Zájem o státní dluhopisy klesl. Investičně zajímavý je jen jeden, nalákat mají Vánoce

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
16. 9. 2019 14:56
Čtvrté upisovací období státních Dluhopisů Republiky skončilo, další hned navazuje. Zájem v letní emisi však ministerstvo financí zklamal. Pátou emisi chce stát zatraktivnit pomocí dárkového certifikátu k Vánocům.
Premiot Group
Premiot Group | Foto: Aktuálně.cz

Lidé si ve čtvrté emisi objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 1,24 miliardy korun. Počet objednávek činil 2051. Jde o nižší zájem než u předchozí emise, v té si lidé objednali státní dluhopisy za 5,4 miliardy korun.

Objem tehdy zvedl především nově nabídnutý takzvaný protiinflační dluhopis, který je podle mnoha ekonomů finančně zajímavý, na rozdíl od reinvestičního, u něhož úroky nepokryjí ani inflaci. V letní emisi se ovšem velký zájem už neopakoval.

Podle ministerstva není cílem projektu maximalizovat prodeje, ale otevřít domácnostem dlouhodobě možnost upisovat státní dluhopisy. Z tohoto pohledu je prý přirozené, že spuštění projektu doprovázela zvýšená poptávka, která se v postupně stabilizuje.

"Myslím si, že je to způsobené tím, že minule byly protiinflační dluhopisy novinkou. Leckdo do nich přemístil své úspory ve větším objemu. Za prázdniny pak už takoví investoři nenakumulovali tolik hotovosti, aby mohli nebo chtěli upsat v červnové výši. Podle mne je ten výsledek odpovídající průběhu. Nových investorů nebylo určitě tolik, aby dokázali objem úpisu zásadně navýšit," míní investiční stratég společnosti Fichtner Aleš Prandstetter. 

Podle něj je škoda, že lidé o dluhopisy projevili menší zájem. "Protiinflační dluhopisy budou téměř jistě výnosnější než bankovní vklady, přičemž riziko je s pojištěnými vklady srovnatelné," dodává Prandstetter. 

Upisovací období čtvrté emise skončilo v pátek 13. září. Hned na ni navazuje pátá emise, která končí 20. prosince. Ministerstvo věří, že v tomto období bude zájem vyšší, neboť někteří lidé darují dluhopisy jako dárek příbuzným. Mohou si k nákupu pořídit i dárkový certifikát. 

"V rámci předvánočního upisovacího období mohou zájemci o dárkové certifikáty Dluhopisu Republiky, kteří chtějí originálním způsobem obdarovat své blízké během blížících se vánočních svátků, navštívit pobočky Československé obchodní banky," píše ministerstvo financí v tiskové zprávě. Jeden dárkový certifikát vyjde na stokorunu. Darovací převod dluhopisů s dárkovým certifikátem je zpoplatněn 250 Kč.

Tři typy dluhopisů, každý jinak úročený

Úřad nabízí investorům tři typy dluhopisů. Prvním je takzvaný reinvestiční dluhopis. Průměrná roční úroková sazba je u nové emise tohoto dluhopisu stanovena na 1,42 procenta před zdaněním. V první emisi byl průměrný výnos stanoven na 2,07 procenta před zdaněním, ve druhé na 1,99 procenta, ve třetí emisi 1,91 procenta a ve čtvrté 1,62 procenta před zdaněním. Tento dluhopis je možné upsat prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu a také na pobočkách Československé obchodní banky.

Dále nabízí dluhopis s fixním výnosem 1,25 procenta ročně. V minulém upisovacím období to bylo 1,5 %. Investičně nejzajímavější je takzvaný protiinflační dluhopis, kde je výnos stanoven podle vývoje spotřebitelských cen a navýšen o marži 0,5 procenta ročně. 

Tyto dva typy dluhopisů je možné pořídit ale jen pomocí elektronického přístupu. To znamená, že pokud zájemce ještě nemá majetkový účet v Centrálním depozitáři cenných papírů, musí si nejprve koupit méně výhodný reinvestiční dluhopis, získat tak účet a přes něj pořídit výhodnější dluhopisy. 

Dluhopisy z páté emise, které mají splatnost šest let, budou vydány 2. ledna 2020. Maximální objem je stanoven na pět milionů korun pro jednotlivý typ dluhopisu.

Ministerstvo financí v pilotní fázi začalo dluhopisy pro občany prodávat loni 3. prosince, u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. V dosavadních čtyřech emisích si lidé nakoupili dluhopisy za 10,4 miliardy korun. Největší zájem byl právě o protiinflační dluhopis, kterého lidé nakoupili za pět miliard korun. Tento typ dluhopisu přitom úřad nabídl poprvé až ve třetí emisi.

Emise Objem (mld. Kč)
Pilotní - podzim 2011 20,4
Jarní 2012 15,3
Vánoční 2012 30
Jarní 2013 17,5
Vánoční 2013 21,3
Dluhopis Republiky - 1. emise 2,92
Dluhopis Republiky - 2. emise 0,9
Dluhopis Republiky - 3. emise 5,4
Dluhopis Republiky - 4. emise 1,24

 

Právě se děje

před 5 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy