Změny u spotřebitelských půjček a hypoték: Zlepšení pro dlužníky, omezení pro firmy

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
15. 9. 2015 6:32
Projděte si přehled hlavních změn, které má přinést nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Jeho návrh teď dokončilo ministerstvo financí.

Hypotéky splatíte snadněji

Foto: Thinkstock

Výrazné změny čekají také hypotéky. Ministerstvo financí navrhuje, aby klienti mohli jednou ročně splatit 20 procent hypotéky bez jakékoliv sankce i mimo termín fixace. Bude to možné vždy v měsíci před výročím smlouvy. V případě předčasného splacení kvůli úmrtí, dlouhodobé nemoci nebo invaliditě dlužníka půjde dokonce ukončit celou hypotéku bez jakéhokoliv poplatku.

Změna se má týkat jen nových hypoték, sjednaných od data účinnosti zákona. Stávajícím klientům by se tato možnost otevřela až po začátku dalšího fixačního období.

Za předčasné splacení dnes banky vybírají nejčastěji pět procent ze splácené částky za každý rok, který zbývá do konce fixace. Například u předčasné splátky ve výši milionu korun tři roky před koncem fixace tak sankce činí 150 tisíc korun. Jen Air Bank nyní umožňuje předčasné splacení zcela zdarma za podmínky, že klient hypotéku nepřevede ke konkurenci.

Evropská směrnice schválená před rokem stanoví, že banky mohou klientovi naúčtovat jen náklady, které jim při předčasném splacení skutečně vznikají. I to návrh zákona obsahuje. Jde o náklady spojené s vyplácením úroků investorům, od nichž si peníze na hypotéku půjčily (například z hypotečních zástavních listů či dlouhodobých vkladů) nebo na provize prodejní síti.

Podle výpočtů ministerstva financí by se tak nově poplatek za úplné předčasné splacení v době fixace měl pohybovat v řádech nižších jednotek procent.

Zákon tedy i nadále nebude bankám nařizovat, aby umožnily předčasné splacení bez poplatku na konci fixace. Tuzemské banky to ale přesto umožňují už roky.

 

Právě se děje

Další zprávy