Proč podražuje skoro všechno a je pokles cen konečně na dohled? Otázky a odpovědi

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 11. 12. 2021 13:01
Česko letos zasáhlo razantní zdražování. Nahoru se vyhouply ceny téměř veškerého zboží, služeb, benzinu a především elektřiny a plynu. Centrální bankéři výrazně navýšili úrokové sazby, které se promítnou do zdražování hypoték a úvěrů obecně. Cílem ČNB je zastavit růst inflace, která je momentálně téměř na šesti procentech. Redakce Aktuálně.cz se ptala analytiků, kdy se peněženkám Čechů uleví.
Foto: Shutterstock

Česko přitom není zdaleka jedinou zemí, kterou letos růst cen napříč většinou odvětví a služeb zasáhl. Problémy má většina Evropy. Zdražování v EU nabralo nejvyšší tempo od doby před finanční krizí, tedy rokem 2008. Meziroční míra inflace v říjnu dosáhla 4,4 procenta a oproti září rostla podle dat evropského statického úřadu Eurostat ve všech zemích sedmadvacítky. 

Vůbec nejrychleji se zdražuje ve východoevropských státech: Litva (8,2 procenta), Estonsko (6,8 procenta) a Maďarsko (6,6 procenta). V Česku podle Eurostatu vzrostly ceny o 4,8 procenta, na Slovensku o 4,4 procenta. Na druhou stranu nejnižší inflaci hlásí Malta (1,4 procenta), Portugalsko (1,8 procenta) a Řecko (2,8 procenta).

Evropským tématem číslo jedna je přitom prudké tempo zdražování energií, které nyní ještě zrychlilo, a to na 23,7 procenta. Jeho výrazný dopad na obyvatele se snaží zmírňovat vlády většiny členských zemí včetně Česka. 

  • Zeptali jsme se proto analytiků, jaký vývoj u cen elektřiny a plynu čekají v příštích měsících a na co dalšího by ještě měly české domácnosti své peněženky připravit. Jejich odpovědi najdete na dalších kartách.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem se střílí

Na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem po sobě střílí pohraničníci, uvedly agentury. Na jaře si podobný střet vyžádal desítky mrtvých.

Zdroj: ČTK
Další zprávy