Zdraží proud, ukončíte smlouvu. Teď už je to realita

Karel Toman
31. 8. 2011 6:30
Novela výrazně posílila postavení klientů energetických firem
Tanec s vysokým napětím; technici instalují trolej pro linku osobního vlaku v Tianjinu.
Tanec s vysokým napětím; technici instalují trolej pro linku osobního vlaku v Tianjinu. | Foto: Reuters

Praha - Postavení zákazníků energetických firem výrazně posílilo. A to hlavně v situacích, které s sebou přinesla liberalizace trhu s energiemi a s ní související tvrdý a občas i nefér boj dodavatelů o klienty.

Dodavatelé energií mají nově povinnost lidem doručit změny cen a tarifů, čímž pro zákazníka automaticky vznikne právo od smlouvy odstoupit.

"Zákonodárci tak konečně změnili neutěšený stav, který byl již delší dobu neudržitelný a na který doplatily tisíce zákazníků," říká Jan Votočka ze spotřebitelského časopisu dTest.

Pro zákazníka se také zásadně zjednodušuje a zpřehledňuje řešení sporů a nesnází na trhu s energiemi. Pod Energetický regulační úřad (ERÚ) totiž přecházejí kompetence, které dosud měla Státní energetická inspekce. Zákazník se tak domůže rozhodnutí rychleji a levněji než před soudem.

Umožňuje to novela energetického zákona, která je účinná od 18. srpna a do českého práva zavádí směrnice Evropské unie.

Dopad bude mít novela zřejmě i na samotný trh, protože podle expertů budou lidé měnit dodavatele energie ještě častěji než dosud. Jen vloni přitom změnilo dodavatele elektřiny na 200 tisíc lidí a u plynu 85 tisíc klientů.

Novela ale také mimo jiné počítá třeba s kompenzacemi pro provozovatele obnovitelných zdrojů, které budou muset být dočasně odpojeny třeba kvůli hrozícímu přetížení sítě. Spolu s dalšími opatřeními vynucenými novelou tak Česko bude snadněji předcházet výpadkům sítě neboli "blackoutům".

Na českého zákazníka myslí za poslance EU

"Změna dodavatele je opět o něco jednodušší, spotřebitelé tak budou stále více přecházet k jiným dodavatelům energií," sdělil před časem k novele pro Aktuálně.cz Kamil Ouška, předseda představenstva a generální ředitel Europe Easy Energy.

"Bude například možné do jednoho měsíce odstoupit od smluv, které byly uzavřeny mimo obchodní prostory obchodníka, což značně napomůže řešení problematických situací spojených s 'podomním prodejem' neseriózními partnery," doplnil Luděk Hora, předseda představenstva a ředitel společnosti Elimon.

Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek | Foto: Reuters
Čtěte také:
Politici dovolí ČEZu dál vypínat proud, novela selhala
Úprk lidí od dodavatelů energie zrychluje, řekla čísla
Držte si peněženky, u dveří je podomní prodejce energie

"Také posílení kompetencí Energetického regulačního úřadu vnímáme jako velmi zásadní změnu, která může přinést mnoho pozitivního," hodnotí novelu například Michal Eisner, provozní ředitel Energetického centra, jednoho z alternativních dodavatelů energií.

Pro spotřebitele to zajímavě nezní, některým z nich ale přesun pravomocí ze Státní energetické inspekce na Energetický regulační úřad v budoucnu výrazně usnadní život.

Vyřizování zrychlí, místo dvou úřadů bude jeden

Jak regulaci, tak kontrolu bude totiž napříště vykonávat jeden úřad místo dvou. Podle mluvčí ERÚ Jarmily Lehnerové to dosud působilo jen zmatky, lidé se obraceli na jeden úřad s problémy v kompetenci toho druhého a naopak.

"To způsobovalo časovou prodlevu při řešení problémů a často nepochopení stěžovatele, proč je třeba takto postupovat," vysvětluje Lehnerová.

Nově bude ERÚ řešit i podněty týkající se nekalých praktik a nedostatečného informování o cenách v energetice. Zabývat se tak bude i stížnostmi na praktiky podomních prodejců.

Postavení spotřebitele v těchto situacích přitom novela výrazně posiluje. Řeší například případy, kdy dodavatel jednostranně mění ceny nebo smluvní podmínky.

"Nově bude dodavatelům elektřiny či plynu uložena povinnost tyto změny zákazníkům doručit - nikoli jen informovat prostřednictvím internetových stránek nebo jiným neurčitým způsobem, jako tomu bylo dosud," vysvětlila mluvčí ERÚ.

"Zákonem je přiznáno právo zákazníka v těchto případech od smlouvy odstoupit," dodala Jarmila Lehnerová.

Mohlo to být lepší, ombudsman ale neuspěl

Novela také omezuje možnosti dodavatele jednostranně upravovat zálohové platby, ERÚ bude také řešit spory o nedoplatky a přeplatky nebo o tom, zda při odstupování a vypovídání smluv tyto trvají, nebo byly ukončeny.

Práva zákazníka však mohla být posílena ještě podstatně víc.

Ombudsman Pavel Varvařovský se do novely snažil prosadit i to, aby při sporu o úhradu faktur za energii měl dodavatel povinnost zákazníka informovat, že tyto spory řeší ERÚ. Navrhoval také, aby licencovaný distributor nesměl zákazníka po určitou dobu odpojit od energie, dokud ERÚ spor nevyřeší. Nic z toho ale zákonodárci neschválili.

Novela ale zavádí i další povinnosti. Pro elektrárenské a plynárenské firmy je to třeba povinnost zveřejňovat na internetu podmínky dodávek a cen plynu pro domácnosti i podnikatele se spotřebou plynu do 630 megawatthodin ročně.

Zmíněná pravidla vstoupila v platnost měsíc po vyhlášení novely ve Sbírce zákonů, tedy 18. srpna.

Od příštího roku budou obchodníci s energiemi muset navíc platit regulačnímu úřadu poplatky ve výši dvě koruny za každou megawatthodinu u elektřiny a jednu korunu za megawatthodinu u plynu. "Výrazný vliv na cenu energií by to mít nemělo," tvrdí Kamil Ouška z Europe Easy Energy.

Za odpojení obnovitelných zdrojů budou kompenzace

Předsedu ERÚ bude nově jmenovat prezident na návrh vlády, funkční období šéfa úřadu bude šestileté. Norma řeší také roli ERÚ při udělování státní autorizace na výstavbu nových elektráren.

Novela také ukládá výrobcům elektřiny, aby své provozy vybavili zařízením, které umožní je na dálku odpojovat od sítě. Podle předkladatele novely, ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS), se tak Česko snadněji vyhne blackoutům, protože dispečeři budou moci aktivně udržovat rovnováhu v síti i v případě nenadálých výkyvů.

Tato povinnost se ale nebude vztahovat na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů do deseti megawatt, včetně průtokových vodních elektráren, které byly uvedeny do provozu do roku 2000.

Sněmovna do novely zařadila kompenzace dodavatelům elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pokud je provozovatel přenosové soustavy odpojí kvůli situaci v síti, bude jim muset vyplatit náhradu za neodebrané množství elektřiny.

Výše kompenzací se odhaduje na 50 milionů korun ročně. Podle předkladatele zákona ministra průmyslu Martina Kocourka budou "velmi minimální".

Části senátorů vadilo, že zákonem bude zrušena povinnost dodavatelů teplé vody instalovat na patě každého domu příslušné měřiče. Podle dosavadního zákona je museli dodavatelé instalovat nejpozději do letošního 1. září.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy