Věříte republice? Prodej státních dluhopisů začal, za šest let udělají z 10 tisíc 11

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
3. 12. 2018 15:05
Začal nepřetržitý prodej Dluhopisů Republiky. První upisovací období emise potrvá do 18. ledna.
Foto: MF ČR

Dluhopisy budou vydány a připsány na majetkové účty upisovatelů k datu emise, tedy k 1. únoru 2019. Cenu pořizovaných korunových dluhopisů, která je stanovena na minimálně tisíc korun, musí lidé uhradit v období od 1. do 23. ledna.

Jaký je o ně zájem, prozradí ministerstvo financí až 21. ledna. "Statistiky ohledně množství držitelů 'Dluhopisu Republiky' a celkové upsané hodnotě budou zveřejňovány na stránkách ministerstva financí vždy první pracovní den následující po skončení příslušného upisovacího období. Tato periodicita informování odpovídá zvolené koncepci nepřetržitého prodeje dluhopisů, kdy je upisovací období stanoveno předem a není omezeno žádným limitem," uvádí zpráva na webových stránkách ministerstva. 

Dluhopisy mohou zájemci upsat prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu, který mají držitelé předešlých státních dluhopisů. Pro "nováčky" v investování je k dispozici 25 vybraných poboček ČSOB. V nich je možné podat žádost o úpis, a následně získat elektronický přístup ke správě majetkového účtu.

"Zatím evidujeme zvýšený zájem o informace k dluhopisům, jak a kde je sjednat. Klienti volají zejména na naší informační linku a také již v minulém týdnu navštěvovali naše pobočky," říká tiskový mluvčí ČSOB Patrik Madle. 

V případě úpisu státních dluhopisů prostřednictvím elektronického majetkového účtu, se cena hradí přímo na účet ministerstva financí. Pokud o dluhopisy požádáte na bankovní pobočce, musíte platbu provést na její účet. Nebude-li platba připsána na účet do výše uvedeného termínu, tedy nejpozději do 23. ledna, žádost o úpis bude stornována.

Dárkové certifikáty s předstihem

Na pobočkách banky je také možné rovnou požádat o dárkové certifikáty a pamětní listy k dluhopisům. Míří především na zájemce, kteří chtějí státní dluhopisy dát jako dárek k Vánocům příbuzným či blízkým. Jak ale uvádí ministerstvo financí na svých webových stránkách: "Zájemci by neměli odkládat návštěvu pobočky banky, pokud chtějí mít jistotu, že dárkový certifikát obdrží včas."

Jde o to, že pokud o certifikát na pobočce požádáte a zaplatíte, dárkový certifikát stojí 250 korun, poplatek za Pamětní list je 100 korun, tak vám ho banka nevydá, ale pošle prostřednictvím České pošty na vaší adresu. A to může pár dní trvat. 

Investice do dluhopisů budou úročeny postupně rostoucí sazbou od 0,5 procenta za první rok až po 4,5 procenta při splatnosti po šesti letech držení. Průměrný roční výnos v takovém případě bude 2,07 procenta ročně. 

Aby lidé tedy vůbec něco málo vydělali, je třeba dluhopisy držet celých šest let. V případě, že nakoupí za deset tisíc korun, získají zhruba tisícovku navíc. Jenže je nutné počítat ještě se zdaněním úroků ve výši 15 %. A svou roli bude hrát inflace a růst spotřebitelských cen. V reálu nemusí majitel dluhopisu, tedy investor, vydělat vůbec nic. 

Podrobně jsme se výnosy nových státních dluhopisů zabývali zde.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Tunel Blanka se po čtyřech letech dočkal kolaudace

Tunel Blanka je po čtyřech letech od zprovoznění zkolaudován. Odstraněna byla podmínka dostavby vnějšího okruhu. Náklady stavby jsou asi 40 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy