Je to investice i symbol postavení. Zájem o umění je vůči virům imunní, říká znalec

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
22. 5. 2020 6:17
Pandemie koronaviru zasáhla do peněženek řady lidí. Vyřešit dočasné finanční problémy je možné i prodejem cenných věcí. Řada lidí v Česku má podle starožitníků doma poklady, o kterých ani neví. Cena starého obrazu po babičce může hodně překvapit. Jak zhodnotit umělecké předměty na aukci, vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz majitel Galerie Kodl a soudní znalec Martin Kodl.
Majitel Galerie Kodl a soudní znalec Martin Kodl
Majitel Galerie Kodl a soudní znalec Martin Kodl | Foto: Galerie Kodl

Mám doma obraz, o kterém si myslím, že by mohl být cenný, a chci ho prodat. Jak mám postupovat?

Jestliže se rozhodnete obraz nabídnout do aukce, nevydávejte se hned na cestu. Nejprve dílo vyfotografujte, změřte a zjistěte signaturu. Pak kontaktujte  aukční síň e-mailem a pošlete fotografie nabízeného uměleckého díla spolu se stručným popisem. Pokud nás dílo zaujme, pozveme vás na schůzku. Konzultace o uměleckém díle je bezplatná. Budeme potřebovat dokumentaci o tom, jak se dílo dostalo do vašich rukou, například doklad o koupi. Pokud byl na dílo v minulosti dělán znalecký odhad či odborný posudek, je třeba ho vzít s sebou.

Mluvíte o aukci. Není ale jednodušší, když potřebuji peníze, dílo odnést do starožitnictví nebo ho nabídnout na prodej přes bazary či internetové prodeje? 

Aukce má výhodu v tom, že výsledná cena může dosáhnout vyšších hodnot než v případě komisního prodeje, kdy je konečná cena předem stanovena. Uvedu příklad - přišla k nám jedna paní s obrazem, před námi byla na třech místech, nabízeli jí za něj kolem deseti tisíc. Nikdo nedokázal rozluštit autora. Byl ruský, ale podepsaný latinkou, ne azbukou. Kdo perfektně nezná ruské autory, nedovedl to rozpoznat. Paní chtěla sedmnáct tisíc. Přemluvil jsem ji, ať ho dá do aukce. Dostala zhruba 400 tisíc. A opravdu omdlela. 

Rozhodnu se tedy pro aukci a co dál?

Pokud se nám nabídnuté dílo líbí, na osobní schůzce určíme vyvolávací cenu. To je částka, za kterou se dílo začíná dražit. Pokud budete s cenou souhlasit, podepíšete smlouvu. V té bude uvedena nejen cena, ale i další postup včetně případného restaurování, rámování či zhotovení odborných expertiz k obrazu. Následně připravíme dílo do aukce a popíšeme v aukčním katalogu.

Popisům přikládáme velkou váhu a hodně se jim věnujeme. Naše katalogy tak trochu mohou připomínat vysokoškolská skripta. Katalog je k dispozici zájemcům o koupi uměleckých děl a aukční síň ho také rozesílá stálým klientům. Vybraná díla budou navíc v létě a počátkem podzimu představena v několika tematických cyklech, zakončených tradiční předaukční výstavou.

Když dám svůj "poklad" do aukce, kolik mě to bude stát? 

Veškeré výlohy jako například daň z prodeje či autorské poplatky pokrývá provize, kterou aukční síně účtují kupci ke kladívkové ceně díla jako odměnu za zprostředkování prodeje a k pokrytí svých nákladů. Jedná se o provizi ve výši 20 procent. 

Můžu se přijít na aukci podívat? 

Jistě, majitel může být přítomen a sledovat celý průběh. Pokud se dražby nezúčastní, budeme ho o výsledku po skončení informovat telefonátem, případně je možné se o výsledku dozvědět z internetových stránek, na kterých je vždy nejpozději do druhého dne po aukci vyvěšena výsledková listina. Může také sledovat on-line přenos na sociálních sítích.

Aukce zná většina lidí z filmů, probíhají stejně i ve skutečnosti? 

Na aukci nikdo nevykřikuje, kdo zaplatí navíc. U jednotlivých děl je podle jejich ceny stanoveno, jaký finanční význam má zdvižení dražebního čísla. Žebříček výše příhozů si každá aukční síň stanovuje individuálně a uvádí ho v dražebním řádu. Dražební číslo dostanou zájemci buď při registraci na místě aukce, nebo je jim přiděleno na základě podaných pevných či telefonických limitů.

Kupující se musí prokázat dokladem totožnosti. Jednotlivé položky se draží v tom pořadí, v jakém jsou uvedeny v katalogu. Licitátor vždy vyhlásí vyvolávací cenu. Položka je přiklepnuta tomu, kdo nabídl nejlepší cenu, a ten získá právo a povinnost uzavřít na předmět dražby kupní smlouvu. Platit může v hotovosti (do částky 250 000 Kč), bankovním převodem nebo kartou. Teprve pak si může dílo odnést. 

A kdy dostane peníze prodejce?

Peníze jsou vyplaceny ihned po uhrazení novým majitelem, který má na zaplacení lhůtu 10 pracovních dnů. Původní majitel tedy částku obdrží v rozmezí jednoho, v krajním případě až tří týdnů od data konání aukce. Jestliže se dílo neprodá, dostanete jej zpět, což se u nás stává velmi zřídka.

Aukce mají dlouhou historii, která sahá až do roku 500 před naším letopočtem. Prodávalo se přes ně ledacos. Dnes na aukcích převažují obrazy. Lze do aukce nabídnout i jiné předměty, třeba sochy, nábytek či sakrální věci? 

Naše aukční síň se zaměřuje na výtvarné umění a plastiky. Jsou samozřejmě i takové aukční domy, které se specializují na jiné objekty.

Aukční a výstavní síň Galerie Kodl

Galerie Kodl

Sběratelské tradice rodiny Kodlů započala v osmdesátých letech 19. století. Novodobá historie Galerie KODL se datuje od roku 1989, kdy současný vlastník Martin Kodl se svým otcem spolupořádal první ještě předlistopadovou aukci na pražském Žofíně. Dnes mívá Galerie KODL úspěšnost v prodejích uměleckých děl přes 90 %, zaměřuje se na výtvarné umění a plastiky.

Proč se zaměřujete hlavně na obrazy, je o ně dnes největší zájem? 

V naší rodině se obrazy sbírají více než sto let, s touto tradicí začal můj pradědeček. Vyrůstal jsem obklopen díly uznávaných a ceněných autorů 19. a 20. století. Ovlivnilo mě to natolik, že jsem obrazům zasvětil svůj život.

Vaše síň pořádá aukce dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Letos kvůli pandemii koronaviru se bude pořádat jen ta listopadová. Jak moc se vás ještě nouzový stav v zemi dotkl? A bude mít celá ta situace pro váš obor nějaké dlouhodobější následky? 

Všude na světě se situace vyvíjí podobně. V prvních dnech a týdnech se veškerá činnost aukčních síní zastavila. Nyní pomalu začínají klasické aukce suplovat privátní prodeje, protože v on-line aukcích není možné prodávat ta nejdražší díla.

Věřím, že zájem o umění nepoklesne. Stále více zámožných lidí vnímá, že umění patří k životu, že je třeba je chránit a podporovat. Chápou obrazy jako vynikající investici, někteří zase jako symbol postavení. Ani pandemie to nezmění. 

Chystáte větší zapojení vaší galerie do on-line světa, máte v tomto směru nějaké plány do budoucna? 

Naše tradiční velké jarní a podzimní aukce budeme vždy pořádat ve Velkém sále pražského Žofína. Připravujeme však propojení klasické aukce s prodeji on-line. Již nyní spolupracujeme s několika zahraničními weby, které on-line sledují naše aukce a na kterých se zájemci mohou aukce zúčastnit.

Samozřejmostí je i živý přenos našich aukcí prostřednictvím sociálních sítí. Na podzim jsme měli v aukci dva obrazy od Ilji Repina a Ivana Šiškina. Na aukci Repinova díla se přihlásilo 25 dražitelů z celého světa, dokonce i Rus z Tchaj-wanu. Takže sice se zdá, že děláme jen sálové aukce, ale vlastně nám on-line aukce běží současně. Chystáme i menší on-line aukce děl, která jsou skvělá, ale pro omezený počet je již nemůžeme zařadit do zmiňovaných dražeb.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy