Zájem o Kalouskovy dluhopisy klesá. Prodá všechny?

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
24. 5. 2012 17:00
Ministerstvo financí eviduje objednávky za 12,1 miliard korun
Foto: Jan Langer

Praha – Zatímco na podzim se podařilo prodat dvojnásobek státních spořicích dluhopisů, než kolik jich ministerstvo financí původně nabídlo, aktuální jarní emisi se zřejmě vyprodat nepodaří.

Na začátku upisovacího období to vypadalo, že i na jaře ministerstvo „prodá“ celých 20 miliard. Objednávat se začalo 10. května a již za dva a půl dne byla pryč pětina. Ještě v dalších čtyřech dnech denní objednávky zhruba přesáhly miliardu korun, pak se smrskly na polovinu.

Ke čtvrtečnímu poledni tak ministerstvo financí eviduje objednávky za 12,1 miliard koruny. Pokud by bylo zachováno půlmiliardové tempo, pak konečný stav objednávek skončí pod hranicí 15 miliard korun.

„Je logické, že největší nápor kupujících se soustředí do prvních dnů, v tuto chvíli se objednávky navyšují o cca půlmiliardu denně, což rozhodně není málo. Lze konstatovat, že cíl ministerstva byl již splněn, protože byl stanoven v pásmu 10 až 20 miliard korun za emisi,“ hodnotí vývoj mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Vývoj objednávek spořicích dluhopisů při jarní emisi
Vývoj objednávek spořicích dluhopisů při jarní emisi | Foto: Ministerstvo financí

Zklamáni tedy, alespoň oficiálně, na ministerstvu financí nejsou. Možná ale sami čekali lepší výsledek, vždyť také pravidelně upozorňovali na to, že se může stát, že upisovací období skončí dříve, než v oficiálním termínu – tedy s koncem května.

K tomu mělo dojít v případě velkého zájmu. Ten se přitom dal vyvodit z výsledků pilotní podzimní emise. Tehdy během týdne hodnota objednávek činila 21,2 miliardy korun.

Teoreticky měl být zájem investorů letos na jaře ještě větší. Ministerstvo financí totiž nabídku dluhopisů rozšířilo o nový, protiinflační dluhopis a zároveň zbývající dluhopisy nabídlo i dalším institucím – například obcím, krajům či veřejnoprávním institucím.

 

Právě se děje

Další zprávy