Zateplená okna či dveře za peníze od státu. Jak žádat o novou dotaci krok za krokem

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
12. 1. 2023 6:46
Program Nová zelená úsporám Light tento týden odstartoval. Čerpat až 150 tisíc na okna, dveře nebo zateplení vlastních domů z něj mohou především důchodci, handicapovaní a příjemci příspěvku na bydlení. Zájem je mimořádný. Lidé totiž nemusí platit nic ze svého a peníze dostanou ještě před realizací úprav. Stát tak chce lidem pomoci s energetickou úsporou. Má to ovšem jeden háček.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Za první dva dny od spuštění si o dotaci z programu Nová zelená úsporám Light zažádalo přes dva tisíce domácností. "V dnešní energetické krizi jsme očekávali velký zájem, ale skutečnost předčila naše očekávání. Aktuálně máme přijato 2265 žádostí za 271 milionů a dalších 987 žádostí je v systému rozpracováno," potvrdil ve středu ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Cílem dotace je podle něj motivovat nízkopříjmové domácnosti k tomu, aby své domy zateplily a snížily si tak účty za energie. "Jsme připraveni do programu poslat další peníze nad stávající alokaci 1,5 miliardy korun a podpořit každého žadatele, který splňuje podmínky," slíbil Jurečka.

Domácnosti s nižšími příjmy mohou z dotace zaplatit výměnu nekvalitních oken, netěsnící dveře, zateplit podlahu, strop, střechu i vnější fasádu. Maximálně mohou dostat 150 tisíc korun. 

"Na rozdíl od klasické Nové zelené úsporám nemusí mít žadatelé peníze dopředu našetřené, protože podporu jim pošleme zálohově ještě před tím, než se do stavebních prací pustí," uvedl náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). "Žádat je možné na dílčí opatření, například jen na výměnu oken nebo zateplení různě kombinovat, což je z hlediska úspor samozřejmě nejefektivnější, a lze tak ušetřit až 40 procent nákladů na vytápění," dodal.

Nejpopulárnější je zatím právě kombinace výměny oken a dveří, často doplněná o zateplení fasády. "Žádosti chodí ze všech krajů, nejvíce ze Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje," popsal Hladík.

Kdo může žádat a co musí udělat 

O dotaci mohou žádat: 

  • Vlastníci nebo spoluvlastníci rodinného domu nebo trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci, ve kterém jsou trvale hlášeni déle než od 12. září 2022.
  • Žadatel a všichni členové domácnosti musí pobírat starobní důchod nebo důchod 3. stupně nebo v období od 12. září 2022 až do dne podání žádosti pobírali příspěvek na bydlení.  

K vyřízení žádosti je potřeba: 

  • doklad o vlastnictví bankovního účtu
  • potvrzení prokazující čerpání důchodu nebo příspěvku na bydlení
  • fotodokumentace stávajícího stavu domu
  • jednoduchý formulář odborného posudku

Formulář odborného posudku i fotodokumentaci vyhotoví technik, který se přijde na dům podívat.

"Doporučujeme kontaktovat pracovníka z Energetického konzultačního a informačního střediska (EKIS) nebo případně odborníky z Místních akčních skupiny (MAS). Kontakt lze získat na stránce Nová zelená úsporám, kde lze hledat podle místa bydliště. Žadatelé na vybrané kontakty zavolají a domluví si schůzku," popsal ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. 

Lidem, kteří nemají přístup k internetu, doporučil navštívit městský úřad nebo úřad práce, kde by měli kontakty na odborníky z EKIS či MAS poskytnout. "Může se stát, že žadatel natrefí zrovna na technika, který má termíny obsazené dlouho dopředu, v takovém případě zkoušet další číslo. V současnosti seznam obsahuje přes 350 kontaktních osob," poradil Valdman. 

Technik se přijede na nemovitost podívat a doporučí nejvhodnější řešení. Následně vyhotoví odborný posudek, fotodokumentaci a je připraven pomoci s podáním žádost o dotaci. Jen pro ilustraci - na okna lze čerpat až 12 tisíc korun, na vchodové dveře je to až 18 tisíc korun.

Bez elektronické identity to nejde

Komplikací je, že aby mohla být žádost podána, musí mít žadatel elektronickou identitu, což ale stále většina lidí nemá. "Stačí navštívit Czech point na vybrané poště, kde elektronickou identitu zdarma zřídí. Není problém, aby případně technik žadatele na Czech point odvezl," reagoval šéf fondu životního prostředí. 

Právě nutnost elektronické identity ale sklidila na veřejnosti kritiku. Bankovní identita či datová schránka totiž nestačí. "Datovou schránkou se nelze dostatečně ověřit, abychom mohli posílat peníze zálohově. Stejně bychom museli dotyčného nějakým způsobem ještě doověřit," vysvětlil Valdman. U bankovní identity je podle něj zase problém v tom, že v ní ještě nejsou napojené všechny banky.  

Žádost o dotaci si může žadatel podat i sám elektronicky přes počítač či mobilní telefon na stránkách Státního fondu životního prostředí poté, co mu technik vypracuje odborný posudek. Opět k tomu ale potřebuje elektronickou identitu. 

"Vypracováním posudku ale pomoc odborně vyškolených poradců nekončí. Mohou žadatelům pomoci i s výběrem dodavatele - lze oslovit jakoukoli firmu či truhlářskou dílnu, žádná omezení u dodavatelů nejsou. Pak už nám jen potvrdí, že vše proběhlo v pořádku a my peníze žadatelům pošleme," popsal dále Valdman.  

Na realizaci výstavby mají domácnosti jeden rok a žádat lze i zpětně na opatření provedená po 12. září loňského roku. Ti co mají renovaci už hotovou, doloží rovnou i zprávu o provedené práci a fotodokumentaci realizovaného opatření.

Jak uvedl ministr Jurečka, vedle programu Nová zelená úsporám Light plánuje Ministerstvo životního prostředí více zpřístupnit i "klasický" program Nová zelená úsporám. 

"V něm budeme více cílit na nízko- a středněpříjmové domácnosti a na bytové domy. V řešení je podpora i formou zvýhodněných půjček a možnost předfinancování projektů obdobně, jako je tomu u programu Light. Naším cílem je program ještě víc zjednodušit a otevřít ho většímu okruhu domácností," uzavřel Jurečka.

 

Právě se děje

Další zprávy