Zájem o Kalouskovy dluhopisy klesá. Prodá všechny?

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
24. 5. 2012 17:00
Ministerstvo financí eviduje objednávky za 12,1 miliard korun
Foto: Jan Langer

Praha – Zatímco na podzim se podařilo prodat dvojnásobek státních spořicích dluhopisů, než kolik jich ministerstvo financí původně nabídlo, aktuální jarní emisi se zřejmě vyprodat nepodaří.

Na začátku upisovacího období to vypadalo, že i na jaře ministerstvo „prodá“ celých 20 miliard. Objednávat se začalo 10. května a již za dva a půl dne byla pryč pětina. Ještě v dalších čtyřech dnech denní objednávky zhruba přesáhly miliardu korun, pak se smrskly na polovinu.

Ke čtvrtečnímu poledni tak ministerstvo financí eviduje objednávky za 12,1 miliard koruny. Pokud by bylo zachováno půlmiliardové tempo, pak konečný stav objednávek skončí pod hranicí 15 miliard korun.

„Je logické, že největší nápor kupujících se soustředí do prvních dnů, v tuto chvíli se objednávky navyšují o cca půlmiliardu denně, což rozhodně není málo. Lze konstatovat, že cíl ministerstva byl již splněn, protože byl stanoven v pásmu 10 až 20 miliard korun za emisi,“ hodnotí vývoj mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Vývoj objednávek spořicích dluhopisů při jarní emisi
Vývoj objednávek spořicích dluhopisů při jarní emisi | Foto: Ministerstvo financí

Zklamáni tedy, alespoň oficiálně, na ministerstvu financí nejsou. Možná ale sami čekali lepší výsledek, vždyť také pravidelně upozorňovali na to, že se může stát, že upisovací období skončí dříve, než v oficiálním termínu – tedy s koncem května.

K tomu mělo dojít v případě velkého zájmu. Ten se přitom dal vyvodit z výsledků pilotní podzimní emise. Tehdy během týdne hodnota objednávek činila 21,2 miliardy korun.

Teoreticky měl být zájem investorů letos na jaře ještě větší. Ministerstvo financí totiž nabídku dluhopisů rozšířilo o nový, protiinflační dluhopis a zároveň zbývající dluhopisy nabídlo i dalším institucím – například obcím, krajům či veřejnoprávním institucím.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy