Je to investice i symbol postavení. Zájem o umění je vůči virům imunní, říká znalec

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
22. 5. 2020 6:17
Pandemie koronaviru zasáhla do peněženek řady lidí. Vyřešit dočasné finanční problémy je možné i prodejem cenných věcí. Řada lidí v Česku má podle starožitníků doma poklady, o kterých ani neví. Cena starého obrazu po babičce může hodně překvapit. Jak zhodnotit umělecké předměty na aukci, vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz majitel Galerie Kodl a soudní znalec Martin Kodl.
Majitel Galerie Kodl a soudní znalec Martin Kodl
Majitel Galerie Kodl a soudní znalec Martin Kodl | Foto: Galerie Kodl

Mám doma obraz, o kterém si myslím, že by mohl být cenný, a chci ho prodat. Jak mám postupovat?

Jestliže se rozhodnete obraz nabídnout do aukce, nevydávejte se hned na cestu. Nejprve dílo vyfotografujte, změřte a zjistěte signaturu. Pak kontaktujte  aukční síň e-mailem a pošlete fotografie nabízeného uměleckého díla spolu se stručným popisem. Pokud nás dílo zaujme, pozveme vás na schůzku. Konzultace o uměleckém díle je bezplatná. Budeme potřebovat dokumentaci o tom, jak se dílo dostalo do vašich rukou, například doklad o koupi. Pokud byl na dílo v minulosti dělán znalecký odhad či odborný posudek, je třeba ho vzít s sebou.

Mluvíte o aukci. Není ale jednodušší, když potřebuji peníze, dílo odnést do starožitnictví nebo ho nabídnout na prodej přes bazary či internetové prodeje? 

Aukce má výhodu v tom, že výsledná cena může dosáhnout vyšších hodnot než v případě komisního prodeje, kdy je konečná cena předem stanovena. Uvedu příklad - přišla k nám jedna paní s obrazem, před námi byla na třech místech, nabízeli jí za něj kolem deseti tisíc. Nikdo nedokázal rozluštit autora. Byl ruský, ale podepsaný latinkou, ne azbukou. Kdo perfektně nezná ruské autory, nedovedl to rozpoznat. Paní chtěla sedmnáct tisíc. Přemluvil jsem ji, ať ho dá do aukce. Dostala zhruba 400 tisíc. A opravdu omdlela. 

Rozhodnu se tedy pro aukci a co dál?

Pokud se nám nabídnuté dílo líbí, na osobní schůzce určíme vyvolávací cenu. To je částka, za kterou se dílo začíná dražit. Pokud budete s cenou souhlasit, podepíšete smlouvu. V té bude uvedena nejen cena, ale i další postup včetně případného restaurování, rámování či zhotovení odborných expertiz k obrazu. Následně připravíme dílo do aukce a popíšeme v aukčním katalogu.

Popisům přikládáme velkou váhu a hodně se jim věnujeme. Naše katalogy tak trochu mohou připomínat vysokoškolská skripta. Katalog je k dispozici zájemcům o koupi uměleckých děl a aukční síň ho také rozesílá stálým klientům. Vybraná díla budou navíc v létě a počátkem podzimu představena v několika tematických cyklech, zakončených tradiční předaukční výstavou.

Když dám svůj "poklad" do aukce, kolik mě to bude stát? 

Veškeré výlohy jako například daň z prodeje či autorské poplatky pokrývá provize, kterou aukční síně účtují kupci ke kladívkové ceně díla jako odměnu za zprostředkování prodeje a k pokrytí svých nákladů. Jedná se o provizi ve výši 20 procent. 

Můžu se přijít na aukci podívat? 

Jistě, majitel může být přítomen a sledovat celý průběh. Pokud se dražby nezúčastní, budeme ho o výsledku po skončení informovat telefonátem, případně je možné se o výsledku dozvědět z internetových stránek, na kterých je vždy nejpozději do druhého dne po aukci vyvěšena výsledková listina. Může také sledovat on-line přenos na sociálních sítích.

Aukce zná většina lidí z filmů, probíhají stejně i ve skutečnosti? 

Na aukci nikdo nevykřikuje, kdo zaplatí navíc. U jednotlivých děl je podle jejich ceny stanoveno, jaký finanční význam má zdvižení dražebního čísla. Žebříček výše příhozů si každá aukční síň stanovuje individuálně a uvádí ho v dražebním řádu. Dražební číslo dostanou zájemci buď při registraci na místě aukce, nebo je jim přiděleno na základě podaných pevných či telefonických limitů.

Kupující se musí prokázat dokladem totožnosti. Jednotlivé položky se draží v tom pořadí, v jakém jsou uvedeny v katalogu. Licitátor vždy vyhlásí vyvolávací cenu. Položka je přiklepnuta tomu, kdo nabídl nejlepší cenu, a ten získá právo a povinnost uzavřít na předmět dražby kupní smlouvu. Platit může v hotovosti (do částky 250 000 Kč), bankovním převodem nebo kartou. Teprve pak si může dílo odnést. 

A kdy dostane peníze prodejce?

Peníze jsou vyplaceny ihned po uhrazení novým majitelem, který má na zaplacení lhůtu 10 pracovních dnů. Původní majitel tedy částku obdrží v rozmezí jednoho, v krajním případě až tří týdnů od data konání aukce. Jestliže se dílo neprodá, dostanete jej zpět, což se u nás stává velmi zřídka.

Aukce mají dlouhou historii, která sahá až do roku 500 před naším letopočtem. Prodávalo se přes ně ledacos. Dnes na aukcích převažují obrazy. Lze do aukce nabídnout i jiné předměty, třeba sochy, nábytek či sakrální věci? 

Naše aukční síň se zaměřuje na výtvarné umění a plastiky. Jsou samozřejmě i takové aukční domy, které se specializují na jiné objekty.

Aukční a výstavní síň Galerie Kodl

Galerie Kodl

Sběratelské tradice rodiny Kodlů započala v osmdesátých letech 19. století. Novodobá historie Galerie KODL se datuje od roku 1989, kdy současný vlastník Martin Kodl se svým otcem spolupořádal první ještě předlistopadovou aukci na pražském Žofíně. Dnes mívá Galerie KODL úspěšnost v prodejích uměleckých děl přes 90 %, zaměřuje se na výtvarné umění a plastiky.

Proč se zaměřujete hlavně na obrazy, je o ně dnes největší zájem? 

V naší rodině se obrazy sbírají více než sto let, s touto tradicí začal můj pradědeček. Vyrůstal jsem obklopen díly uznávaných a ceněných autorů 19. a 20. století. Ovlivnilo mě to natolik, že jsem obrazům zasvětil svůj život.

Vaše síň pořádá aukce dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Letos kvůli pandemii koronaviru se bude pořádat jen ta listopadová. Jak moc se vás ještě nouzový stav v zemi dotkl? A bude mít celá ta situace pro váš obor nějaké dlouhodobější následky? 

Všude na světě se situace vyvíjí podobně. V prvních dnech a týdnech se veškerá činnost aukčních síní zastavila. Nyní pomalu začínají klasické aukce suplovat privátní prodeje, protože v on-line aukcích není možné prodávat ta nejdražší díla.

Věřím, že zájem o umění nepoklesne. Stále více zámožných lidí vnímá, že umění patří k životu, že je třeba je chránit a podporovat. Chápou obrazy jako vynikající investici, někteří zase jako symbol postavení. Ani pandemie to nezmění. 

Chystáte větší zapojení vaší galerie do on-line světa, máte v tomto směru nějaké plány do budoucna? 

Naše tradiční velké jarní a podzimní aukce budeme vždy pořádat ve Velkém sále pražského Žofína. Připravujeme však propojení klasické aukce s prodeji on-line. Již nyní spolupracujeme s několika zahraničními weby, které on-line sledují naše aukce a na kterých se zájemci mohou aukce zúčastnit.

Samozřejmostí je i živý přenos našich aukcí prostřednictvím sociálních sítí. Na podzim jsme měli v aukci dva obrazy od Ilji Repina a Ivana Šiškina. Na aukci Repinova díla se přihlásilo 25 dražitelů z celého světa, dokonce i Rus z Tchaj-wanu. Takže sice se zdá, že děláme jen sálové aukce, ale vlastně nám on-line aukce běží současně. Chystáme i menší on-line aukce děl, která jsou skvělá, ale pro omezený počet je již nemůžeme zařadit do zmiňovaných dražeb.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy