Změny v práci se přiblížily. Čtěte, co všechno vás čeká

Petr Kučera Petr Kučera
12. 7. 2011 21:05
Poslanci schválili novelu zákoníku práce, zatím jen v prvním čtení

Praha - Poslanci v prvním čtení schválili vládní návrh změn v zákoníku práce. Nyní je projednají sněmovní výbory.

O definitivním přijetí novely rozhodnou poslanci zřejmě na konci léta, čeká je pravděpodobně také přehlasování veta Senátu.

Novela zákoníku práce má platit od ledna 2012. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 umožní větší smluvní volnost a povede ke zjednodušení zákona.

Změnit se mají například pravidla pro odstupné či pracovní smlouvy na dobu určitou. Vznikne i nový výpovědní důvod při hrubém porušení režimu pracovní neschopnosti.

Novela také uvolňuje pravidla pro proplácení přesčasové, noční a víkendové práce. Prodloužit se má i maximální možný rozsah dohod o provedení práce z nynějších 150 na 300 hodin.

U vedoucích pracovníků má zákoník umožnit delší zkušební dobu, naopak klesnout má minimální možná náhrada při konkurenční doložce.

Podrobný seznam změn najdete v tomto přehledu:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy