reklama
 
 

Ze stavebního spoření zaplatíte i studium, plánuje ODS

22. 5. 2013 13:50
ODS nesouhlasí s Kalouskovým plánem, aby stavební spoření nabízely i banky

Praha - Úspory ze stavebního spoření by mělo být možné využívat i na úhradu studia na vysokých školách. Do novely příslušného zákona to navrhuje zahrnout poslanec nejsilnější vládní strany ODS, Vladislav Vilímec.

Vládní předloha zavádí od příštího roku účelovost státní podpory spoření jen na bydlení a důchodové připojištění. Měla by zahrnout všechny smlouvy - včetně těch dříve uzavřených.

"Považujeme za správné, aby využití úspor ze státem podporovaného stavebního spoření bylo vázáno na konkrétní účely, které přímo souvisí s bydlením nebo s hlavními prioritami státu. Na jejich žebříčku stojí investice do vzdělání velmi vysoko," zdůvodnil Vilímec návrh, kterým se bude zabývat hospodářský výbor.

Na hrazení výdajů na studia by podle jeho námětu mohl čerpat peníze ze stavebního spoření nejen jeho účastník, ale i příbuzní v přímé linii nebo partner.

Čtěte také:
Stavební spoření: Nové omezení se týká i starších smluv
Zájem o stavební spoření dál klesá, ukazuje statistika
Stavební spořitelna ruší smlouvy s nejvyšším úrokem

Další změnou, kterou chce Vilímec prosadit, je to, aby stavební spoření mohly nadále poskytovat jen specializované banky, tedy stavební spořitelny.

Vládní návrh předpokládá, že by tento produkt mohly nabízet i univerzální banky. Vilímec poukazuje na to, že systém stavebního spoření je stabilní díky tomu, že vklady dává jen do vymezeného okruhu bezpečných finančních instrumentů.

"Tuto výhodu by účastníci stavebního spoření u univerzálních bank neměli a byli by vystaveni významnému tržnímu riziku," komentuje.

autor: ČTK | 22. 5. 2013 13:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama