Vyšší mateřská pro ženy s nadprůměrnými příjmy? Vláda dala šanci opozičnímu návrhu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
21. 3. 2016 13:41
Pokud žena vydělávala přes 28 tisíc korun měsíčně, pak se jí peněžitá podpora v mateřství výrazně krátí. Její podíl k předchozímu výdělku je nižší, než u žen s nižšími příjmy. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová to chce změnit. Vláda vedení ČSSD má k jejímu plánu výhrady, ale zcela ho nezamítla. Návrh teď míří k poslancům.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha – Nadprůměrně vydělávající ženy mají alespoň teoretickou naději na vyšší peněžitou podporu v mateřství než dosud. Vláda totiž dnes zcela neodmítla návrh poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Markéty Adamové a přijala k němu neutrální stanovisko.

"Současnou regulaci mateřské považuji za nespravedlivou," vysvětluje Adamová . Poukazuje na to, že mateřská se nyní v zásadě pohybuje na úrovni 70 procent předchozího platu. Pokud ale žena vydělává víc než 28 tisíc korun měsíčně, tak se její příspěvek výrazně krátí - podíl k předchozímu výdělku je tak nižší. "Pro ženy na vyšších a dobře placených pozicích je to demotivující při zakládání rodiny," dodává, proč usiluje o změnu.

Návrh opoziční poslankyně teď míří do Parlamentu. Vláda k němu přidala několik připomínek. "Jsme si vědomi situace, že lidé s vyššími příjmy mají předešlé příjmy kráceny podstatně více, než lidé s nižšími a středními příjmy. Zároveň je ale třeba zdůraznit, že účelem systému nemocenského pojištění je nahrazovat pouze přiměřenou výši ucházejícího příjmu, nikoli kompenzovat ucházející příjem zcela," uvádí vládní stanovisko.

Vládě se také nelíbí, že výdaje státního rozpočtu by stouply o zhruba 830 milionů korun ročně. Adamová tvrdí, že peníze na změnu jsou, když systém nemocenského pojištění loni skončil v přebytku 3,1 miliardy korun. "To ale neznamená nutnost tento přebytek neefektivně utratit," reaguje vláda ve svém stanovisku. "Jiné podskupiny sociálních výdajů, jako systém důchodového pojištění, jsou v (silném) deficitu. To znamená, že utracením přebytku jednoho systému povede ke zvýšení celkového deficitu státního rozpočtu a státního dluhu," dodává.

Schválení návrhu na vyšší mateřskou pro nadprůměrně vydělávající ženy by navíc podle vlády vedlo k tomu, že by stejná pravidla začala být vyžadována i u dalších dávek z nemocenského pojištění. "V takovém případě by byly úhrnné dodatečné výdaje více jak trojnásobné, neboť výdaje na peněžitou pomoc v mateřství činí zhruba třetinu všech výdajů na dávky nemocenského pojištění," zdůrazňuje.

Ministerstvo práce a sociálních věcí pak připomíná, že návrh místopředsedkyně TOP 09 Adamové nebere v úvahu další připravované změny týkající se prorodinné politiky. Úřad vedený Michaelou Marksovou (ČSSD) chystá například takzvanou otcovskou nebo nová pravidla pro výplatu rodičovského příspěvku, který myslí právě na ženy s vyššími příjmy a umožní jim rychlejší čerpání rodičovské, a tedy rychlejší návrat do práce.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy