Zájem o státní dluhopisy klesl. Investičně zajímavý je jen jeden, nalákat mají Vánoce

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
16. 9. 2019 14:56
Čtvrté upisovací období státních Dluhopisů Republiky skončilo, další hned navazuje. Zájem v letní emisi však ministerstvo financí zklamal. Pátou emisi chce stát zatraktivnit pomocí dárkového certifikátu k Vánocům.
Premiot Group
Premiot Group | Foto: Aktuálně.cz

Lidé si ve čtvrté emisi objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 1,24 miliardy korun. Počet objednávek činil 2051. Jde o nižší zájem než u předchozí emise, v té si lidé objednali státní dluhopisy za 5,4 miliardy korun.

Objem tehdy zvedl především nově nabídnutý takzvaný protiinflační dluhopis, který je podle mnoha ekonomů finančně zajímavý, na rozdíl od reinvestičního, u něhož úroky nepokryjí ani inflaci. V letní emisi se ovšem velký zájem už neopakoval.

Podle ministerstva není cílem projektu maximalizovat prodeje, ale otevřít domácnostem dlouhodobě možnost upisovat státní dluhopisy. Z tohoto pohledu je prý přirozené, že spuštění projektu doprovázela zvýšená poptávka, která se v postupně stabilizuje.

"Myslím si, že je to způsobené tím, že minule byly protiinflační dluhopisy novinkou. Leckdo do nich přemístil své úspory ve větším objemu. Za prázdniny pak už takoví investoři nenakumulovali tolik hotovosti, aby mohli nebo chtěli upsat v červnové výši. Podle mne je ten výsledek odpovídající průběhu. Nových investorů nebylo určitě tolik, aby dokázali objem úpisu zásadně navýšit," míní investiční stratég společnosti Fichtner Aleš Prandstetter. 

Podle něj je škoda, že lidé o dluhopisy projevili menší zájem. "Protiinflační dluhopisy budou téměř jistě výnosnější než bankovní vklady, přičemž riziko je s pojištěnými vklady srovnatelné," dodává Prandstetter. 

Upisovací období čtvrté emise skončilo v pátek 13. září. Hned na ni navazuje pátá emise, která končí 20. prosince. Ministerstvo věří, že v tomto období bude zájem vyšší, neboť někteří lidé darují dluhopisy jako dárek příbuzným. Mohou si k nákupu pořídit i dárkový certifikát. 

"V rámci předvánočního upisovacího období mohou zájemci o dárkové certifikáty Dluhopisu Republiky, kteří chtějí originálním způsobem obdarovat své blízké během blížících se vánočních svátků, navštívit pobočky Československé obchodní banky," píše ministerstvo financí v tiskové zprávě. Jeden dárkový certifikát vyjde na stokorunu. Darovací převod dluhopisů s dárkovým certifikátem je zpoplatněn 250 Kč.

Tři typy dluhopisů, každý jinak úročený

Úřad nabízí investorům tři typy dluhopisů. Prvním je takzvaný reinvestiční dluhopis. Průměrná roční úroková sazba je u nové emise tohoto dluhopisu stanovena na 1,42 procenta před zdaněním. V první emisi byl průměrný výnos stanoven na 2,07 procenta před zdaněním, ve druhé na 1,99 procenta, ve třetí emisi 1,91 procenta a ve čtvrté 1,62 procenta před zdaněním. Tento dluhopis je možné upsat prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu a také na pobočkách Československé obchodní banky.

Dále nabízí dluhopis s fixním výnosem 1,25 procenta ročně. V minulém upisovacím období to bylo 1,5 %. Investičně nejzajímavější je takzvaný protiinflační dluhopis, kde je výnos stanoven podle vývoje spotřebitelských cen a navýšen o marži 0,5 procenta ročně. 

Tyto dva typy dluhopisů je možné pořídit ale jen pomocí elektronického přístupu. To znamená, že pokud zájemce ještě nemá majetkový účet v Centrálním depozitáři cenných papírů, musí si nejprve koupit méně výhodný reinvestiční dluhopis, získat tak účet a přes něj pořídit výhodnější dluhopisy. 

Dluhopisy z páté emise, které mají splatnost šest let, budou vydány 2. ledna 2020. Maximální objem je stanoven na pět milionů korun pro jednotlivý typ dluhopisu.

Ministerstvo financí v pilotní fázi začalo dluhopisy pro občany prodávat loni 3. prosince, u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. V dosavadních čtyřech emisích si lidé nakoupili dluhopisy za 10,4 miliardy korun. Největší zájem byl právě o protiinflační dluhopis, kterého lidé nakoupili za pět miliard korun. Tento typ dluhopisu přitom úřad nabídl poprvé až ve třetí emisi.

Emise Objem (mld. Kč)
Pilotní - podzim 2011 20,4
Jarní 2012 15,3
Vánoční 2012 30
Jarní 2013 17,5
Vánoční 2013 21,3
Dluhopis Republiky - 1. emise 2,92
Dluhopis Republiky - 2. emise 0,9
Dluhopis Republiky - 3. emise 5,4
Dluhopis Republiky - 4. emise 1,24

 

Právě se děje

před 8 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 18 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 43 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy