Změna: Nižší odstupné, propustí-li vás do dvou let

Petr Kučera Petr Kučera
12. 7. 2011 9:50
Odstupné má nově záviset na délce zaměstnání, souhlasí koalice
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Lidé, kteří u stejného zaměstnavatele pracují méně než dva roky, dostanou nižší odstupné. Vyplývá to z novely zákoníku práce, kterou na konci června schválila vláda.

V tomto týdnu začne o novele jednat sněmovna, kde mají koaliční poslanci jasnou většinu. Pokud návrh podpoří, začnou změny platit zřejmě od ledna 2012.

Minimální odstupné dosud činí tři měsíční mzdy nezávisle na délce pracovního poměru. Nově má být vypláceno podle délky odpracovaných let u stejného zaměstnavatele.

Kdo je u firmy méně než rok, dostal by odstupné jen ve výši jednoho měsíčního platu. Kdo pracoval rok až dva, dostal by dva měsíční platy. A teprve lidé, jejichž pracovní poměr trval přes dva roky, by dostali tříměsíční odstupné.

Rozlišení délky odstupného nebo výpovědní doby funguje v některých evropských státech včetně Německa, Rakouska, Polska či Slovenska.

Na samotné povinnosti platit odstupné se podle návrhu nic nezmění. Nadále má tedy náležet při ukončení pracovního poměru z takzvaných organizačních důvodů nebo zákonem stanovených zdravotních důvodů - a to jak při výpovědi dané zaměstnavatelem, tak i při dohodě.

Na druhý pokus

Se stejným návrhem přišel ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) už vloni, "odstupňování odstupného" mělo platit už od letošního ledna.

Nakonec se ale rozhodl pro komplexnější novelu, která zahrnuje i další změny týkající se například výpovědí, smluv na dobu určitou, přesčasů, zkušební doby, (ne)proplácení zbytku dovolené a podobně.

Zákoník práce stanoví jen minimální výši odstupného. Zaměstnavatel se teoreticky může rozhodnout vyplatit vyšší částku, případně tato povinnost vyplývá z pracovní smlouvy.

Podobné odstupňování už uplatňoval socialistický zákoník práce v letech 1966 až 1988. Týkalo se však výpovědní doby, nikoliv odstupného, přičemž rozhodující nebyla délka pracovního poměru, ale věk zaměstnance. Čím byl zaměstnanec starší, tím byla delší i výpovědní doba.

Výpovědní doba se nemění, ale...

Na délce a počítání výpovědní doby se podle návrhu nic nezmění.  Nadále tedy zůstane ze zákona dvouměsíční, přičemž se začíná počítat od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci doručení výpovědi.

Od ledna 2012 má však přibýt nový výpovědní důvod. Zaměstnavatelé by mohli dát výpověď lidem, kteří "zvlášť hrubým způsobem" poruší lékařem stanovený režim při nemocenské.

Ministerstvo původně navrhovalo také jednodušší výpovědi lidem, s jejichž výsledky není zaměstnavatel spokojen. Od této změny ale po připomínkách odborů ustoupilo a do konečného návrhu nezařadilo.

"Doděláme tenhle sjížďák a pak jedem asfaltovat silnici mezi Vlkošem a Troubkami," jmenuje řidič firmy M-Silnice. "Je to takový všelijaký, nikdo nic neví."
"Doděláme tenhle sjížďák a pak jedem asfaltovat silnici mezi Vlkošem a Troubkami," jmenuje řidič firmy M-Silnice. "Je to takový všelijaký, nikdo nic neví." | Foto: Karel Toman
Čtěte také:
Za zneužití nemocenské přijdete o práci, rozhodla vláda
Zvrat u práce na dobu určitou: Teď dva roky, nově devět
Pozor na "výpověď dohodou". Víme, jak neztratit podporu

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Odstupné dle zákoníku práce.

 

Právě se děje

Další zprávy