Vysoké účty za elektřinu? Pronajměte svou střechu

Veronika Skálová Veronika Skálová, ska
22. 11. 2009 21:00
Některé společnosti nabízejí, že si pronajmou střechu a postaví na ní solární elektrárnu
Investor bude nejen dodávat energii ze solárních panelů, ale postará se také o údržbu střechy. Ilustrační foto.
Investor bude nejen dodávat energii ze solárních panelů, ale postará se také o údržbu střechy. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Snížení účtů za elektřinu, vylepšení střechy a ještě dobrý pocit z ekologického chování. Pronajmout střechu pro solární elektrárnu se může majitelům budov vyplatit. S podobnou nabídkou přichází několik společností v České republice.

Jedna z nich v tomto týdnu dokončila fotovoltaickou elektrárnu na střeše základní školy Kamínky v brněnském Novém Lískovci.

"V současné době, kdy je každá koruna dobrá a ve školství to platí dvojnásob, přinese solární elektrárna během 20 let provozu do rozpočtu školy asi 1,45 milionu korun," konstatovala starostka městské části Brno - Nový Lískovec Jana Drápalová.

Investor, který elektrárnu na střeše školy o rozloze 1400 čtvrtečních metrů postavil, si vzal zároveň na starosti také nutné opravy střechy a zodpovídá za její nepropustnost na celých dvacet let.

"Příležitost v této oblasti začíná cítit více firem. Vyřízení všech potřebných náležitostí však zatím vůbec není jednoduché. Projekt v brněnské základní škole je jeden z prvních, který se podařilo dotáhnout do konce," upozornil Martin Kuchař ze společnosti Silektro.

Majitelé budov mohou pronajmout vodorovné střechy nejméně o rozloze 3 tisíce metrů čtverečních a ideální šikmé střechy o ploše nejméně 1400 metrů čtverečních. Je však důležité, aby se budova nacházela v místech, kde je dostatečné množství slunečního svitu.

Čtěte také:
Solární elektrárny zachvátil nevídaný boom
Podívejte se, jak ČEZ stavěl velkou solární elektrárnu
Přijďte k nám stavět solární elektrárny, lákají Italové
Slunečních elektráren je moc, úřad chce omezit podporu

"Lokalita Nového Lískovce je s celkovým množstvím energie slunečního záření 1 211 kilowatthodin na metr čtvereční nad průměrem v České republice. V bezprostřední blízkosti se též nenachází žádné zdroje stínění. Fotovoltaické panely byly instalovány v optimální rovině se sklonem 30 stupňů a jižní orientací," popsal podmínky v brněnské škole Kuchař.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy