Zájem o stavební spoření dál klesá. Státní podpora poprvé klesne pod čtyři miliardy

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 28. 2. 2018 19:42
Ke konci loňského roku bylo zhruba 3,21 milionu smluv ve fázi spoření, což je o milion méně než před pěti lety.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Počet smluv o stavebním spoření v Česku dál klesá. Ke konci loňského roku jich bylo zhruba 3,21 milionu, což je o téměř 100 tisíc méně než před rokem. Ukazují to čísla, která ministerstvu financí posílají jednotlivé stavební spořitelny.

Počet smluv ve fázi spoření klesá nepřetržitě už od roku 2004, tedy po prvním výraznějším snížení státní podpory za vlády ČSSD. Omezení podpory se tehdy nedotklo dříve uzavřených smluv, takže se lidé "předzásobili", a rok 2003 tak byl rekordním v historii: smluv ve fázi spoření bylo tehdy 6,3 milionu, z toho jen v roce 2003 sjednali lidé přes dva miliony nových smluv.

Úbytek starších smluv jen částečně kompenzuje zájem o nové smlouvy - těch si lidé během loňského roku sjednali necelých 371 tisíc. To je ale pořád nejmenší přírůstek za poslední roky, oživení zájmu z roku 2016 se loni nepotvrdilo.

Od roku 2013 klesá také celkový objem naspořených peněz. Ten nyní dosahuje 359 miliard korun, což je o jedno procento méně než před rokem. Na konci roku 2012 to bylo téměř 435 miliard. V roce 2003 - rekordním podle počtu smluv - přitom měli lidé naspořeno jen 237 miliard, poté se objem stále zvyšoval.

Díky škrtům prosazeným exministrem Miroslavem Kalouskem se státu podařilo výrazně ušetřit na státní podpoře. Zatímco v roce 2011 vyplatil podporu ve výši 10,73 miliardy korun, v dalším roce klesla tato částka o více než polovinu a letos by poprvé měla klesnout těsně pod čtyři miliardy. Celková výše státního příspěvku postupně klesala už od rekordního roku 2005, kdy přesáhla 16 miliard korun.

Počet úvěrů ze stavebního spoření (včetně překlenovacích) během loňského roku klesl na 613 tisíc, meziročně o téměř šest procent méně. Objem úvěrů naopak stoupl o dvě procenta na 246 miliard korun.

Poměr objemu úvěrů k naspořené částce dosáhl 68,5 procenta a v posledních letech roste.

Stoupá také průměrná cílová částka u nově uzavřených smluv - loni dosáhla 396,5 tisíce korun, což je o 110 tisíc více než před deseti lety.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy