Změny u spotřebitelských půjček a hypoték: Zlepšení pro dlužníky, omezení pro firmy

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
15. 9. 2015 6:32
Projděte si přehled hlavních změn, které má přinést nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Jeho návrh teď dokončilo ministerstvo financí.

Strop na sankce

Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: ČTK

Nový zákon má zastropovat sankce, které mohou firmy účtovat lidem při nesplácení.

Firmy si budou moci účtovat maximálně 0,1 procenta z dlužné částky za den. Dnes si "neznačkové" nebankovní firmy podle náměstkyně ministerstva financí Lenky Juroškové běžně účtují až 0,4 procenta dluhu za den.

Další strop má být nově nastaven na 70 procentech celkové dlužné částky a celková výše sankce zároveň nebude smět přesáhnout 200 tisíc korun. Dosud zákon takové limity nestanoví - jen obecně říká, že sankce nesmí být v rozporu s dobrými mravy, což mohou posuzovat soudy.

Podle Juroškové přinese strop na sankce lidem větší jistotu, že když budou řádně splácet úvěr, nedostanou se ze dne na den do existenčních problémů. Zástupci ČSSD ale už ústy bývalého náměstka ministra financí pro finanční trhy Martina Prose vyhlásili, že strop budou chtít ještě snížit.

S tím souhlasí například i zástupci úvěrové firmy Provident Financial. "Domníváme se, že by tato hranice měla být mnohem nižší, aby měl dlužník možnost svůj dluh splatit a nedostal se do dluhové pasti," upozornil mluvčí Providentu Ondřej Holoubek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy