Zlom v miliardové kauze. Za špatný výpočet RPSN musí firmy lidem vracet peníze, řekl soud

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
15. 8. 2016 10:47
Nejvyšší soud jasně řekl, že když je ve smlouvě špatně vypočtená sazba RPSN, mají firmy klientům vracet drtivou většinu zaplacených úroků. Soudy dosud odmítaly nároky klientů přiznávat, protože podle nich stačí, když RPSN ve smlouvě uvedena je, i když špatně. Verdikt Nejvyššího soudu je přitom pro soudy závazný. Úvěrové firmy se tak mohou dočkat nových žalob.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Ve sporu o výpočet roční procentní sazby nákladů (RPSN), který už trvá dva a půl roku, padl zásadní verdikt. Nejvyšší soud – jako první soud v Česku – jasně řekl, že když je RPSN ve smlouvě vypočtená špatně, mají firmy klientům vracet drtivou většinu zaplacených úroků.

Zákazníci úvěrových společností, kteří podají žalobu, tak mají naději na vrácení desítek tisíc korun. Úvěrové společnosti proti tomu budou bránit celkem miliardy korun.

Červencový rozsudek Nejvyššího soudu se vztahuje ke sporu, v němž úvěrová společnost Essox z finanční skupiny Komerční banky zažalovala klienta, který jí přestal splácet půjčku na auto. Žalovaný klient ale přešel do protiútoku a požadoval vymazání zhruba 80 tisíc korun, které po něm firma požadovala jako splátku nezaplacených úroků. Využil toho, že jak Česká obchodní inspekce, tak třeba finanční arbitr už o smlouvách Essoxu z let 2011 až 2013 rozhodli, že obsahují špatně vypočtenou RPSN.

Ve sporu jde o to, zda je v pořádku, když úvěrová společnost navýší úvěr o poplatek za sjednání půjčky a ten již nepočítá do nákladů půjčky, tedy do roční procentní sazby nákladů (RPSN), čímž ji snižuje. Poplatek přitom činil řádově desítky tisíc korun a společnost Essox na něj klientovi vlastně půjčila.

Okresní soud v Nymburce i odvolací Krajský soud v Praze ale odmítly řešit, zda je RPSN vypočtena správně – protože i kdyby podle nich nebyla, byla by splněná základní podmínka, kterou požaduje zákon o spotřebitelském úvěru, tedy že RPSN ve smlouvě uvedena byla. Žalovaný tak podle nich nemá nárok na odpuštění většiny požadovaných úroků.

Nejvyšší soud ale tento argument nižších soudů, který už použily i českobudějovické soudy, které řešily odvolání Essoxu proti prohraným sporům u finančního arbitra, shodil ze stolu. Podle Nejvyššího soudu platí, že uvede-li úvěrová firma některý ze zákonem vyžadovaných údajů nesprávně, ať už tak učiní z jakéhokoliv důvodu (například omylem nebo v důsledku početní chyby), nesplní tak povinnost stanovenou zákonem.

"Takové pochybení, uplatní-li jej spotřebitel u věřitele, zákon striktně sankcionuje tím, že pokládá spotřebitelský úvěr od počátku za úročený ve výši diskontní sazby platné v době uzavření smlouvy uveřejněné Českou národní bankou," píše Nejvyšší soud v rozsudku.

Nestačí, že tam RPSN je

Diskontní sazba České národní banky se pohybuje kolem nuly, zatímco ve smlouvě sjednaný úrok se blížil 25 procentům.

Nejvyšší soud tak zrušil předchozí rozhodnutí obou soudů ve věci výpočtu RPSN a nařídil nové řízení s tím, že právní názor Nejvyššího soudu je pro tyto soudy závazný.

"Věc se vrací na začátek, ještě není vyhráno, ale padl argument nižších soudů, že i kdyby bylo RPSN chybně, tak se ještě nic neděje a nejde o porušení zákona," reaguje na rozhodnutí Nejvyššího soudu advokát Petr Němec, který některé klienty Essoxu ve sporu o RPSN zastupuje.

"Rozhodnutí Nejvyššího soudu nemá žádné obecné implikace ohledně způsobu výpočtu RPSN, společnost ESSOX proto nebude měnit svůj postoj v probíhajících řízeních," říká Miroslav Beneš,mediální zástupce společnosti Essox. Firma vždy tvrdila, že RPSN počítala v souladu se zákonem.

Nejvyšší soud se zároveň ale nezabýval tím, zdali je RPSN ve smlouvě vypočtena správně. To mají vyřešit právě soudy, kterým spor vrátil. Pokud ale dojdou k tomu, že RPSN špatně vypočtená je, pak se Essox v tomto konkrétním sporu nedočká požadovaných peněz a do budoucna může přijít o další.

Vše začala inspekce

Už totiž prohrál několik sporů u finančního arbitra, který mu nařídil za nesprávně vypočtenou RPSN vrátit klientům zaplacené úroky v řádech desítek tisíc korun. Essox ale tato rozhodnutí zatím úspěšně napadá u českobudějovických soudů. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu ale mají klienti Essoxu šanci, že nakonec uspějí.

Celý spor začal dvoumilionovou pokutou pro Essox od České obchodní inspekce (ČOI) v březnu roku 2014. Právě inspekce poprvé řekla, že Essox RPSN počítá špatně, a měl by tak lidem vracet zaplacené úroky. Později dostal od ČOI pokutu 3,5 milionu korun za stejný prohřešek i Home Credit. A stejně RPSN počítala i GE Money Auto.

Obě tyto firmy se ale na rozdíl od Essoxu domluvily s klienty, kteří si stěžovali u finančního arbitra, na vyrovnání.

Jen Essox uzavřel podle údajů České obchodní inspekce více jak 19 tisíc smluv se špatně vypočtenou RPSN. Podle výpočtů Mladé fronty Dnes, která na kauzu upozornila jako první, by mohl Essox v krajním případě klientům vracet na úrocích více jak miliardu korun, což odpovídá čistému zisku firmy zhruba za tři roky podnikání.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy