Zlevňování hypoték skončilo, průměrná sazba je 5,54 %

Petr Kučera Petr Kučera, Hypoindex.cz, pek
20. 5. 2009 11:20
Průměrná úroková sazba v dubnu mírně vzrostla
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Finep

Březnový propad úrokových sazeb hypoték se v dubnu nedočkal pokračování. Magická hranice 5,50 procent zůstala netknuta. Průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindexu dokonce oproti minulému měsíci dokonce vzrostla o čtyři bazické body na 5,54 procenta.

Podle Josefa Rajdla, hlavního analytika společnosti Fincentrum, zde sice existuje prostor k plošnému zlevňování úrokových sazeb, ale v praxi probíhá hlavní boj o klienta formou prodlužování jarních "speciálních akcí".

Rajdl v blízké době neočekává rychlý pokles úrokových sazeb. "Velké banky nemají důvod situaci měnit. A pro menší banky, které byly dříve štikami na hypotečním trhu, je riziko nesplácení vzhledem k počtu úvěrových obchodů velmi nebezpečné," říká.

Nůžky mezi sazbami jednotlivých fixací se v dubnu opět rozevřely. Průměrná úroková sazba pro hypotéky s pětiletou fixací sice jen mírně povyskočila na 5,38 procenta, zato u jednoletých fixací vystřelily sazby vzhůru až na 5,93 procenta.

Měsíční splátka milionové hypotéky tak při dvacetiletém splácení vyjde v průměru na 6899 korun, při patnáctiletém splácení na 8190 korun.

Kde lze aktuálně ušetřit?

ČSOB prodloužila nabídku hypoték za zvýhodněnou úrokovou sazbu od 5,09 procenta do 22. května 2009. Tato úroková sazba platí pro hypotéky do 85 % hodnoty zástavy nemovitosti s dobou fixace tři a více let. Navíc na pobočkách banky probíhá soutěž o návrh interiéru v hodnotě 35 000 korun. Účastníkem soutěže se stává automaticky každý klient čerpající buď hypotéku nebo ČSOB Půjčku na lepší bydlení.

GE Money Bank snížila úrokové sazby hypotečních úvěrů u klientů, kteří splácejí hypotéku z běžného účtu typu Genius Active/Active+ a Genius Gold. Dříve dosahovala tato sleva výše 0,25 procentního bodu, nyní získají klienti banky sazbu sníženou až o 0,5 procentního bodu ročně ze standardní sazby hypotéky.

Novinky na hypotečním trhu

Česká spořitelna rozšířila svou nabídku jedenácti služeb, které si klient může sjednat v rámci Ideální hypotéky. Novinkou je služba Bez faktur a službu Zrychlená výstavba, které zjednoduší a urychlí čerpání hypotéky pro účely výstavby či rekonstrukce. Klienti České spořitelny budou moci čerpat prostředky z hypotéky na základě čestného prohlášení o účelovém použití prostředků. Služba Zrychlená výstavba jim umožní v průběhu stavby či rekonstrukce nemovitosti vyčerpat prostředky nad rámec aktuální hodnoty rozestavěné nemovitosti až do výše půl milionu korun.

Komerční banka v uplynulém měsíci ohlásila konec poskytování takzvaných stoprocentních hypoték. Nicméně téměř vzápětí na své stanovisko přehodnotila a hypotéky poskytované v částce rovnající se hodnotě zastavované nemovitosti opět zařadila do své nabídky. Šanci získat tuto variantu však mají pouze klienti vyhodnocení bankou jako absolutně bezrizikoví.

"Pro banky jsou v současnosti nejzajímavější klienti s prověřenou platební historií, lze tedy očekávat akce na refinancování úvěrů, do kterých by se mohli jako obvykle významně zapojit menší banky," odhaduje další možné trendy na hypotečním trhu Josef Rajdl. 

Kompletní text a tabulky najdete na Hypoindex.cz 

Ve sporu o vlastnictví jde i o další objekty - městský bazén, některé budovy střední školy a učiliště nebo budovu bývalé polikliniky (na snímku).
Ve sporu o vlastnictví jde i o další objekty - městský bazén, některé budovy střední školy a učiliště nebo budovu bývalé polikliniky (na snímku). | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Novinky v sazbách hypoték: Která banka je nejlevnější?
Refinancujete hypotéku? Můžete přijít o daňové výhody
 
Hypotéka se státní podporou: Stanete se nevolníky banky

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy