Velký přehled změn roku 2016: Novinky v dopravě, důchodech, daních i platbách za bydlení

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 3. 1. 2016 18:00
Nový rok přináší zvýšení minimální mzdy, nové dopravní značky nebo změny ve spoření na důchod. Rodiče se mohou těšit na vyšší daňovou slevu na děti i školkovné. Připlatí si zájemci o rychlé vydání cestovního pasu nebo lidé, kteří v bytovém domě topí příliš hodně, nebo příliš málo. Nová povinnost čeká na podnikatele nebo na lidi, kteří získají vysokou částku osvobozenou od daní. To jsou některé z hlavních novinek roku 2016. Projděte si podrobnější přehled.
Vzory nových dálničních známek.
Vzory nových dálničních známek. | Foto: Ministerstvo dopravy

Minimální mzda

Od ledna 2016 se po roce opět zvyšuje minimální mzda – o 700 korun na 9900 korun měsíčně (z 55 na 58,70 koruny za hodinu). Současná vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL chce, aby minimální mzda postupně stoupla alespoň na 40 procent průměrné mzdy.

Pro většinu zaměstnanců v praxi platí mnohem vyšší minimum – takzvaná zaručená mzda. Ta je odstupňována podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce do osmi stupňů, nazývaných také minimální mzdové tarify. Také tyto sazby se od ledna zvyšují – podrobný přehled jsme přinesli zde.

Naopak životní minimum a existenční minimum se ani letos nezvyšují. Po růstu částek, které se naposledy měnily od ledna 2012, volali zejména odboráři. „Chodit do práce se musí vyplácet více než brát sociální dávky a nepracovat,“ říká k tomu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Mezi státní svátky se letos poprvé zařadí i Velký pátek před Velikonocemi.

Dálnice a rychlostní silnice

Od začátku roku 2016 se tuzemská síť dálnic „papírově“ rozrostla o 450 kilometrů. Přeměnila se na ně část dosavadních rychlostních silnic – místo modrých značek „silnice pro motorová vozidla“ nově mají dálniční značení na zeleném podkladu. Síť se tak má zpřehlednit, protože zejména u nově postavených rychlostních silnic byly rozdíly oproti dálnicím minimální. Rychlostní limit 130 kilometrů za hodinu se nezvyšuje.

Jako silnice pro motorová vozidla mají být nově označeny jednak horší z dřívějších rychlostních silnic, jednak některé čtyřproudé silnice první třídy směrově oddělené svodidly. Značka na nich povolí rychlost 110 kilometrů za hodinu místo dosavadních devadesáti – v plánu je zhruba 25 takových úseků, potvrdit je ale musí krajské úřady.

Dálniční známky pro rok 2016 výrazněji změnily podobu. Rozdílné tvary podle délky platnosti (kolečko, trojúhelník a čtverec) mají usnadnit policejní kontroly. Cena se nezvýšila. Do tří let je ministerstvo dopravy chce nahradit elektronickým systémem – ten nyní začíná fungovat na Slovensku.

Nové dopravní značky

Začínají platit také některé nové dopravní značky. Jedna z nejdůležitějších změn je přitom poměrně nenápadná. Týká se značky Zimní výbava, která přikazuje jízdu pouze se zimními pneumatikami. Dosud ze zákona platila jen od 1. listopadu do 31. března, nyní toto omezení končí a povinnost tak platí kdykoliv, jestliže dodatková tabulka neurčí konkrétní období.

Na výskyt a pohyb zvířat mohou nově upozorňovat i značky s jiným symbolem než se skotem a divokou zvěří. Objevit se tedy může konkrétnější varování, třeba Pozor kůň nebo Pozor žáby. Názornější má být i značka Křižovatka s vedlejší pozemní komunikací, kde může být nově vyznačeno i jen levé nebo pravé připojení.

A například značení dopravního okruhu se mění z čtverce se zeleným pruhem na symbol připomínající okruh. Počítá se i s označením emisní zóny, tedy zákazem vjezdu určitých vozů do vybraných lokalit – typicky v centru velkých měst, pokud o tom v budoucnu rozhodnou.

V některých městech může být důležitou novinkou značka pro sjíždění vozidel veřejné hromadné dopravy (zejména autobusů) z tramvajového pásu. Ostatní řidiči jim musí umožnit zařadit se do jízdního pruhu, a to snížením rychlosti nebo i zastavením.

Podrobnější přehled nových značek najdete v této grafice.

Registrační značky na přání

Od ledna startuje také dlouho slibovaná novinka – Češi mohou žádat o registrační značky na přání. U osobních aut si lze zvolit téměř libovolnou kombinaci osmi písmen a číslic (u motocyklů sedmi, u mopedů pěti), musí ale obsahovat alespoň jednu číslici. Platí však některá omezení: Zakázána jsou hanlivá, urážející a rasistická slova nebo snadno zaměnitelná písmena G, O, Q, CH a W. Úřady mají seznam zhruba 900 nepřípustných výrazů.

Jedna tabulka přijde na pět tisíc korun, za standardní dvě tabulky na osobní vůz tedy zájemce zaplatí 10 tisíc. Výhodou je, že značka se váže na majitele, a nikoliv na auto. Vlastník ji tedy může střídavě používat na více svých vozech. Na jinou osobu je ale značka nepřenositelná, nelze ji tedy prodat. A smůlu bude mít ten, kdo značku ztratí nebo mu ji ukradnou – úřady pak nemohou vydat další se shodným textem.

Pravidla silničního provozu, reflexní oblečení

Od ledna měly platit také další změny v dopravních předpisech, definitivní schválení má ale zpoždění. Začnou tak platit zřejmě v prvním čtvrtletí.

Jednou z hlavních novinek jsou povinné reflexní prvky pro chodce. Jestliže člověk půjde ve tmě nebo v mlze po silnici mimo obec a nebude vidět, může dostat přímo na místě dvoutisícovou pokutu. Anebo i o pětistovku víc, pokud přestupek dostane k vyřešení úřad.

Rovněž bude možné pokutovat řidiče, kteří si před jízdou neočistí auto od sněhu a ledu. Zákon také přísněji potrestá řidiče, kteří vjedou na železniční přejezd na červenou.

Dopravním policistům se po patnácti letech vrátí pravomoc zabavit přímo na silnici takzvaný malý technický průkaz od auta, které je na první pohled nebezpečné – má například sjeté pneumatiky nebo příliš opotřebované brzdy.

Obce budou moci zakázat dopravní značkou vjezd vozítek Segway na chodník. Zpřísňují se také podmínky pro žáky autoškol a jejich provozovatele.

Spoření na důchod

Druhý pilíř, hlavní část penzijní reformy předchozí vlády Petra Nečase (ODS), definitivně končí. Necelých 85 tisíc klientů přestává od ledna posílat peníze do těchto fondů a vzroste jim tak čistá mzda o dvě procenta, kterými si do druhého pilíře přispívali z vlastního. Do konce září mají čas na rozhodnutí, zda tři procenta vyvedená ze státního systému vrátí zpět, nebo si je nechají vyplatit (a v budoucnu jim kvůli tomu klesne důchod zřejmě o desítky korun měsíčně).

Začínají platit také některé změny, jimiž chce vláda zatraktivnit třetí pilíř, tedy dřívější penzijní připojištění. Spořit v něm nově mohou i děti (respektive jejich rodiče). Po dosažení 18 let věku si lidé budou moci vybrat třetinu částky, kterou jim rodiče naspořili. Schváleno už je i zvýšení daňových výhod, ale týká se až příspěvků počínaje rokem 2017. Podrobný přehled schválených i připravovaných změn v důchodech najdete zde.

Od roku 2016 se zvyšují poplatky, které lidé platí penzijním společnostem ze spravovaných peněz (z 0,6 procenta na 0,8 procenta u starých fondů a z 0,8 na jedno procento u nových fondů kromě konzervativního). Odměna z připsaného hodnocení (výnosů) se pak u starých fondů sníží z 15 na 10 procent, ale u nových stoupne z 10 na 15 procent. Více jsme o dopadech těchto změn psali zde.

Valorizace penzí

Současní důchodci si od ledna 2016 polepší v průměru jen o 40 korun měsíčně. Valorizace podle zákonem stanovených pravidel probíhá automaticky vždy na začátku roku a odpovídá růstu cen (inflaci) a třetině růstu reálných mezd. Inflace ale byla v roce 2015 velmi nízká, proto i důchody porostou jen minimálně – přestože ekonomika výrazně roste.

Jako kompenzaci proto vláda prosadila mimořádný příspěvek ve výši 1200 korun, který důchodci dostanou k únorové penzi. Koalice chce narovnat škrty předchozí Nečasovy vlády, která v letech 2013 a 2014 omezila zvyšování důchodů jen na třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd.

Slevy pro rodiče

Daňová sleva na dítě od roku 2016 s největší pravděpodobností opět stoupne. Pro první dítě v rodině sice zůstane na 13 404 korunách ročně, ale u druhého dítěte se má zvýšit o 100 korun měsíčně na 17 004 korun ročně, u třetího a každého dalšího dítěte pak o 300 korun měsíčně na 20 604 korun ročně.

Kvůli zpoždění novely ale zaměstnanci nepoznají vyšší slevu hned v lednové výplatě, ale až v dalších měsících, případně ji pak získají zpětně v ročním zúčtování daně prostřednictvím zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání podávaném na začátku roku 2017.

Slevu, oficiálně zvanou daňové zvýhodnění na vyživované dítě, zvýšila koalice už pro uplynulý rok. Za druhé dítě si rodič – počínaje příjmy za leden 2015 nebo v daňovém přiznání za rok 2015 – může odečíst z daní o 200 korun měsíčně více, za třetí a případně každé další dítě o 300 korun více než za rok 2014. Rodina se dvěma dětmi si tak oproti předchozímu roku polepší až o 2400 korun, se třemi dětmi o 6000 korun.

Také za rok 2015 mohou rodiče využít další dárek od současné vlády a snížit si daň o takzvané školkovné. Tedy o náklady, které vydávají za pobyt dítěte v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku. Maximální výše této slevy na jedno dítě je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro daně za rok 2015 se tedy roční limit zvyšuje na 9200 korun, pro rok 2016 stoupne na 9900 korun. Podrobněji si o změnách pro rodiče přečtěte zde.

Příjmy osvobozené od daně

Příjmů za rok 2015 se týká novinka, která se naplno projeví právě v následujících týdnech: Lidé musí nově oznamovat finančnímu úřadu i příjmy osvobozené od daně, pokud přesáhnou pět milionů korun. Typicky tedy velké dědictví a dary, prodej uměleckých sbírek nebo třeba cenných papírů (po třech letech).

Drobných příjmů a běžných rodinných transakcí se tato oznamovací povinnost netýká, stejně jako třeba změn zapisovaných do katastru nemovitostí, do něhož má finanční úřad přístup. Povinnost je nutné splnit do konce lhůty pro podání daňového přiznání, tedy standardně do začátku dubna následujícího roku.
Jinak hrozí pokuta až do výše patnácti procent z neoznámeného příjmu – tedy vlastně náhrada daně.

Topení v bytovém domě

Rozúčtování nákladů na centrální vytápění v bytových domech má být počínaje rokem 2016 spravedlivější. Nová pravidla pomohou domácnostem, které své byty vytápějí průměrně – tedy ani výrazně více než ostatní v domě, ale ani výrazně méně.

Dosud platilo, že domácnosti s nízkou spotřebou tepla mohou ušetřit až 40 procent nákladů oproti průměru celého domu. Podle nových pravidel půjde nyní uspořit maximálně 20 procent oproti průměru ostatních domácností. I kdyby se v bytě vůbec netopilo, bude muset jeho majitel (nájemník) v zásadě zaplatit čtyři pětiny průměrné spotřeby ostatních obyvatel domu.

Čtyřicetiprocentní limit dosud platil také opačným směrem. I domácnost s výrazně vyšší spotřebou si tedy připlatila maximálně 40 procent nad průměrné náklady domu. Nově se limit zvyšuje na 100 procent – celkový účet tak může být až dvojnásobný oproti průměru.

Nová vyhláška současně umožní majitelům domů (společenstvím vlastníků), aby skutečná spotřeba hrála v celkovém vyúčtování výraznější roli než dosud. Mohou totiž zvýšit podíl spotřební složky k základní (která je nezávislá na chování konkrétní domácnosti – typicky jde o velikost bytu a podíl na společných prostorech domu).

Současně se také zvyšuje sankce pro majitele bytů, kteří – přes opakované a prokazatelné upozornění – neumožní odečet naměřených hodnot nebo montáž měřidla. Dosud to byl 1,6násobek spotřební složky podle průměru ostatních domácností, nově půjde o trojnásobek spotřební složky.

Údržba a opravy bytu

Nájemci i majitelé dostali nový seznam toho, co se považuje za běžnou údržbu a drobné opravy bytu. Podrobnou definici a maximální roční limit možných výdajů obsahuje vládní nařízení, které začíná od ledna platit.

Nový občanský zákoník od ledna 2014 stanoví, že nájemce provádí a platí běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu, neupřesňoval ale blíže, co konkrétně se tím myslí. Existovalo sice nařízení vlády z roku 1995, to však zrušil právě nový občanský zákoník, navíc bylo potřeba seznam zaktualizovat.

Není vyloučeno, aby si pronajímatel (majitel) a nájemce (nájemník) sjednali menší rozsah povinností, než stanoví nařízení vlády, případně aby se dohodli, že se nájemce nebude na údržbě a drobných opravách podílet vůbec. Nelze si však dohodnout větší rozsah povinností. Podrobněji o novém nařízení čtěte v této zprávě.

Ceny energií

Ceny elektřiny a zemního plynu se od Nového roku výrazně nemění, v některých případech (zejména u plynu) mírně klesnou – především při využití fixací a podobných speciálních nabídek. Samotné komodity na světovém trhu sice zlevňují, ale v Česku se zvyšuje regulovaná část ceny určovaná Energetickým regulačním úřadem.

K výraznějšímu zdražení z celorepublikového pohledu letos nedochází ani u služeb, jejichž ceny i způsob účtování se regionálně liší – zejména vodné a stočné, centrálně dodávané teplo, svoz odpadu nebo městská hromadná doprava. Nejvíce zřejmě zdražuje voda – například v Praze meziročně o 1,7 procenta.

Daň při převodu nemovitostí

Od dubna 2016 se mají změnit pravidla pro bývalou daň z převodu, nyní nazývanou daň z nabytí nemovitých věcí. Pokud vládní návrh stihne schválit Parlament, má ji nově platit kupující.

Podle dosavadní úpravy hradí daň z nabytí v zásadě prodávající, možná je ale i dohoda o tom, že ji zaplatí kupující. Druhá strana obchodu je pro stát ručitelem za zaplacení daně. Vládou schválená novela má nyní zrušit také toto ručení.

Cestovní pasy a občanské průkazy

Více peněz si musí připravit zájemci o expresní vydání cestovních pasů. Nově přijde na 4000 korun místo dosavadních 1500 korun (pro děti na dva tisíce místo jednoho). Doba pro vydání se však zkrátí na nejvýše šest pracovních dnů místo dosavadních patnácti dnů, současně už nebudou omezeny jen půlroční platností a mají obsahovat strojově čitelné biometrické údaje.

Standardní poplatek za vydání cestovního pasu se nemění a zůstává na 600 korunách, úřad na to má maximálně jeden měsíc.

Požádat o cestovní pas lze nově na jakémkoliv úřadu a tam si jej také vyzvednout – dosud to bylo omezeno trvalým bydlištěm.

Další změna může potěšit lidi starší 70 let. Úřady jim začnou vydávat občanské průkazy s prodlouženou platností na 35 let místo standardních deseti let.

Nově se musí platit 100 korun za zrušení údaje o místu trvalého pobytu. Zavedením poplatku chce ministerstvo vnitra zabránit účelovému rušení tohoto údaje - lidé to využívají hlavně v případech, kdy se skrývají před exekutory, soudy nebo policií.

Změny pro podnikatele

Na podnikatele čekají vedle už zmíněných nebo každoročních změn (jako zvýšení minimálních záloh na pojistné) dvě výrazné novinky. Už od ledna má každý plátce daně z přidané hodnoty podávat kontrolní hlášení. Měsíčně nebo čtvrtletně musí finanční správě elektronicky zaslat údaje z daňových dokladů (faktur).

Kvůli zpoždění na ministerstvu financí a následným obstrukcím opozice ve Sněmovně nabírá zpoždění elektronická evidence tržeb – další zbraň, od níž si ministr financí Andrej Babiš slibuje omezení daňových úniků. Zatím tak není jasné, kdy přesně začne fungovat. V první fázi by se pak měla týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, postupně se přidají i další podnikatelé.

Půjčky a hypotéky

Od jara má platit nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro poskytovatele spotřebitelských půjček. Zavádí například strop pro sankce za pozdní splátky, rozšiřuje možnosti předčasného splacení hypotéky bez sankcí a přináší přísnější podmínky pro poskytovatele nebankovních úvěrů.

Změna k lepšímu čeká i na klienty, kterým končí dosavadní fixační období hypotéky. Návrh nové úrokové sazby pro další období jim bude muset banka poslat nejpozději tři měsíce před koncem fixace.

Regulace se má nově vztahovat i na půjčky nižší než pět tisíc korun. Kvůli přísnějším pravidlům zřejmě klesne počet firem nabízejících půjčky ze současných desítek tisíc na pouhé desítky. Kontrolu nad nebankovními úvěry převezme Česká národní banka (od České obchodní inspekce).

Podrobný přehled změn jsme přinesli v tomto článku.

Vklady v bankách a záložnách

Rok 2016 přináší také změny v systému zákonného pojištění vkladů v bankách a družstevních záložnách (kampeličkách). Nadále sice v zásadě platí, že pojištěny jsou vklady do ekvivalentu 100 tisíc eur (zhruba 2,7 milionu korun), nově ale tento limit ve výjimečných případech stoupne na 200 tisíc eur.

Zákon uvádí konkrétní příjmy, na něž se vyšší limit použije – jde o specifické životní situace jako například prodej nemovitosti sloužící k bydlení, finanční vyrovnání po rozvodu, pojistné plnění, náhrada škody a další. Výjimka ale platí jen tři měsíce od připsání částky na účet.

Od června se pak zkrátí lhůta, během níž musí Fond pojištění vkladů zahájit výplatu peněz klientům zkrachovalé finanční instituce. Nově půjde o sedm pracovních dnů místo dosavadních dvaceti.

Zdanění hazardu

Od ledna se zvyšuje zdanění hazardu. Z dosavadních 20 procent stoupne na 28 procent u hracích automatů a dalších technických zařízení, na 23 procent pak u loterií, kurzových sázek, karetních turnajů a jiných podobných her. Denní poplatek za každý hrací automat se zvýší o 25 na 80 korun. Od roku 2017 má pak přijít ještě výraznější změna, Sněmovna ji teprve začala projednávat.

V Praze začne platit novela vyhlášky o hazardu, která v zásadě zakazuje všechny herny v hlavním městě. Zůstat může jen zhruba sto provozoven označených jako kasina. Herny nezmizí hned, ale nebudou už jim prodlouženy licence. Úplný zákaz včetně kasin začne platit pro Prahu 4, která se tak přidá k Praze 5 a 7.

Cigarety

Krabička cigaret letos zdraží o tři až čtyři koruny. V dalších třech letech totiž postupně stoupne spotřební daň.

Poslanci by letos měli rozhodnout o návrhu ministerstva zdravotnictví na úplný zákaz kouření v restauracích, na koncertech či tanečních zábavách. Pokud zákaz projde, mohl by začít platit nejdříve od poloviny roku, původně se přitom počítalo už s lednem 2016.

Veřejná doprava

Už od poloviny prosince platí nové jízdní řády vlaků a autobusů v celém Česku. Ceny většiny jízdenek Českých drah se nezměnily. Dostupnější je například cestování v první vozové třídě. Zdražilo naopak přepravné jízdních kol. Mírně si připlatí také zájemci o celodenní jízdenky. Od ledna se pak tradičně mění jízdní řády hromadné dopravy v mnoha městech, k výraznému zdražení ale nedochází. Podrobněji o změnách na železnici čtěte zde.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy