Změny od října: Pošta, důchody, plyn i platby v obchodě

Petr Kučera Petr Kučera
30. 9. 2011 11:20
Přehled změn v oblasti osobních financí, které přináší začátek října
Jaké změny přinese letošní podzim?
Jaké změny přinese letošní podzim? | Foto: Reuters

Praha - Dražší balíky a rozpis SIPO, dražší plyn hlavně v Praze, pozdější odchod do důchodu, zpřísnění podpory v nezaměstnanosti... Začátek října přináší pro rodinné rozpočty spíše nepříjemné novinky.

Naopak na mírně vyšší důchod se mohou těšit lidé s výrazně nadprůměrnými příjmy. Říjen potěší také milovníky moderních technologií, díky startu bezkontaktních plateb v některých obchodech se mohou zkrátit i fronty u pokladen.

Díky nedávnému vstupu soukromé společnosti RegioJet snižují od 3. října své ceny na vybraných hlavních trasách i České dráhy. A nové státní dluhopisy pro domácnosti od stejného data rozšíří také možnosti relativně bezpečného spoření.

Pošta zdražuje balíky i rozpis SIPO

Doručení balíku prostřednictvím České pošty je od října až o pětinu dražší. Poslání obyčejného balíku do dvou kilogramů zdraží ze 43  na 52 korun.

U balíku do pěti kilogramů stoupne cena z 50 na 59 korun. Doručení doporučeného balíku, který neváží více než půl kila, bude nově stát 59 korun místo nynějších 49 korun.

Podnik naposledy měnil ceny balíkových zásilek v lednu 2009. Nyní argumentuje zdražováním pohonných hmot či energií. "I po zvýšení cen zaplatí Češi méně než za srovnatelné služby na Slovensku, v Polsku či Maďarsku," říká mluvčí státního podniku Marta Selicharová.

Kromě toho pošta nově zpoplatní rozpis bezhotovostní platby SIPO, který si zákazník nechá doručit do schránky. Poplatek má činit pět korun a podle mluvčí zahrnuje náklady na vyhotovení a doručení papírového dokladu jednotlivým plátcům.

Uživatelé SIPO přitom mají možnost nechat si zasílat rozpis elektronicky. O tuto bezplatnou službu mohou požádat na každé poště.

Česká pošta. Ilustrační foto.
Česká pošta. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Pošta zdražuje balíky až o pětinu, ceny zvedne i DHL
Česká pošta začne účtovat poplatek za výpis SIPO
Pošta kvůli DPH zdražuje balíky z tuzemských e-shopů

Startuje "malá" důchodová reforma

Už 30. září začala takzvaná malá důchodová reforma - nezvyklé datum si vynutilo rozhodnutí Ústavního soudu.

Podle soudců totiž dosavadní stav příliš znevýhodňoval lidi s vyššími příjmy. Výše jejich důchodu je v procentním vyjádření k zaplacenému pojistnému (úměrnému předchozím výdělkům) výrazně nižší než u ostatních.

I nadále sice budou lidé s předchozími příjmy nad 36 tisíc měsíčně dostávat (v procentním vyjádření k zaplacenému pojistnému) o dost méně než ostatní, tyto rozdíly mezi různými příjmovými skupinami se však sníží.

Zhruba pětina lidí tedy dostane ze státního systému řádově o stovky až tisíce korun měsíčně více, než by dostali dosud, naopak většina ostatních (70 procent) si oproti dosavadním pravidlům řádově o desítky až stovky korun měsíčně pohorší. Desetina lidí s nejnižšími příjmy na tom zůstane stejně.

Změna se už nedotkne stávajících důchodců, ale jen těch, kdo do penze teprve odejdou.

Výraznou novinkou je také zvyšování věku odchodu do důchodu.

Dnešní třicátníci půjdou do penze o více než pět let starší oproti věku, v němž chodí lidé nyní. Zvyšování důchodového věku totiž bude postupně pokračovat i nad hranici 65 let, s níž počítaly už dříve schválené plány.

Postupné zvyšování podle schválené reformy přitom neobsahuje horní hranici. Letos narozené děti by tedy měly jít do důchodu až v 73 letech. Záleží tedy na budoucích vládách, zda a kdy tento růst stopnou.

Nižší věk má nicméně platit pro některé namáhavé profese. Konkrétní dohoda nad tímto bodem však teprve vzniká.

Současně se zrychlí tempo pro sjednocení důchodového věku mužů a žen. Dosud platí, že čím více má žena dětí, tím dříve jí vznikne nárok na standardní penzi. Tyto rozdíly se však postupně mají snižovat až k úplnému sjednocení nezávisle na pohlaví a počtu dětí.

Foto: Reuters
Čtěte podrobněji:
Kdy půjdete do důchodu? Tabulka schválená poslanci
Který penzijní fond je nejlepší? Tady je nový žebříček
Stát přidá na penzi jen těm, kteří spoří alespoň 300 Kč

Končí také možnost vlády přidávat důchodcům při valorizaci více, než je zákonem stanovené minimum. Důchody se mají valorizovat automaticky jen o inflaci plus třetinu růstu reálné průměrné mzdy.

Od roku 2012 pak reforma zvyšuje i sankce při předčasném důchodu, pokud jde o odchod v rozmezí jednoho až dvou let před stanoveným termínem. Výpočtový základ této předčasné penze klesne o 1,2 %, dosud to bylo jen 0,9 %.

Dražší plyn hlavně v Praze

Z největších dodavatelů plynu zvyšuje ceny od října jen Pražská plynárenská.

Domácnost, která plyn využívá k vaření, topení a ohřevu vody, zaplatí při roční spotřebě 20 megawatthodin měsíčně o 87 korun více, což představuje zdražení o téměř pět procent.

Domácnosti, jež využívají plyn pro vaření a ohřev vody v bytě s roční spotřebou 3,5 MWh, si od října měsíčně připlatí 20 korun, což je o 4,64 procenta více.

Zákazníkům nad 65 let věku poskytuje firma zvýhodněné tarify.

Od listopadu pak Pražská plynárenská zvýší ceny o dalších zhruba 3,5 procenta. Stejný krok oznámila i společnost RWE, od listopadu zdraží zemní plyn pro domácnosti v průměru o 5,2 procenta. Za zvýšení podle firmy může prudké oslabení koruny vůči americkému dolaru. Společnost E.ON prý od listopadu nezdraží, chce dodržet slib zákazníkům o zachování cen ve čtvrtém čtvrtletí. 

Od října zvednou ceny také někteří alternativní dodavatelé - RSP Energy a Centropol. Nový ceník má také Bohemia Energy.

Plynový hořák
Plynový hořák | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Zdraží proud, ukončíte smlouvu. Teď už je to realita
RWE také zdražuje plyn. Lidé zaplatí více od listopadu
Sleva 1200 Kč za elektřinu pro Pražany. Ale má to háček

Pokuty i malé nákupy zaplatíte kartou

Od října se výrazně rozšíří také využití platebních karet.

První novinkou je možnost platit kartou blokové pokuty za dopravní přestupky. Police začne používat 250 mobilních terminálů. Dosud běžel jen pilotní projekt s dvaceti terminály, hlavně na dálnicích.

Druhá novinka se týká placení zboží a služeb do 500 korun. Ve vybraných obchodech totiž startují takzvané bezkontaktní platby, které mají být ještě rychlejší a jednodušší než dosavadní způsob - až na výjimky totiž nebude potřeba PIN ani podpis.

Jako první z velkých řetězců zavádí tuto novinku na všech pokladnách hypermarkety Interspar a supermarkety Spar. V průběhu října se k nim přidají vybrané prodejny C&A, bauMax, Cinema City a pražské prodejny Kauflandu.

Od příštího roku by se k nim pak mohly přidat řetězce Penny market, Billa, Lidl, OBI, Kika, Datart nebo Flop.

Ostatní velké maloobchodní řetězce se do nové služby zatím nehrnou a vyčkávají. Některé tuto službu ani spustit nemohou, protože jim platební terminály dodávají jiné banky, které přitom novinku spustí až v příštím roce.

Výjimkou je řetězec Globus, který už v polovině roku zahájil testování bezkontaktních plateb s využitím speciálního čipu v mobilních telefonech. Službu však zatím může využívat jen zhruba 400 předem vybraných zákazníků ve čtyřech prodejnách. Ostrý provoz pro veřejnost má začít až v příštím roce.

K využití nové služby je potřeba nový typ platební karty. Ty jako první v Česku začala v červnu vydávat Citibank, až na drobné výjimky jsou však zatím použitelné jen v zahraničí.

Česká spořitelna začne svým klientům vydávat nové karty vybavené potřebnou technologií už v říjnu. Ostatní banky, například ČSOB, GE Money Bank nebo nová Air Bank, začnou bezkontaktní platby běžně vydávat až v příštím roce.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Nákup zaplatíte rychleji, blíží se bezkontaktní karty
Dopravní pokuty zaplatíte i kartou. Už nejen na dálnici
Na internetu zaplatíte bezpečněji, banky vylepší karty

Levnější vlak už i s Českými drahami

Na hlavní železniční trasu Praha-Pardubice-Olomouc-Ostrava vstoupil na konci září soukromý dopravce RegioJet (Student Agency), nabídl levnější a výrazně kvalitnější služby než České dráhy.

Státní podnik reagoval na konkurenci už v září rozšířením služeb (stevardky a nápoje zdarma), od 3. října pak cestující potěší další příjemnou změnou. Výrazně zlevní jízdné na vybraných trasách.

V rámci dočasné akce ČD Promo si lze na pokladnách Českých drah koupit levnější jízdenky nejen na trasu Praha-Havířov (včetně jízd jen do Pardubic, Zábřehu, Olomouce, Hranic či Ostravy), ale také na trasách Praha-Brno a Praha-Hradec Králové.

Ceny Českých drah jsou tak nyní srovnatelné se společností RegioJet nebo autobusovými linkami Student Agency, soukromník i nadále nabídne kvalitnější vozy i služby.

Nepřehlednou nabídku tarifů Českých drah doplňují ještě speciální slevy na eShopu. Kdo se rozhodne koupit si lístek SporoTiket s alespoň týdenním předstihem, může jet například z Prahy do Brna už za 170 korun. Oproti RegioJetu či Student Agency však ČD nelze takovou jízdenku bezplatně vrátit, dráhy si strhnou vždy přinejmenším 35 korun.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Přichází RegioJet, lístek Praha - Ostrava od 230 korun
Videovýslech Jančury: Drahám vezmeme cestující
RegioJet útočí na ČD. Státu nabízí další rychlíky

Nezaměstnaní se začnou hlásit na poště

Už od 3. října se někteří nezaměstnaní začnou povinně hlásit na poště. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 tím chce omezit nelegální práci.

Lidé se totiž budou muset osobně dostavit v termínech předem určených úřadem práce. Půjde přitom o časy odpovídající standardní pracovní době.

Přesný čas další návštěvy se přitom uchazeč o zaměstnání dozví maximálně tři dny předem. Tím se má ztížit jeho případná dohoda s firmou, u níž pracuje "na černo".

Do nového systému má být zapojena vždy zhruba dvacetina nezaměstnaných, zdaleka se tedy nedotkne všech uchazečů.

"Vybraní lidé se budou muset dostavit na poštu nejvýše dvakrát týdně a maximálně po dobu tří měsíců," upřesňuje Drábek.

Neomluvená neúčast může vést k vyřazení uchazeče z evidence úřadu práce a odebrání dávek.

Logo projektu Czech POINT
Logo projektu Czech POINT | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Nezaměstnaní se musí hlásit na poště. Známe podrobnosti

Spořicí dluhopisy pro domácnosti

Další novinka startuje 3. října. Do začátku listopadu si zájemci mohou objednat spořicí státní dluhopisy pro občany.

Pilotní emisi v objemu do 10 miliard korun nabídnou tři banky - ČSOB v 224 pobočkách, Česká spořitelna a Komerční banka shodně v 77 pobočkách.

Ministerstvo financí vydá tři typy dluhopisů: jednoletý diskontovaný, pětiletý kupónový a pětiletý reinvestiční. Nominální hodnota jednoho dluhopisu bude jedna koruna, avšak minimální objem jedné objednávky je 1000 korun.

Jednoletý dluhopis vynese dvě procenta před zdaněním a odečtením inflace, pětiletý pak něco málo přes tři procenta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 5 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy