Novinky na pracovním trhu v roce 2019. Přibude cizinců, robotů i psychických problémů

Co nás čeká v novém roce na trhu práce, odhadují pro Aktuálně.cz přední čeští personalisté i zástupci podnikatelů a odborů. Přečtěte si, co nás letos čeká v odměňování, v délce pracovní doby nebo v nabídce práce.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Ten, kdo diktuje podmínky

Loňský rok lámal na pracovního trhu rekordy: nikdy dříve nebyla v Česku tak nízká nezaměstnanost, počet volných míst se vyšplhal do dosud nepoznaných výšin, firmy uplácely schopné pracovníky a přetahovaly se o ně. Zaměstnanci se stali tím, kdo si diktuje podmínky. Bude to tak i v roce 2019?

Podle oslovených odborníků se nezaměstnanost zřejmě zastaví na současném historickém minimu, volných míst ale ubude a lidé si budou muset začít své práce více vážit. 

Přetrvávající problém s nedostatkem zaměstnanců pomohou z části řešit cizinci, a také roboti. Přetrvá tlak na výkon, který může vést k nárůstu psychických problémů u náročnějších profesí. 

Z celkového pohledu bude pracovní trh váhavý. A to i proto, že naši výrazně exportní a průmyslovou ekonomiku ovlivní zahraničně-politické události. Hlavně konečná podoba brexitu, další vývoj konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou či zavedení dovozních cel ze strany USA na auta dovážená z Evropské unie.  

V následujícím přehledu si přečtěte, co nás letos čeká v odměňování, v délce pracovní doby nebo v nabídce práce. 

 

Právě se děje

Další zprávy