Zlevňování benzinu skončilo, zdražil zatím o třicetník

Ekonomika Ekonomika, red eko
3. 8. 2009 13:43
Uvnitř: Grafika. Podívejte se na průměrné ceny ve vašem kraji

Praha - Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku v minulém týdnu podle očekávání zdražily. Litr benzinu Natural 95 zdražil v průměru o třicetník na 28,26 koruny. Prakticky stejné zdražení (o 31 haléřů) zaznamenala i nafta - litr stojí průměrně 26,28 koruny. Vyplývá to z nejnovějších údajů společnosti CCS.

Skončil tak pokles cen, zaznamenaný čtyři týdny po sobě. I tak jsou ale pohonné hmoty výrazně levnější než vloni touto dobou, kdy byl benzin dražší o 3,50 koruny a nafta dokonce o 7,50 koruny.

Nejdražší benzin je stále v Praze, na druhé místo se nově dostal Moravskoslezský kraj. Naopak nejlevnější benzin lze koupit v Karlovarském kraji, v dosud vedoucím Královéhradeckém kraji je jen o haléř dražší.

Také nafta je nejdražší v Praze a Moravskoslezském kraji. Dlouhodobě nejlevnější zůstává v Karlovarském kraji, na pozici druhého nejlevnějšího kraje se dostaly jižní Čechy.

Analytici zdražení očekávali. "Trh s ropou totiž silně roste pod vlivem optimistických očekávání ohledně rychlého zotavení světové ekonomiky z finanční krize. Motoristy tak od vyšších cen neochrání ani případné posílení kurzu koruny vůči dolaru," říká Jan Šimek ze společnosti Broker Consulting.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy