Z dotací na kotle zaplatíte i plynovou přípojku či radiátory. Firmy nabízejí speciální balíčky

Petr Lukáč Petr Lukáč
1. 12. 2015 12:52
Státní dotace lze nyní využít nejen na plynové kotle, ale na všechny služby s tím spojené. Plynárenské firmy proto přicházejí se speciálními balíčky. Plyn jako ekologičtější palivo prosazuje i stát, chce omezit znečištění z komínů. Stát přispěje maximálně 127 tisíci korunami, zájemce musí doplatit 15 procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Stát plánuje v příštích letech přispět až devět miliard korun na výměnu kotlů u domácností. A plynárenské společnosti se chystají příležitosti využít. V době, kdy jednotlivé kraje postupně zveřejňují, kolik na zlepšení ekologie vytápění dají, firmy oznámily speciální balíčky, kterými chtějí zákazníky oslovit.

"Jsme přesvědčení, že průmysl v oblasti zlepšení životního prostředí již udělal kus práce. A největší potenciál pro zlepšení jsou nyní lokální topeniště a oblast dopravy," říká šéf Českého plynárenského svazu Jan Valenta.

Zájemci doplatí 15 procent

Stát v uplynulých letech přispíval hlavně na výměnu uhelného kotle za nový ekologický. Plynové kotle dostávaly podporu jen v některých krajích a často výrazně menší částku.

Zájemce musí k dotaci doplatit 15 procent. Maximální dotace bude až 127 tisíc korun, tedy 85 procent z maximální investice 150 tisíc korun.

Nyní půjde využít dotace nejen na plynové kotle, ale na všechny služby s tím spojené. „V našem balíčku nabídneme vše – od zavedení přípojky, přes výměnu kotle až po výměnu topných těles," říká například mluvčí RWE Martin Chalupský.
Firmy – balíčky představili i zástupci E.ON a Pražské plynárenské – navíc nabízejí i překlenovací financování potřebné investice.

Plynaři dlouhodobě tlačí plyn jako ekologičtější palivo. V současné době je otázka aktuální i kvůli tomu, že v Paříži právě probíhá mezinárodní konference o změnách klimatu. Politici se snaží vyřešit problémy s globálním oteplováním. A jedním ze základních kamenů této snahy má být omezení spalování uhlí. Do karet jim navíc hraje i to, že ceny plynu v posledních letech spolu s cenami ropy výrazně klesly.

Pálení odpadků a mrtvé přípojky

Česko se snaží vyřešit ještě jeden nešvar. "Stát má drastickým způsobem pokutovat ty, kteří zamořují životní prostředí," upozorňuje Alois Těšitel z představenstva Pražské plynárenské. Naráží tím na uhelné kotle, ve kterých lidé často pálí vše od odpadků až po PET lahve. "Jen dotace to nespraví," dodává.

Podle šéfa technických služeb společnosti E.ON Jana Louženského není poskytnutí balíčku podmíněné tím, že žadatel o dotaci bude od firmy v budoucích letech i odebírat plyn. Plynaři dlouhodobě bojují s klesající spotřebou a s takzvanými mrtvými přípojkami, jež zákazníci buď odpojili, nebo nikdy nepřipojili.

Náklady na provoz distribuční sítě tak zůstávají konstantní, jen se dělí mezi méně zákazníků. Využití mrtvých přípojek přitom může snížit i poplatky za distribuci pro stávající zákazníky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy