Vyšší platy na rok 2009? Jenom někde a o stokoruny

lap, tof
19. 12. 2008 10:34
Odbory ve většině firem chtějí platy zvýšit
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Krize mění v Česku plány na zvýšení platů.

Většina firem chce svým zaměstnancům přidat méně peněz, nejhorší situace bude v automobilém průmyslu.

Mnohde tak ještě k žádné dohodě o zvýšení platů nedošlo, kvůli krizi se vyjednávání odkládá na jaro.

"Jednání o nové kolektivní smlouvě bylo odloženo o jeden kvartál. V současné situaci totiž nelze předvídat ekonomický vývoj. Nadále se tedy pohybujeme v intencích staré kolektivní smlouvy," uvedl František Ligocki, předseda odborů v Třineckých železárnách. Přerušeno bylo také jednání o mzdách v ocelářské firmě ArcelorMittal.

Mzdy zatím neřešíme, propouštíme

Firmy, které mají problémy, zatím zvyšení platů neřeší. Silon, největší výrobce polyesterových vláken ve střední Evropě, propuští. Z 616 pracovníků jich 129 odchází. "Současná jednání se ještě netočí kolem mezd, to bude až někdy v lednu. Chtěli bychom alespoň dorovnání inflace," řekl Zdeněk Slabý, vedoucí tamních odborů.

Jasno není ani ve Spolaně Neratovice. "Kolektivní smlouva se bude uzavírat až v lednu, protože čekáme na konečné výsledky hospodaření. V poslední době totiž byly problémy s odbytem. Očekává se ale navýšení platů do pěti procent," řekl šéf odborů ve firmě Emil Dusbaba.

O zmrazení platů a dokonce snížení mezd nyní vyjednávají s odbory například v ČSA.

V klidu naopak mohou být například ve firmě Diamo, kde zaměstnanci dostanou přidaná tři procenta jako v minulém roce.

Podle nedávného průzkumu Hospodářské komory polovina českých firem počítá, že v příštím roce platy zmrazí a čtvrtina podniků se dokonce chystá rozdávat výpovědi.

Foto: Aktuálně.cz
Bojíte se o práci? Šetříte? Diskutujte o finanční krizi

Nárust bude menší

A na 70 procent firem přehodnocuje nebo už přehodnotilo své rozpočty na zvyšování mezd v příštím roce.

Pokles se proti původním odhadům pohybuje v rozmezí od 17 do 55 procent. Celkové plánované zvýšení základních mezd na rok 2009 je tak nyní v průměru 3,9 procenta. Původní plány ovšem počítaly se zvýšením o šest procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Hewitt Associates.

A největší pokles v plánovaném zvyšování základních mezd zaznamenal automobilový průmysl. Naopak ve farmaceutickém průmyslu je pokles ve zvyšování základních mezd poměrně malý.

Hewitt Associates dělá standardně průzkum zvyšování mezd v říjnu. Letos se kvůli finanční krizi rozhodla průzkum zopakovat a oslovila stejné společnosti znovu mezi 5. až 11. prosincem. Této aktualizace se podle Finančních novin zúčastnilo 115 firem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy