodinového zpoždění vracejí České dráhy 25 procent ceny, ovšem pouze u jízdenky v hodnotě alespoň 400 korun. U zpoždění nad dvě hodiny se vrací 50 procent ceny, ale jen u jízdenek za alespoň 200 korun.

Změna k lepšímu: Jízdenku zrušíte do 15 minut před odjezdem

Od poloviny září ale dráhy současně zavádějí změnu k lepšímu. Jak už on-line deník Aktuálně.cz informoval, umožní bezplatnou výměnu či vrácení nevyužité jízdenky až do patnácti minut před odjezdem vlaku. Musí jít o jízdenky zakoupené přes vyhledávač spojení v e-shopu.

Podnik se tak vyrovná standardu u soukromé vlakové i autobusové konkurence. Zjednodušení systému, který je komplikovaný a zdlouhavý, slíbily České dráhy už před rokem. Nyní musí reagovat i na sílící autobusovou konkurenci na některých trasách po vstupu FlixBusu.

Od letošního 15. září půjde jízdenku vrátit nebo vyměnit beze srážky, formalit a dalších podmínek. "Peníze budeme vracet přímo na účet, ze kterého byl nákup hrazen - tedy i na platební kartu. Nepůjde o nějaký kredit, který je možné později čerpat, jako to dělají jiní dopravci," upřesnil mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Aby se zabránilo zneužití, mění se však dosavadní pravidla pro platnost takové jízdenky. Dosud ji lze (až na výjimky) využít na kterýkoliv spoj na dané trase v určený den. Nově začne jízdenka platit až od času odjezdu vybraného spoje. Když bude cestující chtít využít dřívější spoj, než si původně vybral, musí vrátit jízdenku (nejpozději 15 minut před začátkem její platnosti) a koupit si novou. Možnost využít pozdější spoj v daný den zůstane, už ji pak ale nepůjde vrátit.

Zajímejte se o zpoždění s předstihem

Lidem, kteří spěchají a mají možnost - při zpoždění vlaku na odjezdu - využít autobusovou alternativu, se tedy ještě více než dosud vyplatí zjistit si informace předem. Pokud je zpoždění hlášeno už více než čtvrt hodiny před plánovaným odjezdem, mohou jízdenku zrušit "bezplatně" a zpřísnění pravidel popsané v úvodu textu se jich tedy nedotkne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy