reklama
 
 

Vznikl první investiční fond zaměřený na umělecká díla

10. 9. 2012
Fond kvalifikovaných investorů Proarte získal povolení k činnosti od ČNB

Praha - V Česku vznikl první investiční fond zaměřený na umělecká díla. Fond kvalifikovaných investorů Proarte získal povolení k činnosti od ČNB letos v červnu, před několika dny byl zapsán do obchodního rejstříku a nyní zahajuje svou činnost. Informovala o tom investiční společnost Avant, která fond spravuje.

Na investice do uměleckých děl, především obrazů, má fond k dispozici desítky milionů korun. IS Avant angažovala odborníky na oblast umění, kteří přijali místa v představenstvu. Jde o Marii Klimešovou z Ústavu pro dějiny umění Univerzity Karlovy a vydavatele knih o českých i světových výtvarnících a pořadatele výstav o výtvarném umění Martina Součka.

"Je to skutečně první takový fond registrovaný v ČR," říká analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Jde o fond kvalifikovaných investorů, který podle zákona nesmí být nabízen široké veřejnosti, takže nepůjde o masovou záležitost. "Ale mezi movitými lidmi, kteří hledají alternativy k tradičním formám investování, si zájemce může najít," podotkl.

Zhodnocení o osm procent ročně

Analytik Broker Consulting Jan Šimek míní, že jde o okrajovou záležitost, která se bude týkat jen několika málo jedinců. Investoři do umění se rekrutují především z řad mecenášů a milovníků umění, pro které zisk není na prvním místě, ale těší se za samotného umění a nakupují je do soukromých sbírek.

"Naši klienti hledali především bezpečnou investici v neklidných dobách. Zároveň chtěli investovat do věcí, které mají rádi a kterým rozumí," říká výkonný ředitel společnosti Avant Pavel Doležal.

U řady uměleckých děl se podle něj očekává vysoké zhodnocení do pěti let, u jiných, zejména již trhem vysoko hodnocených děl, půjde o jednotky procent. "Naším záměrem je dosáhnout růstu hodnoty celého portfolia v pětiletém horizontu o více než osm procent ročně," dodal.

Avant, který v Česku spravuje 21 fondů v celkové hodnotě 6,5 miliardy korun, je druhým největším správcem fondů kvalifikovaných investorů v ČR. Vlastníky společnosti jsou Natland Group (80 procent) a ředitel Doležal (20 procent).

Podívejte se: Nejdražší prodané obrazy v Česku za poslední roky

autor: ČTK | 10. 9. 2012

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama