Zájem o státní dluhopisy klesl. Investičně zajímavý je jen jeden, nalákat mají Vánoce

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
16. 9. 2019 14:56
Čtvrté upisovací období státních Dluhopisů Republiky skončilo, další hned navazuje. Zájem v letní emisi však ministerstvo financí zklamal. Pátou emisi chce stát zatraktivnit pomocí dárkového certifikátu k Vánocům.
Premiot Group
Premiot Group | Foto: Aktuálně.cz

Lidé si ve čtvrté emisi objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 1,24 miliardy korun. Počet objednávek činil 2051. Jde o nižší zájem než u předchozí emise, v té si lidé objednali státní dluhopisy za 5,4 miliardy korun.

Objem tehdy zvedl především nově nabídnutý takzvaný protiinflační dluhopis, který je podle mnoha ekonomů finančně zajímavý, na rozdíl od reinvestičního, u něhož úroky nepokryjí ani inflaci. V letní emisi se ovšem velký zájem už neopakoval.

Podle ministerstva není cílem projektu maximalizovat prodeje, ale otevřít domácnostem dlouhodobě možnost upisovat státní dluhopisy. Z tohoto pohledu je prý přirozené, že spuštění projektu doprovázela zvýšená poptávka, která se v postupně stabilizuje.

"Myslím si, že je to způsobené tím, že minule byly protiinflační dluhopisy novinkou. Leckdo do nich přemístil své úspory ve větším objemu. Za prázdniny pak už takoví investoři nenakumulovali tolik hotovosti, aby mohli nebo chtěli upsat v červnové výši. Podle mne je ten výsledek odpovídající průběhu. Nových investorů nebylo určitě tolik, aby dokázali objem úpisu zásadně navýšit," míní investiční stratég společnosti Fichtner Aleš Prandstetter. 

Podle něj je škoda, že lidé o dluhopisy projevili menší zájem. "Protiinflační dluhopisy budou téměř jistě výnosnější než bankovní vklady, přičemž riziko je s pojištěnými vklady srovnatelné," dodává Prandstetter. 

Upisovací období čtvrté emise skončilo v pátek 13. září. Hned na ni navazuje pátá emise, která končí 20. prosince. Ministerstvo věří, že v tomto období bude zájem vyšší, neboť někteří lidé darují dluhopisy jako dárek příbuzným. Mohou si k nákupu pořídit i dárkový certifikát. 

"V rámci předvánočního upisovacího období mohou zájemci o dárkové certifikáty Dluhopisu Republiky, kteří chtějí originálním způsobem obdarovat své blízké během blížících se vánočních svátků, navštívit pobočky Československé obchodní banky," píše ministerstvo financí v tiskové zprávě. Jeden dárkový certifikát vyjde na stokorunu. Darovací převod dluhopisů s dárkovým certifikátem je zpoplatněn 250 Kč.

Tři typy dluhopisů, každý jinak úročený

Úřad nabízí investorům tři typy dluhopisů. Prvním je takzvaný reinvestiční dluhopis. Průměrná roční úroková sazba je u nové emise tohoto dluhopisu stanovena na 1,42 procenta před zdaněním. V první emisi byl průměrný výnos stanoven na 2,07 procenta před zdaněním, ve druhé na 1,99 procenta, ve třetí emisi 1,91 procenta a ve čtvrté 1,62 procenta před zdaněním. Tento dluhopis je možné upsat prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu a také na pobočkách Československé obchodní banky.

Dále nabízí dluhopis s fixním výnosem 1,25 procenta ročně. V minulém upisovacím období to bylo 1,5 %. Investičně nejzajímavější je takzvaný protiinflační dluhopis, kde je výnos stanoven podle vývoje spotřebitelských cen a navýšen o marži 0,5 procenta ročně. 

Tyto dva typy dluhopisů je možné pořídit ale jen pomocí elektronického přístupu. To znamená, že pokud zájemce ještě nemá majetkový účet v Centrálním depozitáři cenných papírů, musí si nejprve koupit méně výhodný reinvestiční dluhopis, získat tak účet a přes něj pořídit výhodnější dluhopisy. 

Dluhopisy z páté emise, které mají splatnost šest let, budou vydány 2. ledna 2020. Maximální objem je stanoven na pět milionů korun pro jednotlivý typ dluhopisu.

Ministerstvo financí v pilotní fázi začalo dluhopisy pro občany prodávat loni 3. prosince, u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. V dosavadních čtyřech emisích si lidé nakoupili dluhopisy za 10,4 miliardy korun. Největší zájem byl právě o protiinflační dluhopis, kterého lidé nakoupili za pět miliard korun. Tento typ dluhopisu přitom úřad nabídl poprvé až ve třetí emisi.

Emise Objem (mld. Kč)
Pilotní - podzim 2011 20,4
Jarní 2012 15,3
Vánoční 2012 30
Jarní 2013 17,5
Vánoční 2013 21,3
Dluhopis Republiky - 1. emise 2,92
Dluhopis Republiky - 2. emise 0,9
Dluhopis Republiky - 3. emise 5,4
Dluhopis Republiky - 4. emise 1,24

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy