Česká banka přichází s první platební kartou z opravdového zlata, je sedmkrát těžší než obyčejná

Kartu nazvanou Real Gold dostane sto klientů. Zlata je v ní téměř polovina, stříbra pět procent.
Video: Tak vypadá první karta z opravdového zlata. | Video: Banka Creditas

Praha - Označení "zlatá karta" dosud banky používaly pro plastovou platební kartu natřenou nazlato, určenou bohatým klientům. Dneškem tento eufemismus končí. Česká Banka Creditas vydává ve spolupráci se společností MasterCard platební kartu z opravdového zlata.

Foto: Creditas

Pod názvem Real Gold ji nabídne stovce svých nejbohatších klientů. Budou se moci chlubit kartou, která nejen v Česku, ale ani v celé Evropě dosud neexistovala.

Luxusní karta je vyrobena ve dvou limitovaných variantách - Gold a Black. Padesát klientů si tak bude moci vybrat zářivě zlatou, dalších padesát pak černo-zlatou variantu.

"V současnosti jde o nejprestižnější produkt, který český i evropský bankovní trh nabízí. Téměř polovinu hmotnosti karty tvoří zlato, což poznáte na první pohled i dotek - Real Gold je sedmkrát těžší než běžné platební karty," říká Kamil Rataj, místopředseda představenstva Banky Creditas.

Zlato za sedm tisíc

Nová karta váží 36 gramů - stejně jako třeba svazek šestatřiceti tisícikorunových bankovek. Zlato zaujímá z celé váhy téměř 42 procent, tedy 15 gramů. Pěti procenty je v kartě zastoupeno stříbro a mosaz. Slitina mědi tvoří polovinu váhy karty. 

Foto: Creditas

Použité zlato má ryzost 10 deset karátů, tedy méně než čisté zlato (24 karátů). Nižší ryzost je použita proto, aby karta byla tvrdší a vydržela sloužit v terminálu celých pět let své platnosti - karta totiž není bezkontaktní. Ačkoliv za zlato obsažené v kartě by její majitel dostal na současném trhu zhruba sedm tisíc korun, výrobní cena limitovaného zboží je mnohem vyšší.

"Celá výroba je velmi složitá. Do ceny se kromě materiálu promítá celý složitý aparát zahrnující například design, certifikace či licence. Probíhalo tam i schvalování speciálních prvků, které nejsou pro MasterCard úplně standardní," vysvětluje Rataj. Výroba trvala zhruba rok, měla ji na starost specializovaná firma poblíž New Yorku, jejíž pracovníci chodí oblečeni podobně jako doktoři v nemocnicích, tedy v bílých pláštích a v rukavicích. 

Jako exkluzivní produkt bude Creditas nabízet kartu primárně svým VIP klientům. Kdo by chtěl kartou ze zlata ledabyle platit v luxusních restauracích, musí nejprve disponovat desítkami milionů korun a na účtu mu musí zůstávat miliony, nebo musí mít sjednané s bankou její produkty v podobných řádech.

Luxusní karta přináší vedle výjimečného designu a materiálu také exkluzivní služby. "Jedná se o kartový produkt World Elite, což je nejvyšší a nejprestižnější řada karet z produktové nabídky MasterCard. Je to v podstatě takový Rolls-Royce mezi kartami a tomu odpovídají i doplňkové služby," říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko.

Každý ze stovky klientů bude mít zřízenou prémiovou službu Concierge, která mu poskytne nadstandardní individuální servis, v němž mu jsou osobní bankéři připraveni splnit nonstop i velice neobvyklá přání. Služba LoungeKey mu a jeho příbuzným umožní přístup do stovek letištních salonků po celém světě, a to bez ohledu na to, jakou linkou či třídou cestuje. Karta v sobě zahrnuje také exkluzivní pojištění spojené s hrazením výdajů za nové doklady, klíče, peněženku či mobil, také výše limitů pro platby je nadstandardní.

Zůstane u majitele navždy

Po skončení platnosti zůstane karta svému majiteli, který si ji může založit do sbírky jako sběratelskou raritu. "Pokud se karta osvědčí, můžeme uvažovat o další sérii, ale v takovém případě bychom zvolili nový design, aby zůstala zachována exkluzivita limitované série," dodává Rataj z Creditas.

Platební karta Real Gold je první zlatou kartou v Evropě, nicméně ve světě se už kartami z drahých kovů platilo. 

S vůbec první kartou vydávanou vybranému okruhu klientů přišla v roce 1966 Gold Card od American Express. Brzy poté nabídl elitní Business Card také Diners Club. Skutečná éra prestižních karet však začala až v 80. letech, kdy své zlaté karty představily společnosti MasterCard a Visa. V roce 1984 se objevila první platinová karta American Express.

Nejluxusnější platební karty světa

 • Sberbank Visa Infinite Gold Card
  Superdrahá karta vydávaná kazašskou Sberbank je vyrobena ze 24karátového zlata a posázená 26 diamanty (zasazenými v obrázku uprostřed karty). Jen za její vydání zaplatíte 100 tisíc dolarů, z toho 65 tisíc činí cena karty a 35 tisíc vám bude uloženo jako vstupní zůstatek na účtu. Karta je zřejmě také nejtěžší na světě - díky použití čistého zlata váží 45 gramů.
 • J.P. Morgan Reserve Card (dříve J.P. Morgan Palladium Card)
  Karta ze 23karátového zlata a palladia. Roční poplatky jsou relativně nízké, pouhých 450 dolarů, zato minimální roční souhrn plateb nesmí klesnout pod 250 tisíc dolarů. Nejsou na ní zpoplatněny operace, které banky svým klientům běžně účtují, jako např. zahraniční transakce nebo opožděné platby.
 • Dubai First Bank Royal Legend
  Karta určená pro královské rodiny z Blízkého východu byla v roce 2007 představena jako nejdražší karta světa. Na povrchu má 333 diamantů. "Standardní" Dubai First Royale má pouze jeden bílý diamant, zato ovšem o hmotnosti 235 karátů. Royal karta nemá žádný limit a vedle členů královských rodin je dostupná i nejmovitějším klientům z celého světa.
 • American Express Black Card (také známá jako Centurion Card)
  Jedinou cestou ke kartě je pozvání od American Express. Ta potenciální nové držitele karty hodnotí podle vlastních kritérií, která nejsou veřejně známá. Příjem kandidátů na kartu prý musí podle některých odhadů dosahovat minimálně 450 tisíc dolarů ročně. Současně musí uchazeč splnit rating, kterým American Express kandidáty na držení prestižní karty interně hodnotí. Poplatky jsou značné - vstupní dosahuje 7 500 dolarů, pravidelný roční 2 500 dolarů.
 

Právě se děje

před 37 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy