Zákoník práce: Drábek stáhl plán na vyšší limit u dohod

Petr Kučera Petr Kučera
7. 9. 2010 17:20
Státní rozpočet by mohl přijít až o osm miliard, z dohod se totiž neplatí pojistné
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) | Foto: Jan Langer

Praha - Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) vyřadil z chystané novely zákoníku práce návrh na zvýšení limitu pro dohody o provedení práce.

Důvodem je, že státní rozpočet by tím mohl přijít až o osm miliard korun jen na nemocenském pojištění. Z těchto dohod se totiž neplatí odvody.

"Již při přípravě programového prohlášení se jednalo o ústupek ODS. Nejde o bod, který by pro mne byl prioritní," vysvětlil Drábek online deníku Aktuálně.cz.

Šetřit, nebo zvýšit prostor pro úniky?

Záměr zvýšit limity kritizovali mimo jiné odboráři. Připomínají, že dohody o provedení práce nepodléhají odvodům na zdravotní a sociální pojištění. "Je tedy možné, aby firma zaplatila pracovníkovi třeba tisíce korun za hodinu, a stát tím přijde o pojistné," říká Vít Samek, šéf právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů.

Podle Samka je paradoxní, že vláda, která chce razantně šetřit, se rozšířením prostoru pro podobné úniky chce připravit o peníze.

Samo ministerstvo v původním návrhu připouštělo, že uvolněním limitů u dohod může stát přijít o čtyři až osm miliard korun ročně jen na nemocenském pojištění. Současně ale věří, že větší prostor pro flexibilnější formy práce by přispěl k oživení ekonomiky a tedy i vyšším příjmům státu.

Zdvojnásobení limitu u takzvaných dohod z nynějších 150 na 300 hodin ročně je součástí koaliční smlouvy i programového prohlášení vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Drábek jej původně navrhl i do první vlny změn v zákoníku práce. Po připomínkovém řízení však tento bod stáhl. Měnit se zatím nebudou ani pravidla pro dohody o pracovní činnosti.

Zkusí to později. S pojistkami

Rošzíření limitu u dohod nicméně Drábek nevzdává úplně. V upravené verzi, kterou zřejmě předloží později, chce omezit jejich zneužívání. Už v srpnu navrhl, aby také dohody o provedení práce musely mít povinně písemnou formu. Nyní zvažuje, že omezí také dosavadní "osvobození" od placení pojistného.

Jednou z možných variant, kterou se Drábek "zcela seriózně zabývá", je zavedení stropu pro neplacení pojistného u těchto dohod. Novinka by zamezila účelovým únikům, kdy firma vyplatí pracovníkovi třeba tisíce korun za hodinu, aby z nich nemusela platit pojistné.

Inspirací je přitom návrh Českomoravské konfederace odborových svazů. "Limitem může být třeba dvojnásobek průměrného měsíčního výdělku. Nad tuto hranici by se už u dohod platily normální odvody," říká Samek z ČMKOS.

Odboráři nicméně upozorňují, že dohody takzvané dohody neposkytují zaměstnancům zdaleka takovou ochranu jako klasické pracovní smlouvy, například ohledně přesčasů. Dlouhodobá práce bez odvodů na pojistné navíc může vést k chudobě, zejména ve stáří nebo při vážné nemoci.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Osm tisíc jako minimální mzda? Může být i dvojnásobná
Do kdy a jak vyčerpat dovolenou? Tady je průvodce
Nebojte se soudit o výpověď. Dvě třetiny lidí vyhrávají

 

Právě se děje

před 13 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy