V daňových termínech zuří chaos. Přiznání se odsunulo, přehledy ale pojišťovny chtějí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
18. 6. 2020 11:09
Ministerstvo financí znovu posunulo termín, dokdy je možné podat daňové přiznání bez sankce. Sociální správa to plánuje také, zdravotní pojišťovny ale ponechávají původní datum. Živnostníci, kteří ještě nesplnili daňovou povinnost, tak musí zapomenout na běžná pravidla.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Daňové přiznání k dani z příjmu za loňský rok bude možné bez sankce podat nově až do 18. srpna. Ministerstvo financí lhůtu už podruhé prodloužilo v souvislosti s dopady šíření koronaviru. 

Původně se počítalo s tím, že je možné podat daňové přiznání nejpozději do 1. července bez pokuty. A podle tohoto data se zároveň posunul poslední termín pro podání přehledu o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovny a na sociální správu. Stanoven byl mimořádně na 3. srpna. 

Termíny pro předložení přehledů jsou totiž dané zákonem a odvíjejí se od data pro podání daňového přiznání - musí se odevzdat nejpozději do jednoho měsíce ode dne podání daňového přiznání. Stanovením nového data, tedy 18. srpna, tato pravidla ovšem přestala platit.

"Bylo by to tedy historicky poprvé, kdy by termín pro podání daňového přiznání bez sankcí byl stanoven na pozdější datum než termín pro podání přehledů o příjmech a výdajích," říká daňová expertka Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. 

Nicméně sociální správa chystá změnu. "V návaznosti na prodloužení termínu pro podání daňového přiznání do 18. srpna ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje prodloužení termínu pro podání ročního přehledu příjmů a výdajů OSVČ ve lhůtě do 15. září 2020," napsali na dotaz Aktuálně.cz z tiskového oddělení sociální správy. 

U zdravotních pojišťoven ovšem zůstává původní termín, tedy 3. srpna. "Změnou lhůty pro podání daňového přiznání do 18. srpna 2020 se nemění termín pro podání přehledu OSVČ za rok 2019. Ten upravuje přímo novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění. Doplatek pojistného za rok 2019 je splatný nejpozději do osmi dnů po dni, ve kterém byl přehled podán, tedy nejpozději do 11. srpna," uvedla tisková mluvčí VZP Iwona Navrátilová. 

Zároveň pojišťovna upozorňuje i na případné sankce za opožděné podání přehledu o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti a úhrnu záloh na pojistné. 

"OSVČ, která nesplnila zákonem stanovenou povinnost předložení přehledu, bude vyzvána dopisem k jeho dodatečnému předložení. V případě, že tak neučiní do uloženého termínu, bude s ní zahájeno správní řízení a následně vystaven platební výměr na pokutu za nesplnění povinností. Uložená pokuta může být až do výše 50 tisíc Kč za nesplněnou povinnost," uvádí VZP na svých stránkách.

Uvádí také, že v případě pozdní úhrady nedoplatku pojistného vzniká zákonem stanovené penále ve výši 0,05 procenta z dlužné částky za den prodlení. 

Nový termín pro podání daňového přiznání je uveden v takzvaném Liberačním balíčku III. Finanční správa již dříve upozornila, že se ale neposouvá termín podání daňových přiznání, ale fakticky se jen odpouští do daných termínů sankce. "V případě, že poplatník podá daňové přiznání a zaplatí daň po 18. srpnu, tak mu správa vypočte pokutu už od 1. dubna," píše se v tiskové zprávě finanční správy.  

Daňová opatření ve vládou přijatém Liberačním balíčku III.

- Faktické odložení přiznání a platby daně z nabytí nemovitých věcí do konce letošního roku (prominutí sankcí spojených s pozdějším podáním a placením).

- Prominutí DPH na bezúplatné dodání základních ochranných prostředků, zejména roušek, respirátorů, dezinfekčních prostředků apod., u nichž vznikla povinnost přiznat daň v období od 18. května do 31. července.

- Faktické posunutí lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů do 18. srpna. Toto datum bylo zvoleno s ohledem na prodloužení lhůty pro projednání řádné účetní závěrky korporací (prominutí sankcí spojených s pozdějším podáním a placením).

- Automatické prominutí úroku z prodlení a úroku z posečkané částky vzniklých od 12. března do 31. prosince v případech, kdy bylo správcem daně individuálně povoleno posečkání či úhrada ve splátkách z důvodů souvisejících s koronavirem.

- Prominutí správního poplatku za podání žádostí na finanční či celní úřad učiněných do konce roku 2020 (žádost o posečkání nebo splátkování daně, žádost o prominutí úroku z prodlení, žádost o prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení apod.)

- Faktické posunutí lhůty pro oznámení osvobozeného příjmu do 18. srpna (prominutí sankcí spojených s pozdějším podáním).

- Prominutí pokuty za opožděné podání vyúčtování zaměstnavatele (daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti), pokud k podání vyúčtování došlo do 31. května.

- Faktické posunutí lhůty pro podání dodatečného daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2018 těm subjektům, u nichž došlo v průběhu roku 2019 ke změně způsobu uplatňování výdajů nebo k zahájení účtování, vedení daňové evidence apod. Termín pro podání a úhradu daně se posouvá do 18. 8. 2020 (prominutí sankcí spojených s pozdějším podáním a placením).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy