Zlevňování benzinu skončilo, zdražil zatím o třicetník

Ekonomika Ekonomika, red eko
3. 8. 2009 13:43
Uvnitř: Grafika. Podívejte se na průměrné ceny ve vašem kraji

Praha - Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku v minulém týdnu podle očekávání zdražily. Litr benzinu Natural 95 zdražil v průměru o třicetník na 28,26 koruny. Prakticky stejné zdražení (o 31 haléřů) zaznamenala i nafta - litr stojí průměrně 26,28 koruny. Vyplývá to z nejnovějších údajů společnosti CCS.

Skončil tak pokles cen, zaznamenaný čtyři týdny po sobě. I tak jsou ale pohonné hmoty výrazně levnější než vloni touto dobou, kdy byl benzin dražší o 3,50 koruny a nafta dokonce o 7,50 koruny.

Nejdražší benzin je stále v Praze, na druhé místo se nově dostal Moravskoslezský kraj. Naopak nejlevnější benzin lze koupit v Karlovarském kraji, v dosud vedoucím Královéhradeckém kraji je jen o haléř dražší.

Také nafta je nejdražší v Praze a Moravskoslezském kraji. Dlouhodobě nejlevnější zůstává v Karlovarském kraji, na pozici druhého nejlevnějšího kraje se dostaly jižní Čechy.

Analytici zdražení očekávali. "Trh s ropou totiž silně roste pod vlivem optimistických očekávání ohledně rychlého zotavení světové ekonomiky z finanční krize. Motoristy tak od vyšších cen neochrání ani případné posílení kurzu koruny vůči dolaru," říká Jan Šimek ze společnosti Broker Consulting.

 

 

Právě se děje

Další zprávy