Zkontrolujte účet, banky omylem strhly peníze dvakrát

Petr Kučera Petr Kučera
27. 4. 2010 14:52
Klientům peníze hned vrátíme, slibují ČSOB a Poštovní spořitelna
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Tří set tisíc klientů ČSOB a Poštovní spořitelny se dotkla chyba bank, které omylem dvakrát strhly peníze za transakce platební kartou.

"Přičinou byla chyba při aktualizaci softwaru, za níž se velice omlouváme," říká mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek. Nejpozději ve středu by podle něj mělo být opět všechno v pořádku.

Několik klientů už online deníku Aktuálně.cz potvrdilo, že banka jim standardně strhla částku placenou kartou a později (včera) jim stejnou sumu zablokovala.

"Problém se týká karetních transakcí, zúčtovaných v pondělí večer - tedy zejména plateb uskutečněných ve druhé polovině předchozího týdne," potvrzuje Měšťánek. 

"Dostal jsem se tím do minusu, takže doufám, že si banka nenaúčtuje úroky," říká jeden z postižených klientů.

Měšťánek však ujišťuje, že klienti se obávat nemusejí. "Chyba se týká blokace, tedy disponibilního, nikoliv účetního zůstatku," vysvětluje.

Dočasné komplikace nicméně čekají klienty, kteří měli na účtu nízký zůstatek a budou dnes chtít platit. "V takovém případě jim vše odblokujeme už dnes, a to manuálně na jejich pobočce," dodává mluvčí.

Banka zatím o problému neinformovala ani na svém webu, ani například zprávou v internetovém bankovnictví.

Podobné omyly se už v minulosti staly také některým dalším bankám, před třemi lety například Živnostenské bance. V lednu 2008 pak dvojí odečet způsobila sama karetní asociace Visa. Náprava následovala vždy nejpozději následující den.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Kam si uložit peníze? Toto jsou nejlepší banky v Evropě
Která banka je nejvstřícnější? Známe výsledky
Kolik teď zaplatíte za hypotéku? Přehled sazeb a slev
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy