Novinky na pracovním trhu v roce 2019. Přibude cizinců, robotů i psychických problémů

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
7. 1. 2019 6:09
Co nás čeká v novém roce na trhu práce, odhadují pro Aktuálně.cz přední čeští personalisté i zástupci podnikatelů a odborů. Přečtěte si, co nás letos čeká v odměňování, v délce pracovní doby nebo v nabídce práce.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Ten, kdo diktuje podmínky

Loňský rok lámal na pracovního trhu rekordy: nikdy dříve nebyla v Česku tak nízká nezaměstnanost, počet volných míst se vyšplhal do dosud nepoznaných výšin, firmy uplácely schopné pracovníky a přetahovaly se o ně. Zaměstnanci se stali tím, kdo si diktuje podmínky. Bude to tak i v roce 2019?

Podle oslovených odborníků se nezaměstnanost zřejmě zastaví na současném historickém minimu, volných míst ale ubude a lidé si budou muset začít své práce více vážit. 

Přetrvávající problém s nedostatkem zaměstnanců pomohou z části řešit cizinci, a také roboti. Přetrvá tlak na výkon, který může vést k nárůstu psychických problémů u náročnějších profesí. 

Z celkového pohledu bude pracovní trh váhavý. A to i proto, že naši výrazně exportní a průmyslovou ekonomiku ovlivní zahraničně-politické události. Hlavně konečná podoba brexitu, další vývoj konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou či zavedení dovozních cel ze strany USA na auta dovážená z Evropské unie.  

V následujícím přehledu si přečtěte, co nás letos čeká v odměňování, v délce pracovní doby nebo v nabídce práce. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy