Daňové výhody u životních pojistek se zpřísní, plánuje vláda

Miroslava Jirsová, Hospodářské noviny
2. 9. 2014 16:26
Pokud zaměstnanec předčasně ukončí pojistku a peníze vybere, budou muset firmy doplácet státu doplácet vysoké sumy, které ušetřily na daních.
Foto: Martina Křížová

Praha - Dostat se k úsporám na životním pojištění dřív než v šedesáti letech bude pro miliony lidí od příštího roku mnohem obtížnější než dnes.

Firmy, které lidem přispějí na tento produkt formou benefitu, se navíc mohou vystavit novému riziku. Pokud jejich zaměstnanec pojistku v budoucnu předčasně ukončí a peníze vybere, budou muset státu doplácet vysoké sumy, které ušetřily na daních. Některé podniky proto plánují oblíbený benefit omezit. Může za to chystaná vládní novela zákona o daních z příjmů a její pozměňovací návrhy, které bude zítra schvalovat rozpočtový výbor sněmovny.

Lidé budou moci využívat daňové zvýhodnění pouze v případě, že jejich smlouva neumožňuje průběžné výběry peněz. Výplatu dostane klient nejdříve po šedesátce, pokud zároveň jeho smlouva trvá déle než pět let. Kdo podmínky nedodrží a smlouvu vypoví (což pojišťovna zakázat nemůže), bude muset vrátit státu všechno, co na daních ušetřil. Jenže pokud to udělá zaměstnanec, který pojištění dostával jako benefit, zaplatí za něj firma.

Ta by musela vrátit peníze, které ušetřila tím, že si mohla uznat až 30 tisíc korun ročně na člověka jako daňový náklad. A možná také doplatit odvody na sociální a zdravotní pojištění, které činí 34 procent ze mzdy. Právě touto formou si dnes firmy stále častěji snižují mzdové náklady. Lidé si přitom mohou nezdaněné peníze do tří dnů vyzvednout v pojišťovně, místo aby si peníze nechali na důchod. Podle výpočtů Hospodářských novin tak stát přichází jen na odvodech až o 720 milionů ročně.

Omezíme benefity, hrozí firmy

Poskytování oblíbeného benefitu, který v Česku čerpá přes 370 tisíc lidí, tak firmám přinese velké riziko. „Pro zaměstnavatele tento produkt skončil. Firmy, které budou chtít lidem přispívat na stáří, začnou posílat víc peněz do penzijních fondů,“ říká šéf České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

Firmy, které Hospodářské noviny oslovily, skutečně omezení příspěvků v případě schválení novely plánují. Potvrdila to například ČSOB Pojišťovna. „Kvůli administrativně-technickým a daňovým dopadům bychom rozhodně přispívali méně než dosud,“ říká Petr Milata, mluvčí této pojišťovny, která přispívá na pojištění 673 zaměstnancům. I firma Siemens by v případě změn svůj systém přispívání přehodnotila. „Pracovat s životním pojištěním jako motivační výhodou by bylo pro zaměstnavatele výrazně složitější a nákladnější,“ řekla Petra Jeřábková, personální ředitelka Siemens ČR.

Česká spořitelna, která připlácí na životní pojištění zhruba 90 procentům svých lidí, uvedla, že by byla nucena měnit smlouvy se zaměstnanci. „Například by zaměstnanec příslušnou částku musel uhradit sám, pokud by pojištění zrušil předčasně,“ uvedl Marek Pšeničný z tiskového oddělení banky.

Kvůli pozměňovacím návrhům by se měly dodaňovat až příspěvky poslané od začátku příštího roku, a to deset let zpětně. „Zavádět změnu na již zaplacené příspěvky je příliš brutální. Proto jsme nakonec zvolili toto řešení,“ říká náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.

Kdo chce peníze dřív, měl by je vybrat letos

Pojišťovny proto budou muset v příštím roce smlouvy se stávajícími klienty měnit a převádět je do systému, který neumožňuje průběžné vybírání. Kdo by dodatek nepodepsal nebo se změnou nesouhlasil, k penězům se sice dostane, ale přijde o daňovou výhodu.

Podle informací Hospodářských novin nyní pojišťovny zjišťují, zda bude možné klienty na nové podmínky převádět hromadně. Tedy že chystanou změnu klientům oznámí a dají jim možnost s ní nesouhlasit.

Pojišťovny se zároveň obávají, že změny zneužijí finanční zprostředkovatelé, kteří mají vysoké provize za podpis smlouvy. Mohli by totiž začít lidi přesvědčovat, ať peníze ze staré smlouvy vyberou a uzavřou si smlouvu novou.

To by pro klienta bylo nevýhodné, protože by zbytečně dvakrát zaplatil poplatek za zprostředkování, který dosahuje až dvojnásobku ročního pojistného.

S podepisováním nových smluv by se proto lidé neměli ukvapovat. „Pro ty, kdo chtějí na důchod spořit dál, je nejlepší změnit stávající smlouvu tak, aby splnila podmínky daňového zvýhodnění, a spořit dál,“ doporučuje Tomáš Síkora.

Kdo naopak ví, že peníze bude potřebovat dřív než v šedesáti, měl by je vybrat do konce roku a smlouvu nechat běžet dál. V budoucnu ji může převést do nového systému a získat daňové výhody.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 25 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy