Ze stavebního spoření zaplatíte i studium, plánuje ODS

ČTK ČTK
22. 5. 2013 13:50
ODS nesouhlasí s Kalouskovým plánem, aby stavební spoření nabízely i banky

Praha - Úspory ze stavebního spoření by mělo být možné využívat i na úhradu studia na vysokých školách. Do novely příslušného zákona to navrhuje zahrnout poslanec nejsilnější vládní strany ODS, Vladislav Vilímec.

Vládní předloha zavádí od příštího roku účelovost státní podpory spoření jen na bydlení a důchodové připojištění. Měla by zahrnout všechny smlouvy - včetně těch dříve uzavřených.

"Považujeme za správné, aby využití úspor ze státem podporovaného stavebního spoření bylo vázáno na konkrétní účely, které přímo souvisí s bydlením nebo s hlavními prioritami státu. Na jejich žebříčku stojí investice do vzdělání velmi vysoko," zdůvodnil Vilímec návrh, kterým se bude zabývat hospodářský výbor.

Na hrazení výdajů na studia by podle jeho námětu mohl čerpat peníze ze stavebního spoření nejen jeho účastník, ale i příbuzní v přímé linii nebo partner.

Foto: Vojtěch Marek
Čtěte také:
Stavební spoření: Nové omezení se týká i starších smluv
Zájem o stavební spoření dál klesá, ukazuje statistika
Stavební spořitelna ruší smlouvy s nejvyšším úrokem

Další změnou, kterou chce Vilímec prosadit, je to, aby stavební spoření mohly nadále poskytovat jen specializované banky, tedy stavební spořitelny.

Vládní návrh předpokládá, že by tento produkt mohly nabízet i univerzální banky. Vilímec poukazuje na to, že systém stavebního spoření je stabilní díky tomu, že vklady dává jen do vymezeného okruhu bezpečných finančních instrumentů.

"Tuto výhodu by účastníci stavebního spoření u univerzálních bank neměli a byli by vystaveni významnému tržnímu riziku," komentuje.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy