Vysoká pokuta pro KB, úřad ji trestá za únik dat

Ekonomika Ekonomika
16. 12. 2013 22:55
Komerční banka, přesněji KB Penzijní společnost, musí zaplatit pokutu 1,8 milionu
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Komerční banka, přesněji KB Penzijní společnost, musí zaplatit pokutu 1,8 milionu korun. Udělil ji Úřad pro ochranu osobních údajů za to, že v červenci nezabránila úniku osobních dat 45 tisíc zájemců o penzijní spoření. Rozhodnutí o pokutě je již pravomocné, informuje server iHned.cz.

"Uložili jsme pokutu za to, že společnost zpřístupnila osobní údaje nejméně 45 645 zájemců o penzijní spoření," zdůvodnila udělení pokuty za Úřad pro ochranu osobních údajů jeho mluvčí Hana Štěpánková.

Dodala zároveň, že rozhodnutí je již pravomocné. "Můžu potvrdit, že rozklad jsme opravdu nepodali," reagovala mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Podrobnosti k případu v pondělí v podvečer nechtěla sdělit s tím, že již byla mimo kancelář.

Chyba vyšla najevo 23. července, kdy se klient Jiří Dlabaja omylem v důsledku "překliknutí" dostal do k neveřejným souborům, které obsahovaly i osobní údaje o kontaktovaných potenciálních klientech služby. "Měl jsme k dispozici jména, rodná čísla, bydliště i částky, kolik si kdo spoří," uvedl Dlabaja.

Čtěte také:
Co uteklo Komerční bance? Svlékla klienty "donaha"

Zástupci banky nejdříve nechtěli potvrdit, že k úniku dat došlo. Později již pochybení přiznali a chybu údajně neprodleně odstranili.

Server iHned.cz připomíná, že udělená pokuta představuje pro KB Penzijní společnost 0,3 procenta ročního zisku. Loni totiž tato společnost, vzniklá transformací někdejšího Penzijního fondu Komerční banky, vydělala po zdanění 575 milionů korun.

Prozatím nejvyšší pokutou, která za porušení §13 zákona o ochraně osobních údajů padla, činila podle Štěpánkové 3,5 milionu korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy