Zlevňování hypoték končí, úroky ale zůstávají nízko

Petr Kučera Petr Kučera
22. 2. 2012 5:00
Průměrná sazba v lednu stoupla jen nepatrně - na 3,59 procenta
Ilustrační foto (KOTI Hostivař).
Ilustrační foto (KOTI Hostivař). | Foto: YIT Stavo

Praha - Průměrné úrokové sazby u hypoték zůstávají na rekordně nízké úrovni, v průběhu ledna se proti prosinci příliš nezměnily.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách.

Dlouhodobé zlevňování sice zřejmě prosincovým rekordem skončilo, zatím ale nelze říci, že by nyní úroky opět výrazněji zamířily nahoru.

Průměrná sazba v lednu stoupla podle souhrnného ukazatele Fincentrum Hypoindex jen o tři bazické body - z 3,56 procenta na 3,59 procenta.

Vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték
Vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték | Foto: Aktuálně.cz

Počet nově sjednaných úvěrů v lednu klesl na 5443, což je téměř o dva tisíce méně než v prosinci. Zhruba o 3,5 miliardy - na 9,2 miliardy - klesl také objem nových hypoték.

"Objemy sice v lednu nepřesáhly hranici deseti miliard, jak bylo v posledních měsících zvykem, přesto jsou na měsíc leden rekordní," zdůrazňuje však Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Z hlediska úrokových sazeb je stále nejvýhodnější pětiletá fixace, ta se v průměru pohybuje kolem 3,46 procenta. Velký pokles však v lednu zaznamenaly hypotéky s variabilní úrokovou sazbou - na 2,79 procenta z prosincových 2,96 procenta.

Poznámka k tabulce: Hypoteční banka dodala data jen k průměrným hodnotám všech fixací, nikoli k jednotlivým fixacím. Proto se jedná o průměry bez zahrnutí Hypoteční banky (variabilní sazby nenabízí).

"S novým rokem se naštěstí nenaplnily hrozby developerů o zdražování, právě naopak. Nadále probíhají slevové akce velkých developerů, a klienti tak mohli využívat velmi příznivých cen hypotečních úvěrů, především u pětiletých fixací," dodává Rajdl.

Významnou roli také hraje podle něj i to, že lidé opět více využívají současné situace k nákupům nemovitostí za účelem investování.

KOTI Hostivař, projekt YIT Stavo
KOTI Hostivař, projekt YIT Stavo | Foto: YIT Stavo
Čtěte také:
Ostrá konkurence udrží hypotéky levné, říká expert
Slíbila hypotéku, lidé zaplatili. Pak banka přitvrdila
Nové banky chtějí víc vydělat, nabídnou lidem i půjčky
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy