Ze smluv o spotřebitelském úvěru mají zmizet rozhodčí doložky. Návrh má zelenou

ČTK ČTK
30. 3. 2016 13:41
Spory týkající se smluv o spotřebitelském úvěru mají rozhodovat jen soudy. Návrh poslance KDU-ČSL podporuje i ministerstvo financí, poslanci definitivně rozhodnou na jaře. K částečnému omezení rozhodčích doložek došlo už před pěti lety, firmy je ale dál zneužívaly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ze smluv o spotřebitelském úvěru by měly do budoucna zmizet rozhodčí doložky, tedy možnost řešit spory u rozhodce. Spory by tak řešily pouze soudy. Sněmovně to dnes doporučil sněmovní rozpočtový výbor, když projednával vládní návrh zákona o spotřebitelském úvěru a související předlohu. Navržená změna má více chránit spotřebitele.

"Bude to v podstatě znamenat, že spory ze spotřebitelských smluv budou rozhodovat výhradně soudy," řekla náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková. S pozměňovacím návrhem souhlasí. Změna se bude vztahovat na nové smlouvy uzavřené po účinnosti nového zákona.

"Já jsem tento pozměňovací návrh podal proto, že skrze lidskou chamtivost se tohoto instrumentu zneužívalo," řekl poslanec Jaroslav Klaška (KDU-ČSL). V praxi to podle něj funguje tak, že poskytovatel úvěru sestavuje smlouvu a už do ní stanoví rozhodce. Na konci řetězce je pak exekutor. "Cílem změny je, aby poskytovatelé úvěrů měli prospěch z toho, že půjčují peníze, ale aby neměli prospěch z toho, že jim dlužník peníze vrátit nemůže," uvedl.

Parlament už v roce 2011 schválil změnu zákona, podle níž jsou rozhodčí doložky vyňaty ze smluv a klienti je musí podepisovat zvlášť. Má to snížit počet klientů, kteří rozhodčí doložku podepíšou, aniž by to měli v úmyslu. "Podle názoru ministerstva financí to ale nestačilo," řekla Jurošková. Proti rozhodčím nálezům se podle ní klienti můžou bránit jen velmi špatně.

Vládní předloha předpokládá zejména to, že spotřebitelé budou moci splatit dluhy z úvěrů prakticky kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Zvýší se odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru.

Úvěr by měl podle zákona věřitel poskytnout jen tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů řádně splácet. Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a dostane už zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností.

Poskytoval bude mít podle předlohy v případě prodlení spotřebitele se splácením úvěru vedle smluvního úroku nárok na náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s vymáháním dluhu, zákonný úrok z prodlení (nyní osm procentních bodů nad reposazbou ČNB) a smluvní pokutu 0,1 procenta denně z dlužné částky.

V případě prodlení by celkově mohl naúčtovat penále a smluvní pokuty jen do 70 procent z výše úvěru, nejvýše však 200 000 korun. Rozpočtový výbor doporučil snížit tento strop ze 70 procent na 50 procent.

---------------------

Náš tip: Ušetřete na splátkách půjček. Vyzkoušejte jejich sloučení. Pomůžeme vám porovnat nejvýhodnější úvěry >>

 

Právě se děje

Další zprávy