Zbankrotovat jde hůř, volají poradny. Žádostí o oddlužení výrazně ubylo, nová pravidla vyčistila trh

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
12. 9. 2017 12:36
V červenci a srpnu bylo podáno jen 40 procent žádostí o osobní bankrot jako ve stejné době před rokem. Od července totiž platí nová pravidla, podle kterých se snížila odměna pro právníky nebo insolvenční správce za sepsání návrhu na oddlužení. Ministerstvo spravedlnosti změny hájí, pomohly z trhu dostat nepoctivé "oddlužovací agentury".
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Tomáš Kunc

Praha - Nová pravidla osobního bankrotu, která platí od začátku července, podle Asociace občanských poraden ztížila lidem možnost podat na sebe bezplatně návrh na oddlužení. Na setkání odborníků k pravidlům proti předlužení obyvatel to uvedl předseda asociace Hynek Kalvoda. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) se situace časem zlepší.

Návrh na povolení oddlužení lze nově podat jen přes advokáta, notáře, exekutora či insolvenčního správce. Poplatek za zpracování návrhu na oddlužení je nově zastropován na 4000 korunách při žádosti jednotlivce, respektive na 6000 korunách při žádosti manželského páru.

Bezplatně je může dlužník podat s pomocí neziskových organizací věnujících se dluhovému poradenství, pokud budou mít příslušnou akreditaci. Zatím si ji vyřídilo jen sedm organizací, uvedl Kalvoda. "Předpokládáme, že akreditovaných organizací časem přibude," uvedl David Pospíšil z ministerstva práce a sociálních věcí ve shodě s Pelikánem.

V červenci a srpnu bylo podle statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau podáno 1098 žádostí o osobní bankrot, což je zhruba 40 procent úrovně v těchto dvou měsících loňského roku.

Například Asociace insolvenčních správců vidí za výrazným poklesem žádostí právě nová pravidla. "Insolvenční návrh je poměrně komplikované podání a jeho zpracování, včetně získání potřebných informací a dokladů od klienta může zabrat i 10 hodin. Většina advokátů má se svojí praxí spojené takové náklady, že za cenu 400 Kč za hodinu prostě pracovat nemohou," říká Adam Sigmund, člen Rady expertů Asociace insolvenčních správců.

Podle ministerstva spravedlnosti to ale tak jednoduché není a novela insolvenčního zákona naopak přinesla do pravidel oddlužení potřebné změny. Především jde o to, že na trhu přestaly fungovat takzvané oddlužovací agentury. "Ty posílaly do insolvenčního řízení s vidinou oddlužení i osoby, které nesplňovaly podmínky pro povolení a schválení oddlužení," říká Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva.

"Obtížnější je rovněž účelové zahajování insolvenčního řízení s úmyslem zmařit exekuční prodej majetku. Snižování počtu nových věcí v insolvenčním řízení je však také dlouhodobým trendem," dodává Říman.

Opravdu je nesplácení dluhů jen chybou dlužníka? Víc už Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy