Za kolik bude koruna v létě? Slabší než teď nebude

Pavla Adamcová Pavla Adamcová, hjp
9. 6. 2009 6:00
Nejhorší by už mělo být za námi, koruna může posilovat
Koruna. Ilustrační foto
Koruna. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Léto se blíží a s ním i doba dovolených. Na to, jaký bude v příštích měsících kurz koruny, jsme se zeptali analytiků. Přestože se jejich předpovědi liší, shodují se v jednom - na trzích panuje optimismus a koruna by už mohla být z nejhoršího venku.

Návrat k pětadvaceti?

Analytik Tomáš Vlk z Patria Finance čeká, že česká měna se v letních měsících bude pohybovat na hodnotě 27 až 27,50 koruny za euro.

Také Michal Brožka z Raiffeisenbank na konci prázdnin očekává koruny poblíž 27 korun za euro, tedy v podstatě stejnou, jako je nyní. Na konci roku pak má česká měna posílit na 26 korun za euro.

Naopak analytička Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance předpokládá, že koruna zůstane na dlouhodobé zpevňující trajektorii. "To by znamenalo do měsíce testování hladiny 26,30 CZK/EUR a do dvou měsíců již testování hladiny 25,50 CZK/EUR," tvrdí. Ještě optimističtější je ohledně odhadu, kde bude kurz za rok - očekává hodnoty pod hranicí 24 CZK/EUR.

Kdy se vyplatí vyměnit peníze na dovolenou?

Podle Petra Hlaváče ze společnost X-Trade Brokers s jistotou nelze říci, zda je výhodnější vyměnit peníze na letní dovolenou nyní, nebo až před odjezdem. "Měnové kurzy jsou totiž jednou z nejhůře odhadnutelných veličin vůbec," upozorňuje Hlaváč. Proti nevýhodnému kurzu se podle něho dá zajistit tak, že výměna peněz bude rozložena do delší doby po menších částkách.

Na druhou stranu při více výměnách může¨te zaplati vyšší poplatky. "Pokud byste platbu rozložili do příliš malých částek, pak byste mohli značně prodělat na fixních poplatcích, které neberou v potaz částku, kterou směňujete," varuje Hlaváč.

Nejhorší už je prý za námi

Šichtařová věří, že koruna posílí, a to by měně mělo vydržet ještě poměrně dlouhou dobu. "Očekáváme, že mnoho klíčových ekonomik světa bude ve čtvrtém kvartále již mírně růst," dodává analytička. Exporty v druhé polovině roku podle ní znovu zrychlí a předeženou importy. "Konvergence navíc bude pokračovat. Potřeba zajistit si kurz vzroste, což potlačí korunu k silnějším hodnotám." Oslabení koruny spojené s finanční krizí bylo podle Šichtařové jen dočasnou epizodou.

"Krátkodobě budou korunu ovlivňovat očekávání ohledně oživení světové ekonomiky. Nejhorší část krize je zřejmě za námi a na trzích postupně narůstá optimismus, že dojde k rychlému obratu," z části souhlasí Vlk. Dodává ovšem, že s tím ekonomické prognózy nepočítají - po propadu by podle něj měla následovat spíše stagnace než rychlý návrat na původní úroveň.

"Riziko stále vidíme ve středoevropském regionu, kde je průběh recese horší, než se čekalo," vysvětluje Vlk. Místy se může vracet téma vysokých nerovnováh některých zemí. Tak, jako je to nyní u Lotyšska. "Negativní vliv by však měl být krátkodobý vzhledem k pravděpodobné mezinárodní pomoci," dodává. 

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy