Plyn prudce zlevnil, zima ale ještě nekončí. Evropa hledí s obavami na nálady Kremlu

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 4. 1. 2022 14:56
Ceny zemního plynu v Evropě klesaly více než týden. Ještě před Vánoci stála megawatthodina pro evropský trh s dodáním v lednu 180 eur a zlevnila až na 80 eur. Mohlo za to hlavně teplé počasí i tankery, které dovezly plyn z USA, a tím trh uklidnily. Podle analytiků ovšem evropské domácnosti nad drahými energiemi ještě nevyhrály. Ceny jsou stále vysoko a úlevu lze čekat nejdřív v polovině roku.
Plynovod Síla Sibiře
Plynovod Síla Sibiře | Foto: Gazprom.com

V loňském roce plyn výrazně zdražil, jeho velkoobchodní cena vzrostla skoro o 800 procent. Ještě před Vánoci vyděsilo trh zastavení dodávek ruského plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal, které vyhnalo cenu na rekord.

Do konce roku se sice situace uklidnila, i tak ale cena plynu na burze neustále kolísá.

K tomu, že se před koncem roku situace obrátila a plyn začal zlevňovat, přispěly podle analytiků kromě teplé zimy, která zatím mírnila poptávku po této komoditě na vytápění, hlavně zvýšené dodávky zkapalnělého plynu (LNG) z USA.

"Ty byly přesměrovány z Asie do Evropy, protože ceny v Asii poklesly pod evropskou úroveň. Což jen dokládá problémy evropského trhu, v normálních časech tomu tak nebývá," vysvětluje pro Aktuálně.cz Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE).

"Teplý konec roku pomohl šetřit zásoby plynu, každé takové období zvyšuje pravděpodobnost, že zásobníky vydrží až do konce topné sezony," dodává.

Zda zásoby plynu pro Evropu vydrží celou zimu, ale zatím není jasné. Hlavně v západní Evropě jsou totiž zásoby aktuálně rekordně nízké. Velkým nájemcem tamních zásobníků je přitom ruský Gazprom, který je však před sezonou nenaplnil a bývá tak označován za viníka současných vysokých cen. Pokud by udeřily mrazy, může cena podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka velmi rychle vyskočit zpátky nad 100 eur za MWh, a to na delší dobu.

Cenu naopak může výrazně snížit zprovoznění projektu Nord Stream 2. Plynovod však provází administrativní problémy a čelí kritice ze strany Spojených států a některých evropských zemí, podle nichž chce Moskva tohoto projektu využít jako geopolitické zbraně ke zvýšení závislosti Evropské unie na Rusku.

Trasa plynovodu totiž obchází Ukrajinu, Bělorusko i Polsko, které tak zřejmě přijdou o poplatky za tranzit ruského plynu. 

Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. A prosincové prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, že plynovod je připraven k exportu, trhy uklidnilo. "Dle předběžných informací se zdá, že administrativní problémy spojené s tímto plynovodem budou odstraněny do léta," potvrzuje Tomčiak.

Jedná se hlavně o vyhovění evropským pravidlům na oddělení obchodu a distribuce energií, kterým se ruské firmy doposud brání.

Zlevnění nejdřív v polovině roku

Analytik Patria Finance Tomáš Vlk ale upozorňuje, že Evropa zůstává v energetické oblasti zranitelná. "Směrem vzhůru může cenu znovu poslat politická hra Ruska, které si rezervuje málo kapacit pro dodávky v dalších měsících. Samozřejmě i v kombinaci s počasím. Díky navýšení dodávek po moři by však ceny už neměly vystoupat na extrémy z první poloviny prosince," říká.

Výraznější zlevnění plynu pro domácnosti se nedostaví hned. "Na zvýšené úrovni kolem 100 eur za MWh se může cena plynu pohybovat celé čtvrtletí. Se spuštěním Nord Stream 2 je možné očekávat korekci cen k 50 eurům," odhaduje Tomčiak.

Také podle Gavora nepřijde zásadnější změna v cenících dodavatelů dříve než kolem poloviny roku, kdy se právě čeká spuštění Nord Stream 2, a tím navýšení dodávek ruského plynu.

"A do té doby ještě pár dalších dodavatelů nemusí vydržet finanční nápor stále ještě vysokých cen. A následně další tisíce domácností se dostanou do velmi nepříjemné situace. S optimismem bych proto ještě počkal," podotýká expert. Dodává ale, že dlouhodobé fixaci plynu na tři roky by se vyhnul.

Pozor na dlouhodobé fixace

Analytik Petr Bartoň ze společnosti Natland doporučuje pro většinu běžných domácích spotřebitelů plynu fixaci roční. "Stále ještě nevíme, jak dopadne letošní zima, domácnosti budou muset topit nehledě na okamžitou cenu, a tak fixní cena je výhodným způsobem pojištění proti dalším možným růstům. Ty totiž mohou kdykoliv zase vzrůst," domnívá se.

V Česku loni změnilo dodavatele plynu rekordní množství zákazníků, podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) jich bylo celkem 384 998. V porovnání s rokem 2020 je to téměř o 184 000 více. Může za to právě i konec dodavatelů energií, největší počet změn se odehrál v listopadu, kdy k novému dodavateli přešlo 110 290 odběratelů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy