Změny od Nového roku: Ne všechny jsou k horšímu

Petr Kučera Petr Kučera
1. 1. 2010 10:00
Podívejte se, co všechno je v roce 2010 jinak
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nižší mateřská i další dávky, zato vyšší ceny a daně. To jsou hlavní novinky roku 2010. Ne všechny změny jsou ale k horšímu. Dočkáme se dokonce i několika zlevnění a daňových úlev.

Některé na první pohled příjemné novinky ale mají háček. Mezi takové změny patří třeba silnější zbraně proti daňovým úřadům nebo přísnější kontroly alkoholu za volantem.

Vyšší DPH zdraží zboží i služby

Obě sazby daně z přidané hodnoty se zvýší o jeden procentní bod (snížená sazba z 9 na 10 procent a základní sazba z 19 na 20 procent). V roce 2010 tak rodiny zaplatí řádově stokoruny měsíčně navíc oproti letošku.

Snížená sazba se vztahuje hlavně na potraviny a nealkoholické nápoje, ale také na hromadnou dopravu, vstupné na kulturní akce, dětské pleny a sedačky, léky, knihy či časopisy. Obchodníci se však shodují, že jim konkurence nedovolí, aby vyšší daň výrazněji promítli do koncových cen, přinejmenším u hlavních potravin. A jak ukázal průzkum Aktuálně.cz, kromě čtyř výjimek nezdraží ani MHD ve třiceti největších městech.

Základní sazba se pak vztahuje na většinu služeb a zboží (například spotřební zboží, energie, telefony, oblečení, pohonné hmoty či restaurace).

H a zredukované ceny, kam se podíváš
H a zredukované ceny, kam se podíváš | Foto: Simona Holecová
Čtěte také:
Blíží se další slevy, elektronika zlevní až o polovinu

Dražší pohonné hmoty, alkohol i cigarety

Janotův úsporný balíček dopadne i na majitele aut. Za každý litr pohonných hmot totiž na spotřební dani zaplatí korunu navíc (kromě už zmíněné vyšší DPH). Navíc už nemohou doufat ve státní příspěvek na ekologickou výměnu staršího vozu za nový (šrotovné).

Za půllitr piva si lidé oproti předchozímu roku připlatí o 50 haléřů až jednu korunu, litr rumu nebo vodky pak podle výrobců zdraží až o 12 korun.

O více než dvě koruny vzroste také spotřební daň u většiny krabiček cigaret. Podle výrobců se však zdražení projeví až od února.

Foto: Ahold Slovakia
Čtěte podrobněji:
Vodka a rum zdraží o 12 korun za litr, pivo o korunu
Pivo bude od ledna dražší. Prazdroj následují ostatní

Nižší mateřská, přídavky i ošetřovné

Peněžitá pomoc v mateřství klesne od 1. ledna zhruba o pětinu. Například žena s předchozí hrubou mzdou 16 tisíc korun dostane měsíčně o 2,5 tisíce méně, než by dostala bez vládních škrtů. Celkově tak za necelých sedm měsíců mateřské přijde téměř o 16,5 tisíce.

Výrazně klesne také ošetřovné pro lidi, kteří zůstanou doma s nemocným dítětem nebo jiným členem domácnosti. Například matka s měsíční mzdou 18 tisíc korun dostane v příštím roce na ošetřovném o téměř tisícikorunu méně než letos. Od ledna se totiž přestanou proplácet první tři dny ošetřování.

Podle schváleného úsporného balíčku mělo jít o dočasná opatření jen pro rok 2010. Levicové strany a lidovci však nakonec nedodržely kompromisní dohodu a už na začátku roku se pokusí prosadit zrušení škrtů. Na předchozí úroveň by se tak mateřská i ošetřovné mohly vrátit možná už od jara 2010.

V kyblíku s teplou vodou se děti cítí příjemně. Jako u mamky v břísku. Ilustrační snímek.
V kyblíku s teplou vodou se děti cítí příjemně. Jako u mamky v břísku. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Čtěte podrobněji:
Škrty v mateřské jsou tu. Podívejte se, kolik dostanete
Rodinný rozpočet v roce 2010: Připravte se na úspory
Onemocní vám dítě? Dostanete méně peněz

Rodiny s příjmem do 2,4 násobku životního minima dostanou v roce 2010 stejné přídavky na děti jako v prvním pololetí roku 2009. Oproti druhému pololetí roku 2009 si však pohorší o padesátikorunu měsíčně. A hranice příjmu, do níž mají rodiny nárok na přídavky na děti, klesne z 2,5násobku zpátky na dřívější 2,4násobek.

Jednorázová dávka porodného zůstává na dosavadní úrovni. Oproti původním plánům neklesne ani rodičovský příspěvek, který většinou navazuje na peněžitou pomoc v mateřství.

Vyšší daňová sleva na dítě

Ztráty způsobené úsporným balíčkem by rodinám měla alespoň částečně vykompenzovat vyšší daňová sleva na dítě. Vzroste o 77 korun měsíčně, ročně tedy o 924 korun.

Daňovou slevu 967 korun měsíčně nebo 11 604 korun ročně si bude moci odečíst z daní každý rodič, vyživující dítě ve společné domácnosti (nejpozději do 26 let věku). Slevy se sčítají, takže rodič dvou dětí získá v příštím roce 1848 korun navíc. Vždy si ji však může uplatnit jen jeden z rodičů, ne oba současně.

Levnější plyn a elektřina, dražší voda a teplo

Mezi příjemnější zprávy patří zlevnění elektřiny - pro domácnosti meziročně v průměru o 3,5 až 5 procent. Lidé tak ušetří řádově stovky korun ročně. Pokud mají také elektrické vytápění, zaplatí až o 3000 korun méně. Konkrétní čísla záleží na regionu a dodavateli. Dodejme však, že v předchozích letech elektřina výrazně zdražovala.

Plyn ve většině regionů oproti předchozímu čtvrtletí zlevní. Sice jen zhruba o procento, oproti lednu 2009 však bude o více než desetinu levnější. Například v Moravskoslezském kraji ušetří lidé, kteří plyn používají pro vaření, ohřev i topení, asi 30 korun měsíčně, v rodinném domku až 50 korun. Pokud však s plynem jen vaří, připlatí si kolem 15 korun. Konkrétní cena ale záleží na regionu.

Větší rozdíly, a to i v rámci krajů, jsou v ceně vodného a stočného. Například v Praze zdraží o 1,6 procenta, čtyřčlenná rodina tak zaplatí za celý rok o 200 až 300 korun více než dosud. V Ostravě zaplatí oproti loňsku navíc pětistovku ročně, naopak v Brně jen desítky korun kvůli vyšší DPH. Konkrétní změny najdete v grafice pod tímto textem.

Ve většině velkých měst zdraží také teplo. V Praze zdraží meziročně jen o procento, ale například v Českých Budějovicích nebo Hradci Králové o více než desetinu. A naopak třeba v České Lípě nebo Vyškově výrazněji zlevní.

Dražší dálniční známky, mýtné a přísnější kontroly

O dvě stovky na 1200 korun zdraží roční dálniční známka. Měsíční zdraží o dvacetikorunu na 350 korun. Místo sedmidenní nálepky je nově v prodeji desetidenní, přijde na 250 korun (sedmidenní stála 220 korun). Tak jako každý rok i tentokrát platí, že známky pro rok 2009 lze používat až do konce ledna 2010.

Známka bude nově povinná také na části pražského okruhu.

Nálepku už si nemusí kupovat majitelé aut těžších než 3,5 tuny, protože od ledna začnou platit mýtné. Systém elektronického výběru mýta začíná také platit i na Slovensku, zatím jen pro autobusy a nákladní vozidla.

Od ledna hrozí také větší sankce lidem, kteří nechají vrak nepojištěného auta odstavený na silnicích.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Za vraky na silnicích hrozí od ledna přísnější pokuty
Zpoplatníme vnější okruh, dohodl se Slamečka s Prahou
Za dražší dálniční známku přibude kilometrů, tvrdí stát

Další novinka se týká společného záznamu o dopravní nehodě. Zatímco dosud musí formulář své pojišťovně odeslat (předložit) jen viník nehody, nově tak bude muset učinit i poškozený.

I ukáznění řidiči se budou muset připravit na kontrolu alkoholu v dechu při každé policejní kontrole. Cílem je snížit počet nehod pod vlivem alkoholu.

Řidiče čeká také omezení rychlosti na části pražské magistrály nebo Jižní spojky z dosavadních 70 na 50 kilometrů v hodině. Kromě bezpečnosti je hlavním důvodem snaha o snížení hluku.

Foto: Policie ČR
Čtěte podrobněji:
Od ledna jsou všichni řidiči podezřelí, že pili alkohol
Bič na řidiče se vrací. Duben jako měsíc bezpečnosti

Skokový růst regulovaného nájemného

Rok 2010 je pro řadu měst možná na dlouhou dobu posledním, kdy lze zvýšit regulované nájemné. Někteří vlastníci z řad obcí i soukromníků proto zdražili meziročně o více než 50 procent. I poté ale tito dotovaní nájemníci zaplatí většinou mnohem méně než běžní lidé.

Současně se však zvyšují státní příspěvky na bydlení pro rodiny s nízkými příjmy. Navíc řada obcí nabídne různé slevy těm, kdo na nájmu nic nedluží.

Nájemníci, kteří se s vlastníkem nedohodnou jinak, si připlatí také za drobné opravy v bytech. Po třinácti letech totiž vláda zvýšila limit pro placení oprav nájemníkem z 300 na 500 korun. Současně však začne platit celkový roční strop pro součet všech drobných oprav.

Dům v pelhřimovské ulici Boženy Němcové před rozsáhlou rekonstrukcí.
Dům v pelhřimovské ulici Boženy Němcové před rozsáhlou rekonstrukcí. | Foto: SČMBD
Čtěte podrobněji:
Nájemníci si připlatí za drobné opravy v bytech
Ověřte si online, zda vám činže nestoupá příliš rychle
Stavební povolení ani katastr nezdraží, stát nestíhá

Více zaplatí také vlastníci domů - ve většině měst totiž vzroste daň z nemovitostí na dvojnásobek. Na výraznější zdražení se musí připravit vlastníci v Olomouci, naopak jej prakticky nepocítí třeba v Hradci Králové nebo Ústí nad Labem. Konkrétní změny najdete v grafice pod tímto textem.

Lidé s vysokými příjmy přijdou o desítky tisíc

Všichni, kdo si měsíčně vydělají přes 94,2 tisíce korun hrubého, zaplatí v roce 2010 více peněz na sociálním a zdravotním pojištění. Dosavadní strop se zvýší ze čtyřnásobku průměrné měsíční mzdy na šestinásobek. Například lidé s měsíčním platem 120 tisíc korun tak přijdou o zhruba 50 tisíc ročně.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Vyšší zdanění bohatých? Od ledna přijdou o desetitisíce

Nižší daně pro živnostníky a menší firmy

Úsporný balíček překvapivě nezrušil živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečně činným možnost uplatnit už za rok 2009 vyšší výdajové paušály v daňovém přiznání. Podnikatelé díky tomu zaplatí nižší daně.

Paušál u řemeslníků se tak zvýší ze současných 60 na 80 procent. U ostatních živnostníků vzroste z 50 na 60 procent. U svobodných povolání a příjmů z autorských práv dokonce ze 40 na 60 procent, ovšem pouze pro daně za rok 2009 (za rok 2010 se pak paušál vrátí na 40 procent). U příjmů z nájemného zůstane paušál na dosavadních 30 procentech.

Novinkou je také možnost paušálních výdajů na provoz vozidla namísto dosavadní knihy jízd. Zejména drobným podnikatelům by to mělo ušetřit čas i peníze.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Překvapení v balíčku: Podnikatelé zaplatí nižší daně
Zrušení knihy jízd? Pro plátce DPH předčasná radost
Daně a pojistné teď už plaťte dřív, ne na poslední chvíli

Naopak o rok dříve oproti původnímu plánu končí sleva na sociálním pojištění u nejhůře placených zaměstnanců. Od ledna ji už tedy nelze uplatnit.

O vrácení daně z přidané hodnoty mohou podnikatelé nově žádat jen elektronicky prostřednictvím internetového portálu ministerstva financí.

Další novinkou je placení ubytovacích poplatků i za firemní ubytovny. Jejich provozovatelé ale budou odvádět peníze obcím jen za využitá lůžka. Horní hranice poplatků vzrostla ze čtyř na šest korun za lůžko.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Platit DPH z nezaplacené faktury? Stát chystá úlevu
Finanční úřady zmizí z 22 měst, stát chce ušetřit
Služby a restaurace nezlevní, snížení DPH neprošlo

Silnější práva proti berňáku, ale pozor na dopisy

Všichni daňoví poplatníci získají od ledna 2010 silnější práva. Finanční úřady totiž budou muset konečně povinně zdůvodňovat svá rozhodnutí. Případné odvolání navíc získá odkladný účinek (ovšem jen v případě, kdy úřad provede daňovou kontrolu a na jejím základě vydá dodatečný platební výměr - podrobněji v samostatném článku).

Na druhou stranu se lidé musí připravit na zkrácení a zpřísnění doručování dopisů od finančních úřadů. Při delším pobytu mimo trvalé bydliště proto bude jistější nahlásit na obecním úřadě jinou dočasnou adresu, zřídit si datovou schránku nebo využít jiné náhradní řešení.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobněji:
Obrana vůči berňáku bude snadnější. Ale pozor na dopisy

Levnější domény, rozšíření datových schránek

Cena internetové domény s koncovkou CZ od začátku roku 2010 klesla. Sdružení CZ.NIC, které je správcem české národní domény nejvyšší úrovně, snížilo velkoobchodní cenu roční registrace domény ze současných 190 korun na 155 korun (bez DPH). Koncová cena však záleží na jednotlivých registrátorech.

Čtěte podrobněji:
Domény CZ zlevňují. Ale diakritiky se zatím nedočkáme
Pošta chtěla zdražit dopisní známky. Stát to zakázal

Česká pošta začne od ledna do datových schránek firem i fyzických osob doručovat elektronické faktury. Cena odeslané zprávy bude 15,04 koruny bez DPH, uživatelé navíc zaplatí měsíční paušál 20 až 50 korun podle počtu odesílaných zpráv. Ostatní komunikace (bez omezení na faktury nebo výzvy k zaplacení) mezi fyzickými osobami a podnikateli bude možná až od 1. července.

Černá listina uchazečů o veřejné zakázky

Dlouho očekávanou novinkou je registr osob se zákazem plnění veřejných zakázek. Na takzvanou černou listinu se na tři roky mohou dostat firmy, které předložily nepravdivé podklady a uvedly nepravdivé informace. Další odborníky doporučované zbraně proti korupci a podvodům, například transparentnější průběh soutěží, však jsou zatím v nedohlednu.

Změny v důchodovém pojištění

Lidé, kteří chtějí pracovat i v důchodu, si budou moci penzi zvýšit. Nově také nejsou omezeni smlouvou na dobu určitou, ale mohou být zaměstnáni i na dobu neurčitou.

Mění se také pravidla pro výplatu invalidních důchodů nebo započítávání doby studia do doby pojištění.

Podrobnosti lze nalézt na webu České správy sociálního zabezpečení.

Revoluce v trestním právu

Nejen osobních financí, ale hlavně osobní svobody se může dotknout zcela nový trestní zákoník, který nahradí kodifikaci (byť novelizovanou) ze začátku šedesátých let minulého století.

Na jedné straně zvyšuje horní hranice trestů za nejzávažnější zločiny, na druhé straně u méně závažných (nově zvaných přečinů) klade důraz na mimosoudní prostředky postihu. Více rozšířené by měly být také alternativní tresty, například domácí vězení.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Zákon od ledna přitvrdí tresty za neplacení alimentů
Změna pro řidiče: Za útěk od nehody hrozí 5 let vězení
Nový trestní zákoník dá "amnestii" tisícům vězňů
Chuligánům bude hůř. V době fotbalu musí na policii

Zavádí také některé nové trestné činy, například stalking, tedy nebezpečné pronásledování. Naopak trestné už nebude třeba řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění nebo domácí výroba lihovin.

Hranice trestní odpovědnosti se nakonec nemění, zůstává tedy na patnácti letech věku.

 

Právě se děje

Další zprávy