Zbraň na předražené nájmy? Vláda chystá cenovou mapu

Petr Kučera Petr Kučera
6. 10. 2010 7:00
Regulace nájmů skončí na většině míst Česka ke konci letošního roku
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj chystá cenovou mapu nájemného v Česku. Má zabránit tomu, aby majitelé bytů po skončení deregulace zvedli nájmy výrazně nad běžnou úroveň.

"Jestliže majitel domu z cenové mapy uvidí, že obvyklé nájemné v daném místě činí třeba 4000 až 6000 korun, potom nebude prosazovat například 15 tisíc, protože by u soudu s velkou pravděpodobností neuspěl," vysvětluje ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (Věci veřejné).

Soudy by totiž při sporech o výši nájemného měly rozhodovat podle nájemného "v místě a čase obvyklého". Ministerstvo v tomto smyslu už předložilo vládě i návrh novely občanského zákoníku, která by pro soudy stanovila jasnější pravidla a zabránila tak zbytečným průtahům ve sporných případech.

Právě soudy zřejmě budou rozhodovat o výši nájmu výrazně častěji než dosud. Vlastník bytu totiž nemůže zvýšit nájemné jednostranně. A pokud se s nájemníkem neshodne, je řešením jedině soud.

Omezení vlastníků skončí už letos

Regulované nájemné skončí ve většině míst České republiky na konci letošního roku. Pouze v Praze, většině krajských měst kromě Ostravy a Ústí nad Labem) a větších městech Středočeského kraje (s alespoň 10 tisíci obyvateli) skončí regulace až na konci roku 2012.

Cenová mapa má být hotová na začátku příštího roku. Jankovský chce využít mimo jiné údaje od realitních kanceláří. Připustil, že ministerstvo mělo s její přípravou začít dřív.

"Nájemníci, kterým končí regulované nájemné, by měli věnovat zvýšenou pozornost korespondenci s pronajímatelem. Návrh na zvýšení nájemného, který možná v současné době obdrželi, není jednostranný akt, ale návrh k dalšímu jednání," připomíná Jankovský.

"I kdyby bylo v návrhu napsáno, že v případě pasivity nájemníka návrh pronajímatele platí, není tomu tak. Dohoda o zvýšení nájemného je aktivním smluvním počinem obou stran a musí mít písemnou formu," doporučuje ministr.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Stát neví, jak stavět pro chudé. Experti se bojí ghett
Nájmy skokem vyrostou. Třeba i o 10 tisíc měsíčně
Města zatím nájemné drží. Uvolní ho až po volbách

K narovnání bytového trhu dojde po více než dvaceti letech od listopadu 1989. Dosavadní plošnou podobu regulace nájemného považuje koalice ODS, TOP 09 a VV za nespravedlivé zvýhodnění jedné skupiny nájemníků proti ostatním.

Místo dosavadního stavu, kdy vlastníci nemovitostí dotují nájemníky ze svého bez ohledu na to, zda zvýhodnění potřebují, by měl vzniknout adresný systém podpory z veřejných rozpočtů, omezený jen na ty, kdo si nemohou dovolit platit běžné ceny.

 

Právě se děje

Další zprávy