Stát spouští další vlnu prodeje dluhopisů. Protiinflační varianta má úspěch

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
21. 6. 2021 10:34
Ministerstvo financí v pondělí zahájilo již 12. emisi dluhopisů, dluhopisy je možné objednat do pátku 17. září. V předchozí emisi si přitom lidé objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 4,54 miliardy korun. Počet objednávek činil 5871. Během 11 upisovacích období tak zájem o spořicí dluhopisy činil zhruba 33,2 miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Největší zájem byl zatím podle úřadu o takzvaný protiinflační dluhopis, který nabídlo MF od třetí emise. 

Ministerstvo financí nabízí v nové emisi opět dva typy dluhopisů, a to reinvestiční a protiinflační se splatností šest let. Výnosy obou dluhopisů jsou osvobozené od daně z příjmů.

Reinvestiční spořicí dluhopis má stejně jako předchozí emise rostoucí roční výnosy. Průměrnou roční úrokovou sazbu ministerstvo financí stanovilo u nové emise na 1,5 procenta, tedy stejně jako u předchozí.

"Výnosy reinvestičního dluhopisu jsou předem pevně nastavené a každým rokem stoupají z 0,50 procenta v prvním výnosovém období až na 2,75 procenta ročně v posledním výnosovém období. Za první výnosové období bude vlastníkům dluhopisů připsán výnos, který již po prvním roce držby představuje vyšší zhodnocení, než v současné době nabízí většina spořicích účtů, jejichž výnosy jsou navíc oproti výnosům státních dluhopisů zdaňovány," uvedlo MF.

U tzv. protiinflačního dluhopisu je nadále jeho výnos stanovený podle vývoje spotřebitelských cen. Minimální úroková sazba v každém výnosovém období je stanovená na nula procent ročně. V případě deflace tak zůstane podle MF jmenovitá hodnota držených dluhopisů zachovaná, zatímco jejich reálná hodnota stoupne.

Všechny nabízené dluhopisy, tedy reinvestiční a protiinflační, je možné pořídit prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo také na vybraných pobočkách České spořitelny a ČSOB.

Úřad upozornil, že lidé si mohou nově pořídit státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby plně elektronicky bez nutnosti návštěvy kamenných poboček vybraných bank České spořitelny a ČSOB.

Využít k tomu mohou rozhraní eidentita.cz s využitím eObčanky. To je občanský průkaz s aktivovaným kontaktním čipem, které stát vydává od 1. července 2018. Vlastníci již dříve vydaných dluhopisů navíc mohou stránky eidentita.cz používat jako alternativní přístup ke kompletní obsluze svého účtu.

V jednotlivých upisovacích obdobích, která na sebe navazují, si mohou zájemci pořídit dluhopisy v minimální hodnotě 1000 Kč. Maximální objem je stanovený na 50 milionů korun pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky.

Emise *Objem (mld. Kč)
Pilotní - podzim 2011 20,4
Jarní 2012 15,3
Vánoční 2012 30
Jarní 2013 17,5
Vánoční 2013 21,3
Dluhopis - 1. emise 2,92
Dluhopis - 2. emise 0,9
Dluhopis - 3. emise 5,38
Dluhopis - 4. emise 1,2
Dluhopis - 5. emise 1,7
Dluhopis - 6. emise 2,1
Dluhopis - 7. emise 2,3
Dluhopis - 8. emise 4,02
Dluhopis - 9. emise 5
Dluhopis - 10. emise 3,2
Dluhopis - 11. emise 4,5*

* objem objednávek

Zdroj: MF

 

Právě se děje

před 31 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy