Vysoká pokuta pro KB, úřad ji trestá za únik dat

Ekonomika Ekonomika
16. 12. 2013 22:55
Komerční banka, přesněji KB Penzijní společnost, musí zaplatit pokutu 1,8 milionu
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Komerční banka, přesněji KB Penzijní společnost, musí zaplatit pokutu 1,8 milionu korun. Udělil ji Úřad pro ochranu osobních údajů za to, že v červenci nezabránila úniku osobních dat 45 tisíc zájemců o penzijní spoření. Rozhodnutí o pokutě je již pravomocné, informuje server iHned.cz.

"Uložili jsme pokutu za to, že společnost zpřístupnila osobní údaje nejméně 45 645 zájemců o penzijní spoření," zdůvodnila udělení pokuty za Úřad pro ochranu osobních údajů jeho mluvčí Hana Štěpánková.

Dodala zároveň, že rozhodnutí je již pravomocné. "Můžu potvrdit, že rozklad jsme opravdu nepodali," reagovala mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Podrobnosti k případu v pondělí v podvečer nechtěla sdělit s tím, že již byla mimo kancelář.

Chyba vyšla najevo 23. července, kdy se klient Jiří Dlabaja omylem v důsledku "překliknutí" dostal do k neveřejným souborům, které obsahovaly i osobní údaje o kontaktovaných potenciálních klientech služby. "Měl jsme k dispozici jména, rodná čísla, bydliště i částky, kolik si kdo spoří," uvedl Dlabaja.

Čtěte také:
Co uteklo Komerční bance? Svlékla klienty "donaha"

Zástupci banky nejdříve nechtěli potvrdit, že k úniku dat došlo. Později již pochybení přiznali a chybu údajně neprodleně odstranili.

Server iHned.cz připomíná, že udělená pokuta představuje pro KB Penzijní společnost 0,3 procenta ročního zisku. Loni totiž tato společnost, vzniklá transformací někdejšího Penzijního fondu Komerční banky, vydělala po zdanění 575 milionů korun.

Prozatím nejvyšší pokutou, která za porušení §13 zákona o ochraně osobních údajů padla, činila podle Štěpánkové 3,5 milionu korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy