reklama
 
 

Vyšší platy na rok 2009? Jenom někde a o stokoruny

19. 12. 2008 10:34
Odbory ve většině firem chtějí platy zvýšit

Praha - Krize mění v Česku plány na zvýšení platů.

Většina firem chce svým zaměstnancům přidat méně peněz, nejhorší situace bude v automobilém průmyslu.

Mnohde tak ještě k žádné dohodě o zvýšení platů nedošlo, kvůli krizi se vyjednávání odkládá na jaro.

"Jednání o nové kolektivní smlouvě bylo odloženo o jeden kvartál. V současné situaci totiž nelze předvídat ekonomický vývoj. Nadále se tedy pohybujeme v intencích staré kolektivní smlouvy," uvedl František Ligocki, předseda odborů v Třineckých železárnách. Přerušeno bylo také jednání o mzdách v ocelářské firmě ArcelorMittal.

Mzdy zatím neřešíme, propouštíme

Firmy, které mají problémy, zatím zvyšení platů neřeší. Silon, největší výrobce polyesterových vláken ve střední Evropě, propuští. Z 616 pracovníků jich 129 odchází. "Současná jednání se ještě netočí kolem mezd, to bude až někdy v lednu. Chtěli bychom alespoň dorovnání inflace," řekl Zdeněk Slabý, vedoucí tamních odborů.

Jasno není ani ve Spolaně Neratovice. "Kolektivní smlouva se bude uzavírat až v lednu, protože čekáme na konečné výsledky hospodaření. V poslední době totiž byly problémy s odbytem. Očekává se ale navýšení platů do pěti procent," řekl šéf odborů ve firmě Emil Dusbaba.

O zmrazení platů a dokonce snížení mezd nyní vyjednávají s odbory například v ČSA.

V klidu naopak mohou být například ve firmě Diamo, kde zaměstnanci dostanou přidaná tři procenta jako v minulém roce.

Podle nedávného průzkumu Hospodářské komory polovina českých firem počítá, že v příštím roce platy zmrazí a čtvrtina podniků se dokonce chystá rozdávat výpovědi.

Bojíte se o práci? Šetříte? Diskutujte o finanční krizi

Nárust bude menší

A na 70 procent firem přehodnocuje nebo už přehodnotilo své rozpočty na zvyšování mezd v příštím roce.

Pokles se proti původním odhadům pohybuje v rozmezí od 17 do 55 procent. Celkové plánované zvýšení základních mezd na rok 2009 je tak nyní v průměru 3,9 procenta. Původní plány ovšem počítaly se zvýšením o šest procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Hewitt Associates.

A největší pokles v plánovaném zvyšování základních mezd zaznamenal automobilový průmysl. Naopak ve farmaceutickém průmyslu je pokles ve zvyšování základních mezd poměrně malý.

Hewitt Associates dělá standardně průzkum zvyšování mezd v říjnu. Letos se kvůli finanční krizi rozhodla průzkum zopakovat a oslovila stejné společnosti znovu mezi 5. až 11. prosincem. Této aktualizace se podle Finančních novin zúčastnilo 115 firem.

autor: lap, tof | 19. 12. 2008 10:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama